IX iNET Meeting: Kampania telewizyjna przeciw kradzieży infrastruktury

Publikacja: 22.05.2012 14:03

– Jednym z pomysłów dedykowanego zespołu roboczego przy UKE jest rozpoczęcie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej, która miałaby podnieść świadomość szkodliwości skutków kradzieży infrastruktury telekomunikacyjnej – powiedział Michał Matuszewski z gryfickiej firmy NowoNET podczas trwającej w Kielcach konferencji IX iNET Meeting. – Z doświadczeń operatorów wynika, że takie akcje dają pozytywny skutek – dodał.

Podczas spotkań zespołu roboczego w UKE (Michał Matuszewski uczestniczy w nim z ramienia iNET Group) przedstawiano przykład lokalnej kampanii zrealizowanej w ubiegłym roku na terenie Śląska, której celem była aktywizacja społeczeństwa w przeciwdziałaniu pospolitej przestępczości. Przeprowadzono ją na przełomie zeszłego i bieżącego roku. Jednym z jej elementów było zwrócenie uwagi na problem kradzieży infrastruktury.

– Istnieje pomysł, aby przeprowadzić w tym roku akcję o charakterze ogólnopolskim – mówił Michał Matuszewski. Wedle ostatnich planów – w przypadku przyjęcia projektu – pierwsze działania mogłyby być podjęte jeszcze na przełomie maja i czerwca br. z wykorzystaniem  materiałów użytych w lokalnej kampanii na Śląsku. Nowe kreacje mogą zostać przygotowane na drugą połowę roku. Plan zakłada pozyskanie do współpracy kanału TVP Info. Koszt kampanii szacowany jest na niespełna pół miliona złotych.

W UKE odbyło się do tej pory osiem spotkań grupy roboczej ds. przeciwdziałania kradzieżom infrastruktury. Wedle relacji uczestników matecznikiem złodziei jest rejon Śląska, gdzie infrastruktura telekomunikacyjna (ale także energetyczna) jest szczególnie gęsta, i gdzie złodzieje specjalizują się w kradzieży kabli (np. poprzez wypalanie materiałami łatwopalnymi zawartości studzien telekomunikacyjnych, z których potem pozyskują sam tylko złom miedziany).

Operatorzy wskazują na trudności we współpracy z lokalną Policją, która niechętnie przyjmuje zgłoszenia kradzieży infrastruktury telekomunikacyjnej, którą często trudno przekonać o szkodliwości czynu, czy w ogóle, że dokonano przestępstwa.

Niemniej, jak relacjonował Michał Matuszewski sytuacja ulega poprawie, ponieważ obecni na spotkaniach w UKE przedstawiciele Policji obiecywali, że w komendach wojewódzkich powstaną wyspecjalizowane 2-3-osobowe komórki, która mają się zajmować ściganiem złodziei infrastruktury. Na terenie Śląska zacieśnienie współpracy z Policją (związane ze wspomnianą wyżej kampanią informacyjną) zaowocowała spadkiem o 27 proc. przypadków kradzieży infrastruktury telekomunikacyjnej w I kw. 2012 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r.

rpkom.pl jest partnerem medialnym IX iNET Meeting

www.rpkom.pl/inet

Prezentacja Michała Matuszewskiego: Kradzież infrastruktury telekomunikacyjnej

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay