Reklama
Rozwiń

Polkomtel kontra UOKiK w sprawie o NetWorks!

Polkomtel od blisko dwóch lata, powołując się na przepisy o informacji publicznej, stara się uzyskać od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dokumenty, na podstawie których urząd pozwolił Centertelowi i PTC na utworzenie joint venture NetWorks!. Uda mu się, czy nie?

Publikacja: 05.04.2013 10:01

Polkomtel od blisko dwóch lata, powołując się na przepisy o informacji publicznej, stara się uzyskać od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dokumenty, na podstawie których urząd pozwolił Centertelowi i PTC na utworzenie joint venture NetWorks!.

UOKiK odmówił wydania informacji, tłumacząc, że dokumenty, o które wnosi Polkomtel nie mają charakteru informacji publicznej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił argumenty telekomu przejętego przez Zygmunta Solorza-Żaka, ale w październiku ub.r. sporem zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny. Po rozpatrzeniu kasacji złożonej przez UOKiK cofnął sprawę do sądu niższej instancji. Właśnie dziś rano WSA miał zająć się skargą operatora sieci Plus na bezczynność prezesa UOKIK.

Polkomtel tłumaczy, że stara się o informacje, ponieważ godząc się na powstanie NetWorks! UOKiK nie wskazał, jaki jest zakres jego zgody, pisząc tylko, że wyraża zgodę „w zakresie wskazanym we wniosku” oraz odstąpił od uzasadnienia tej decyzji.

W efekcie rynek nie wie jaki jest zakres zgody UOKiK – tłumaczą przedstawiciele telekomu Solorza-Żaka.

Reklama
Reklama

Sieć Plus podkreśla, że odstępowanie od uzasadnienia takich decyzji nie jest stałą praktyką UOKiK i jako przykład podaje uzasadnienie zgody na utworzenie Mobile TV, czyli słynnej spółki czterech sieci komórkowych, która miała zajmować się telewizją mobilną.

Polkomtel wystąpił do UOKiK (1) o treść wniosku złożonego przesz PTC i Centertel, (2) o informację o zakresie, w jakim UOKiK wyraził zgodę na utworzenie NetWorks! oraz (3) o informację o zasadach i zakresie współpracy PTC i Centertela w ramach NetWorks!.

O ile Plus raczej nie ma szans, aby zobaczyć wniosek założycieli NetWorks!, o tyle w przypadku pozostałych dwóch informacji może być różnie. W uzasadnieniu wyroku NSA ocenił, że są one informacjami publicznymi.

W efekcie WSA może zobowiązać UOKiK do rozpoznania wniosku Polkomtela w części dotyczącej tych informacji.

Na posiedzeniu sądu nie byliśmy, ale z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że właśnie tak się stało. WSA miał przy tym zobowiązać UOKIK do rozpatrzenia wniosku sieci Plus w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się dzisiejszego orzeczenia.

Telekomunikacja
Oto, które sieci komórkowe wybierają polscy użytkownicy. I od kogo uciekają
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Telekomunikacja
Brytyjski gigant finansowy wchodzi do Polski z siecią komórkową. Cenowy atak
Telekomunikacja
Biznes oczekuje ujednolicenia przepisów w krajach UE
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama