Przegląd prasy – czwartek 19 stycznia

Publikacja: 19.01.2012 08:30

Protest Wikipedii przeciw ograniczeniom w sieci

Bartłomiej Miedziński

Anglojęzyczna wersja Wikipedii i kilka innych popularnych stron internetowych zniknęły wczoraj rano czasu polskiego z sieci na 24 godziny w proteście przeciw debatowanym w amerykańskim Kongresie ustawom o ochronie własności intelektualnej. Zdaniem ich przeciwników są one zagrożeniem dla wolności internetu. Po wejściu na stronę największej internetowej encyklopedii ukazywał się czarny ekran ze słowami: „Wyobraź sobie świat bez darmowej wiedzy”, i wyjaśnieniem stanowiska jej administratorów. Inne wersje językowe Wikipedii działają normalnie. Link do petycji w sprawie wycofania ustaw zamieściła na swojej stronie także wyszukiwarka Google.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=395428 (dostęp płatny)

Solorz-Żak sprzedaje gigantyczną pulę obligacji. Ale słono zapłaci inwestorom

Michał Fura

Przedstawiciele Polkomtelu kończą poszukiwania w Europie i USA chętnych na obligacje warte ponad 4 mld zł. Właściciel Polkomtelu Zygmunt Solorz-Żak potrzebuje tych pieniędzy na zastąpienie części finansowania pomostowego, jakie zaciągnął na zakup spółki. Środki pochodzić mają z 8-letnich obligacji w euro, dolarach i złotych, jakie wyemituje Polkomtel. Jego przedstawiciele najpierw spotykali się w Nowym Jorku, Londynie, potem w Paryżu i we Frankfurcie. Według branżowej agencji Euroweek, sale z inwestorami były wypełnione po brzegi. Ale oprocentowanie, jakie chcieliby uzyskać potencjalni kupujący, wynosi aż 11 proc.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=395436 (dostęp płatny)

Tempo przetargów odbija się na ich konkurencyjności

Sławomir Wikariat

Nasze postępowania w sprawach zamówień publicznych są jednymi z najkrótszych w Unii Europejskiej. Niestety, są i gorsze wiadomości: przedsiębiorcy wcale nie są zainteresowani składaniem w nich ofert. Przyczyną mogą być właśnie… zbyt krótkie terminy. Raport Komisji Europejskiej pokazuje, że jesteśmy na trzecim miejscu pod względem czasu trwania przetargów. Wyprzedzają nas jedynie Liechtenstein i Łotwa. W latach 2006 – 2010, bo ich dotyczy badanie, polski przetarg trwał średnio 78 dni. W Niemczech było to 102 dni, a w Malcie aż 241.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=395344 (dostęp płatny)

Wikipedia odcięta przez całą dobę. Największy protest w internecie

Tomasz Grynkiewicz

Wikipedia wyłączona na całą dobę, Google z logo zaklejonym czarą taśmą. Magazyny bez tytułów i zdjęć. Wczoraj miał miejsce pierwszy tak wielki protest w sieci. 18 stycznia 2012 r. Wyłączona anglojęzyczna Wikipedia – protest przeciwko restrykcyjnym przepisom opracowanym w Kongresie i Senacie USA dotyczącym internetu. – To na znak protestu przeciwko ustawom, które grożą wprowadzeniem w USA systemu cenzury internetu, podobnego w pewien sposób do reżimu w Chinach – tak „Wired”, poczytny magazyn naukowo-technologiczny, tłumaczył, dlaczego na stronie internetowej zaczernił tytuły i zdjęcia. Wikipedia, jak zapowiadano, wyłączyła anglojęzyczną wersję. Podobnie postąpiło kilkanaście popularnych w USA serwisów jak choćby BoingBoing, Greenpeace, platforma blogowa WordPress czy twórcy gry „Minecraft”.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10991398,Wikipedia_odcieta_przez_cala_dobe__Najwiekszy_protest.html

Układanka kredytów na Plusa skończona

Urszula Zielińska

Na 11–12 proc. może opiewać kupon obligacji wyemitowanych przez Polkomtel na rynkach zagranicznych.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/724162_Ukladanka_kredytow_na_Plusa_skonczona.html (dostęp płatny)

Polacy w europejskim badaniu

MK

Już 3 tys. Polaków zgłosiło się do europejskich badań internetu. Komisja Europejska, która realizuje badanie w ramach Agendy Cyfrowej, zaprasza kolejnych ochotników z naszego kraju. W sumie może być ich 7 tys. Chętni mogą się zarejestrować na stronie firmy Samknows przeprowadzającej badania na zlecenie KE: www.samknows.eu.

http://teleinformatyka.pb.pl/2545579,15039,3-tys-polakow-w-badaniu-internetu-br

Internet strajkował na pół gwizdka

Piotr Kościelniak

Na 24 godziny wyłączyła swoją stronę Wikipedia. To najmocniejszy dotąd protest przeciw antypirackiej ustawie SOPA. Najwięksi gracze Internetu przyłączyli się do akcji strajkowej tylko formalnie. Google umieścił na pierwszej stronie link do strony z tekstem protestu. Facebook, Twitter i inni wielcy nie zrobili nic. Najdalej poszli edytorzy anglojęzycznej Wikipedii – wczoraj na 24 godziny zawiesili jej działanie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1113904_Internet_strajkowal_na_pol_gwizdka.html (dostęp płatny)

Atrakcyjna cena obligacji Polkomtela

Urszula Zielińska

Zakończyła się promocja oferty papierów Plusa za 900 mln euro. Podczas trwających około dwóch tygodni spotkań z inwestorami finansowymi przedstawiciele polskiego telekomu przekonywali instytucje do kupna obligacji. Jak informowaliśmy, za pośrednictwem wehikułu Eileme2 AB operator sieci Plus zamierza w najbliższym czasie uplasować papiery dłużne, aby zastąpić pomostowy kredyt udzielony przez banki nowemu właścicielowi firmy – Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi – na jej przejęcie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1113944_Atrakcyjna_cena_obligacji_Polkomtelu.html (dostęp płatny)

Internet wypiera papier

Marek Domagalski

Umowę sprzedaży będzie można zawrzeć e-mailem czy esemesem. Sądy częściej uwzględnią takie elektroniczne dokumenty. E-dokumenty, tak jak w e-sądzie, zaczną stosować także komornicy. Biznes, ale także osoby fizyczne, dostanie możliwość pełnoprawnego posługiwania się nowoczesnymi formami korespondencji, takimi jak e-maile, esemesy czy nawet nagrania wideo. W kontaktach z innymi obywatelami, firmami, urzędami czy sądami zastąpią papierową korespondencję (poza ściśle określonymi wyjątkami).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1113860_Internet_wypiera_papier.html (dostęp płatny)

Protest Wikipedii przeciw ograniczeniom w sieci

Bartłomiej Miedziński

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu