Do sądu za cyfryzację

Nikt nie będzie się poświęcał i dumnie bankrutował – mówi Dariusz Dąbski, prezes i właściciel TV Puls. Zapowiada, że jeśli państwo jeszcze bardziej opóźni proces cyfryzacji naziemnej telewizji jego firma może podać do sądu skarb państwa. Strona publiczna nie wywiązuje się, jego zdaniem, ze swoich zobowiązań, ale oczekuje tego od nadawców. Dariusz Dąbski nie jest zwolennikiem mnożenia kanałów telewizyjnych na częstotliwościach dywidendy cyfrowej.

Publikacja: 08.05.2012 07:00

Do sądu za cyfryzację

Foto: ROL

rpkom.pl : – Kiedy na cyfrowym multipleksie wystartuje wreszcie TV Puls 2?

– Dlaczego?

– TV Puls miał już dużego międzynarodowego partnera. Przez rozbudowane procedury zarządcze procesy decyzyjne zajmowały dużo czasu.

Problematyczna jest też dla nas niepewność dotycząca procesu cyfryzacji naziemnej telewizji, która ma ogromne znaczenie dla zasięgu TV Puls 2. Dużo jest w tym procesie niedopowiedzeń, słychać o możliwych opóźnieniach, które mogą nas potencjalnie narazić na dłuższe ponoszenie kosztów jednoczesnego nadawania analogowego i cyfrowego.

– TV Puls 2 będzie pokazywał autorskie produkcje?

– Ze względu na ograniczoną penetrację urządzeń odbiorczych dziś stacje DVB-T ogląda garstka widzów, więc nie zarabiają one na swoje utrzymanie.

Mam nadzieję, że do lipca mistrzostwa Euro 2012 ożywią cyfrowy kanał dystrybucji. Są prognozy, które mówią o znaczącym wzroście sprzedaży telewizorów z dekoderami DVB-T  przed mistrzostwami. Wtedy inwestycje będą miały większy sens.

Na początek TV Puls 2 będzie nadawać 12 godzin programu dziennie. Chcemy tam stworzyć ofertę uzupełniającą dla TV Puls, kierowaną głównie na tzw. drugie telewizory. Te, które stoją w pokoju dziecięcym, w kuchni albo znajdują się w zagłówku samochodu. Będzie to w dużej mierze oferta poradnikowo-lifestylowa i dziecięca. Obecnie mamy trzy własne produkcje, które są i będą emitowane w TV Puls i TV Puls 2. Na jesień przygotowujemy pięć kolejnych, trwają rozmowy z producentami.

– To prawda, że dopuszczacie możliwość wystąpienia do sądu przeciwko skarbowi państwa, jeżeli cyfryzacja się opóźni?

– Tak. Otrzymaliśmy koncesję. Państwo zobowiązało się do stworzenia pewnego środowiska, w którym będziemy mogli działać, a my podjęliśmy inwestycje, by wywiązać się z zapisów koncesyjnych. Musieliśmy zabezpieczyć na to środki, zaciągnąć zobowiązania. To był i jest dla spółki ogromny wysiłek.

Nie może być tak, że teraz rząd zmieni zdanie co do harmonogramu. Jesteśmy krajem UE, a nie Trzeciego Świata. TV Puls dodatkowo i bezpłatnie w swoim czasie antenowym promuje cyfryzację. Do tego płacimy podwójnie za emisje naszego kanału naziemnie analogowo i cyfrowo.

– TVP powiedziała, że możliwe iż przyłączy się do tego protestu.

– To, że możliwość procesowania się z rządem deklaruje spółka skarbu państwa jasno pokazuje, że mamy problem. Mam nadzieję, że nie będzie takiej konieczności i rząd wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec nadawców. Ale jeśli to nie nastąpi i nie będzie innego wyjścia, nie zawahamy się. Każda umowa obliguje dwie strony. Nikt nie będzie się poświęcał i dumnie bankrutował.

– Ilu widzów będzie mieć naziemna telewizja cyfrowa w Polsce? Dom mediowy Starcom oszacował, że na koniec 2013 roku może ją oglądać 27 proc. Polaków.

– Ja jestem większym optymistą. Myślę, że docelowo w Polsce wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej będzie korzystało ok. 40 proc. widzów, a dodatkowo na drugich telewizorach w domu będzie ją oglądać także większa część z 60 proc. abonentów płatnych platform.

– Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczęła postępowanie przeciwko ATM Grupie i grozi odebraniem koncesji dla kanału ATM Rozrywka TV za nieuruchomienie na multpleksie stacji o czasie. O TV Puls 2 też pytała?

– Zwróciła się do nas o dane na temat postępu w pracach przygotowawczych. Nie wiem, jaką koncesję ma ATM Grupa. Możliwe, że było np. zapisane w niej, że ma ruszyć z programem w trzy miesiące od jej otrzymania, co jest standardowym zapisem. W naszej zostało zapisane, że mamy na start dwa lata, które upływają w lipcu tego roku.

Będąc po wielu przejściach i kilku latach oczekiwania, wnioskowaliśmy o taki zapis, spodziewając się dalszych problemów z uruchamianiem naziemnej telewizji cyfrowej. Lepiej mieć więcej czasu na przygotowanie się do tego procesu niż nadawać program w sytuacji, gdy niewielu ma możliwość oglądania.

– Jest pan zwolennikiem przeznaczenia dywidendy cyfrowej na technologię szerokopasmową, czy też na kolejne kanały telewizyjne?

– Jestem za tym, by spojrzeć na polski rynek reklamy i odpowiedzieć sobie na pytanie, ile stacji telewizyjnych może wyżywić. Nie jestem za nadmiernym zwiększaniem liczby naziemnych kanałów, jeśli niemożliwe będzie przez to tworzenie stacji wartościowych jakościowo. To tylko skończy się masową konsolidacją, bankructwami i gorszą jakością programów. Punktem wyjścia i odpowiedzią na takie pytanie powinien być zawsze rynek. Nie wierzę też w sukcesy kanałów tworzonych przez firmy bez żadnego zaplecza telewizyjnego.

– Dziękujemy za rozmowę.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay