4 miliony mobilnych dostępów na horyzoncie

Publikacja: 06.07.2012 07:00

4 miliony mobilnych dostępów na horyzoncie

Foto: ROL

Opinie ekspertów i telekomów są zgodne. W tym roku nominalna liczba użytkowników mobilnego dostępu do internetu powiększy się w Polscedo ponad 4 mln (szacunek obejmuje dedukowane karty sieciowe oraz modemy w netbookach i tabletach). Tempo wzrostu będzie szybsze, niż w przypadku stacjonarnego dostępu do internetu. Nikt jednak nie wie, jaka będzie wartość przychodów, które usługi te przyniosą telekomom

Więcej o 25 proc.

– Spodziewamy się, że cały ten rynek może znacząco wzrosnąć dzięki ofertom internetu skierowanym do użytkowników urządzeń mobilnych. Będzie to możliwe dzięki pojawieniu się nowych netbooków i tabletów o lepszych parametrach w niższych cenach – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile. PTC sądzi, że liczba użytkowników usługi mobilnego dostępu do sieci wzrośnie w br. o 25 proc.

W zestawieniu z dostępnymi dzisiaj danymi, oznacza to, że z końcem grudnia 2012 r. będzie w Polsce ponad 4 mln klientów.

Identyczne szacunki można usłyszeć od analityków giełdowych. – Zakładamy, że liczba abonentów dedykowanych usług mobilnego internetu Orange urośnie w tym roku do 921 tys. To oznacza wzrost o 25 proc. w porównaniu z końcem 2011 r. Myślę, że podobne tempo rozwoju będzie miał również cały rynek mobilnego internetu, przy czym po Polkomtelu (Plus) spodziewałbym się szybszego wzrostu niż po pozostałych trzech graczach – mówi Piotr Janik, analityk KBC Securities.

Potem w każdym domu

Jeszcze szybszego wzrostu rynku spodziewa się Dom Maklerski Trigon w analizie NFI Midas, spółce kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka (biuro oferował akcje NFI w ostatniej emisji).

Hanna Kędziora, analityk z tego biura, zakłada, że grono użytkowników komputerów osobistych łączących się za pomocą modemu 2G lub 3G z siecią powiększy się w bieżącym roku aż o 29 proc. – do 4,4 mln. Co więcej, ocenia, że w ciągu kilku lat usługę będzie miało każde gospodarstwo domowe. To inaczej niż w przypadku internetu stacjonarnego, który ma problemy ze zdobyciem 50 proc. gospodarstw domowych w Polsce. To dobre informacje, dla Midasa, który stara się o 900 mln zł na rozbudowę infrastruktury sieci LTE.

Spore widełki

Nie ma natomiast speckalistów zdolnych i skłonnych ocenić wartość przychodów, jakie usługa przyniesie operatorom w tym i kolejnych latach. – Średni przychód na abonenta usługi transmisji danych w Polsce jest niższy niż średnia w państwach UE, zatem spodziewana erozja cen nie powinna być znacząca. To pokazuje potencjał rynku, na którym działamy – mówił Wojciech Pytel, członek zarządu Polkomtela, nie podając kwot.

Rozbieżne są opinie na temat wartości tego rynku w 2011 r. Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej było to nieco ponad 700 mln zł. Zdaniem Piotra Janika można zaś mówić o około 1-1,5 mld zł. – Do tego trzeba doliczyć przychody, które generują użytkownicy smartfonów – mówi analityk KBC Securities

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu