4 miliony mobilnych dostępów na horyzoncie

Publikacja: 06.07.2012 07:00

4 miliony mobilnych dostępów na horyzoncie

Foto: ROL

Opinie ekspertów i telekomów są zgodne. W tym roku nominalna liczba użytkowników mobilnego dostępu do internetu powiększy się w Polscedo ponad 4 mln (szacunek obejmuje dedukowane karty sieciowe oraz modemy w netbookach i tabletach). Tempo wzrostu będzie szybsze, niż w przypadku stacjonarnego dostępu do internetu. Nikt jednak nie wie, jaka będzie wartość przychodów, które usługi te przyniosą telekomom

Więcej o 25 proc.

– Spodziewamy się, że cały ten rynek może znacząco wzrosnąć dzięki ofertom internetu skierowanym do użytkowników urządzeń mobilnych. Będzie to możliwe dzięki pojawieniu się nowych netbooków i tabletów o lepszych parametrach w niższych cenach – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile. PTC sądzi, że liczba użytkowników usługi mobilnego dostępu do sieci wzrośnie w br. o 25 proc.

W zestawieniu z dostępnymi dzisiaj danymi, oznacza to, że z końcem grudnia 2012 r. będzie w Polsce ponad 4 mln klientów.

Identyczne szacunki można usłyszeć od analityków giełdowych. – Zakładamy, że liczba abonentów dedykowanych usług mobilnego internetu Orange urośnie w tym roku do 921 tys. To oznacza wzrost o 25 proc. w porównaniu z końcem 2011 r. Myślę, że podobne tempo rozwoju będzie miał również cały rynek mobilnego internetu, przy czym po Polkomtelu (Plus) spodziewałbym się szybszego wzrostu niż po pozostałych trzech graczach – mówi Piotr Janik, analityk KBC Securities.

Potem w każdym domu

Jeszcze szybszego wzrostu rynku spodziewa się Dom Maklerski Trigon w analizie NFI Midas, spółce kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka (biuro oferował akcje NFI w ostatniej emisji).

Hanna Kędziora, analityk z tego biura, zakłada, że grono użytkowników komputerów osobistych łączących się za pomocą modemu 2G lub 3G z siecią powiększy się w bieżącym roku aż o 29 proc. – do 4,4 mln. Co więcej, ocenia, że w ciągu kilku lat usługę będzie miało każde gospodarstwo domowe. To inaczej niż w przypadku internetu stacjonarnego, który ma problemy ze zdobyciem 50 proc. gospodarstw domowych w Polsce. To dobre informacje, dla Midasa, który stara się o 900 mln zł na rozbudowę infrastruktury sieci LTE.

Spore widełki

Nie ma natomiast speckalistów zdolnych i skłonnych ocenić wartość przychodów, jakie usługa przyniesie operatorom w tym i kolejnych latach. – Średni przychód na abonenta usługi transmisji danych w Polsce jest niższy niż średnia w państwach UE, zatem spodziewana erozja cen nie powinna być znacząca. To pokazuje potencjał rynku, na którym działamy – mówił Wojciech Pytel, członek zarządu Polkomtela, nie podając kwot.

Rozbieżne są opinie na temat wartości tego rynku w 2011 r. Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej było to nieco ponad 700 mln zł. Zdaniem Piotra Janika można zaś mówić o około 1-1,5 mld zł. – Do tego trzeba doliczyć przychody, które generują użytkownicy smartfonów – mówi analityk KBC Securities

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?