UKE ogłosił konsultacje aukcji. Spodziewa się minimum 1,6 mld zł

UKE ogłosił rozpoczęcie konsultacji pierwszej aukcji na rezerwację częstotliwości radiowych. Rozdysponowanych zostanie w sumie dwanaście bloków częstotliwości: pięć w paśmie „800” i siedem w paśmie „2600”. Proponowane ceny minimalne wskazują, że urząd liczy na conajmniej 1,6 mld zł wpływów z tej aukcji. Operatorów obciążą one zapewne w przyszłym roku

Publikacja: 21.08.2013 12:18

UKE ogłosił konsultacje aukcji. Spodziewa się minimum 1,6 mld zł

Foto: ROL

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj ogłosiła dziś rozpoczęcie z dawna oczekiwanych konsultacji pierwszej w Polsce aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz. Na opinie czeka do 1 października.

Przedmiotem aukcji będzie 12 rezerwacji częstotliwości, w tym:

oraz

W projekcie dokumentacji przetargowej UKE przewiduje cenę minimalną za blok 2 x 5 MHz w paśmie „800” na 250 mln zł, a za 2 x 10 MHz w paśmie „2600” na 50 mln zł. Oznacza to, że minimalne wpływy z aukcji – jeżeli wszystkie bloki znajda nabywców – wyniosą 1,6 mld zł.

Oferowane zasoby przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej na obszarze całej Polski. W praktyce, wszyscy operatorzy planują budowę na tych zasobach sieci LTE, przede wszystkim zasięgowej sieci LTE800. Zwycięzcy aukcji będą uprawnieni do wykorzystywania częstotliwości przez 15 lat.

UKE przewiduje ograniczenia, które mają nie dopuścić do nadmiernej koncentracji zasobów radiowych przez poszczególnych przedsiębiorców lub grupy kapitałowe. Projekt konsultowanej dokumentacji, że każdy z podmiotów biorących udział w aukcji (przy uwzględnieniu zapisów dotyczących grupy kapitałowej) będzie mógł uzyskać:

Przy czym – podał UKE – startujący w aukcji w jej wyniku nie mogą przekroczyć 40 MHz posiadanego pasma z zakresu dywidendy cyfrowej i 900 MHz. W praktyce oznacza to, że rozpatrywane razem Polkomtel i Aero2 (związki kapitałowe) nie będą mogły wystąpić o więcej, niż 2 x 5 MHz pasma. To samo mogłoby dotyczyć Orange i T-Mobile, gdyby wzięta została pod uwagę ich głęboka współpraca przy współdzieleniu częstotliwości i infrastruktury. Przy czym bieżący projekt aukcji przewiduje tylko badanie związków kapitałowych, a w ostatniej aukcji 1800 MHz Orange i T-Mobile były rozpatrywane oddzielnie. Na mocy zawartego z rządem polskim porozumienia, w zamian za alokację już posiadanych zasobów w paśmie „800” do niebrania udziału w aukcji zobowiązała się Sferia.

Regulator podał, że aukcja będzie przeprowadzona za pośrednictwem systemu aukcyjnego. Przetarg na dostawę tego systemu został ogłoszony wczoraj. Aukcja próbna odbędzie się co najmniej 10 dni roboczych przed rozpoczęciem II etapu aukcji. Zostanie również przeprowadzone szkolenie oraz przygotowana instrukcja obsługi systemu. Będzie to aukcja równoczesna, rosnąca, wielorundowa (SMRA – Simultaneous Multiple Round Ascending). Oznacza to, iż wszystkie bloki częstotliwości są dostępne jednocześnie, cena bloku częstotliwości będzie rosła po każdej rundzie.

Uczestnicy aukcji będą zobowiązani do zaoferowania usług w sieci zbudowanej na wylicytowanych częstotliwościach w terminie 12 miesięcy od otrzymania rezerwacji częstotliwości 800 MHz oraz w terminie 36 miesięcy w przypadku pasma 2,6 GHz.

Ponadto uczestnicy aukcji, którzy otrzymają rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz, będą zobowiązani do pokrycia zasięgiem własnej sieci z wykorzystaniem przyznanych częstotliwości minimum 90 proc. gmin wskazanych przez prezesa UKE.

W sumie sieć zwycięskich operatorów ma objąć 2,479 tys. gmin, z 38,5 mln mieszkańców i powierzchnia 312,3 tys. km kw.

Pasmo 800 MHz, z racji swoich właściwości propagacyjnych, jest postrzegane jako jedno z najlepszych pasm dla zapewnienia dostępności bezprzewodowych usług szerokopasmowych na dużych obszarach o niewielkiej gęstości zaludnienia.

Z kolei pasmo 2,6 GHz jest optymalne dla obszarów gęsto zamieszkałych, gdzie istnieje potrzeba zapewnienia odpowiedniej przepływności danych w celu obsłużenia dużej liczby użytkowników.

UKE zapowiadał również wyłonienie doradcy w postępowaniu, ale jeszcze nie ogłosił przetargu w tej sprawie. Aby pozostać w zgodzie z zaleceniami Komisji Europejskiej odnośnie rozdysponowania pasma 800 MHz Polska winna zakończyć postępowanie (wydać decyzje rezerwacyjne) do połowy przyszłego roku. Mała jest szansa, aby się to udało do końca tego roku, a więc by – zgodnie z planem – wpływy z aukcji zasiliły tegoroczny budżet państwa.

Projekt „Dokumentacja aukcyjna na rezerwacje częstotliwości z zakresu 791-816 MHz oraz 832-857 MHz oraz z zakresu 2500-2570 MHz oraz 2620-2690 MHz na obszarze całego kraju, przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj ogłosiła dziś rozpoczęcie z dawna oczekiwanych konsultacji pierwszej w Polsce aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz. Na opinie czeka do 1 października.

Przedmiotem aukcji będzie 12 rezerwacji częstotliwości, w tym:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży