UKE przewiduje ograniczenia, które mają nie dopuścić do nadmiernej koncentracji zasobów radiowych przez poszczególnych przedsiębiorców lub grupy kapitałowe. Projekt konsultowanej dokumentacji, że każdy z podmiotów biorących udział w aukcji (przy uwzględnieniu zapisów dotyczących grupy kapitałowej) będzie mógł uzyskać:
Przy czym – podał UKE – startujący w aukcji w jej wyniku nie mogą przekroczyć 40 MHz posiadanego pasma z zakresu dywidendy cyfrowej i 900 MHz. W praktyce oznacza to, że rozpatrywane razem Polkomtel i Aero2 (związki kapitałowe) nie będą mogły wystąpić o więcej, niż 2 x 5 MHz pasma. To samo mogłoby dotyczyć Orange i T-Mobile, gdyby wzięta została pod uwagę ich głęboka współpraca przy współdzieleniu częstotliwości i infrastruktury. Przy czym bieżący projekt aukcji przewiduje tylko badanie związków kapitałowych, a w ostatniej aukcji 1800 MHz Orange i T-Mobile były rozpatrywane oddzielnie. Na mocy zawartego z rządem polskim porozumienia, w zamian za alokację już posiadanych zasobów w paśmie „800” do niebrania udziału w aukcji zobowiązała się Sferia.
Regulator podał, że aukcja będzie przeprowadzona za pośrednictwem systemu aukcyjnego. Przetarg na dostawę tego systemu został ogłoszony wczoraj. Aukcja próbna odbędzie się co najmniej 10 dni roboczych przed rozpoczęciem II etapu aukcji. Zostanie również przeprowadzone szkolenie oraz przygotowana instrukcja obsługi systemu. Będzie to aukcja równoczesna, rosnąca, wielorundowa (SMRA – Simultaneous Multiple Round Ascending). Oznacza to, iż wszystkie bloki częstotliwości są dostępne jednocześnie, cena bloku częstotliwości będzie rosła po każdej rundzie.
Uczestnicy aukcji będą zobowiązani do zaoferowania usług w sieci zbudowanej na wylicytowanych częstotliwościach w terminie 12 miesięcy od otrzymania rezerwacji częstotliwości 800 MHz oraz w terminie 36 miesięcy w przypadku pasma 2,6 GHz.
Ponadto uczestnicy aukcji, którzy otrzymają rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz, będą zobowiązani do pokrycia zasięgiem własnej sieci z wykorzystaniem przyznanych częstotliwości minimum 90 proc. gmin wskazanych przez prezesa UKE.
W sumie sieć zwycięskich operatorów ma objąć 2,479 tys. gmin, z 38,5 mln mieszkańców i powierzchnia 312,3 tys. km kw.