Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 16 stycznia

Publikacja: 16.01.2018 07:30

Rekonstrukcja kadr, czyli zawodnicy jednak grają
Zmiany w rządzie nie kończą się na personaliach. Obejmą też kompetencje ministrów i nadzór nad państwowymi spółkami. (…) Wciąż nierozstrzygnięty jest los Ministerstwa Cyfryzacji, które podczas rekonstrukcji straciło szefową Annę Streżyńską. Na razie bezpośredni nadzór nad nim sprawuje  Morawiecki, a pełniącym obowiązki szefa został Marek Zagórski. Jak przekonują nasi rozmówcy w PiS to rozwiązanie tymczasowe.
S. A4

UKE przeciwko unijnej regulacji cen
Polski regulator rynku telekomunikacyjnego uważa, że obniżenie cen rozmów międzynarodowych lepiej zostawić operatorom. (…) „Taka regulacja nie jest konieczna” – twierdzi Marcin Cichy, prezes UKE w opinii na temat kodeksu, do której dotarł „DGP”.  (…) Prezes UKE zamiast odgórnej regulacji proponuje „przekazanie wyraźnego sygnału na poziomie UE, że opłaty detaliczne za połączenia wewnątrz UE powinny zostać obniżone”. Dopiero jeśli telekomy nie obniżą cen należałoby rozważyć inne rygorystyczne środki. Dodatkowo UKE sugeruje takie sformułowanie przepisów, aby nie objęły już zawartych umów i umożliwiły operatorom pełny zwrot kosztów i „uzyskanie uzasadnionej marży”.
S. A13

Operator nie odroczy rozliczenia CIT
Firma sprzedająca doładowania do telefonów komórkowych, które można wykorzystać do zakupu innych usług, w tym  zwolnionych z VAT (np. ubezpieczeniowych) musi rozpoznać przychód już w chwili wydania pakietu – orzekł NSA. Spór w tej sprawie toczył operator sieci komórkowej.
S. B3

Konsultacje nowych przepisów o ochronie danych zakończone
Ministerstwo Cyfryzacji uważa, że wskazanie przez premiera kandydata na prezesa UODO nie oznacza jego upolitycznienia. 400 osób w największej sali Sejmu, 641 uwagi na 700 stronach – tak wyglądało wczorajsze spotkanie konsultacyjne w sprawie projektu ustawy o ochronie danych osobowych.
S. B7

Tarcza Prywatności pełna pęknięć
Nadal nie ma odpowiednich mechanizmów kontroli przestrzegania przez amerykańskie firmy unijnych regulacji o ochronie danych osobowych. Brakuje też dowodów na to, że służby USA hurtowo nie pozyskują i nie gromadzą informacji o Europejczykach.
S. B7

Gazeta Wyborcza

Czarne chmury nad Kurskim
Sylwester w Zakopanem kosztował blisko 10 mln zł, a Sławomir dostał ponad 100 tys. zł za wykonanie jednej piosenki? – tak mówią w PiS i są oburzeni. – Czy spółka, która żyje na kredyt może wydawać takie pieniądze? – pytają w partii.
S. 4

Duży grant na optykę
Uniwersytet Warszawski utworzy Centrum Kwantowych Technologii Optycznych. Jego partnerem będzie Uniwersytet Oxfordzki.
S. 1 (Warszawa)

Globalny software z Poznania
10 lat temu zaczynali w trójkę. Dziś Netguru zatrudnia 300 osób, ma pięć oddziałów w Polsce i klientów na całym świecie.
S. 3 (Mój Biznes)

Parkiet

Orange Polska: Bo rezerwacja była za droga
Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił drugą turę konsultacji dokumentacji przetargu na częstotliwości radiowe z zakresu 450 MHz. Dokumenty wymagały powtórnych rozmów z rynkiem, ponieważ zostały zmodyfikowane. Tym razem do puli oprócz zasobu zostawionego przez Orange Polska (ze względu na wysokość opłaty za przedłużenie rezerwacji) trafiły też zasoby innych podmiotów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795575_Orange_Polska:_Bo_rezerwacja_byla_za_droga.html (dostęp płatny)

Vivid Games: 2018 będzie dla bydgoskiego studia pracowitym rokiem
Rok 2018 będzie kolejnym, w którym wartość rynku gier mobilnych wzrośnie i osiągnie niemal 53 mld USD – prognozuje firma Newzoo. Sektor gier mobilnych ma stanowić w kolejnych latach coraz większy odsetek całego rynku, dochodząc w 2020 r. do 40 proc..
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795587_Vivid_Games:_2018_bedzie_dla_bydgoskiego_studia_pracowitym_rokiem.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Nowe ministerstwa nabierają kształtów
PKO BP i grupa PFR będą podlegać bezpośrednio premierowi, GPW — Jadwidze Emilewicz. Cyfryzacja musi liczyć się z parcelacją.  Gdzie dwóch się bije, tam wkracza premier i wyznacza linię demarkacyjną. W taki sposób powstały dwa nowe resorty w rządzie Mateusza Morawieckiego: inwestycji i rozwoju oraz przedsiębiorczości i technologii, utworzone na bazie Ministerstwa Rozwoju.
https://www.pb.pl/nowe-ministerstwa-nabieraja-ksztaltow-903183 (dostęp płatny)

Biznes wybiera niepubliczną chmurę
Bezpieczeństwo w przetwarzaniu wrażliwych danych może firmom zapewnić private cloud. Co ciekawe, klienci centrów danych stawiają na lokalny patriotyzm. W ostatnim czasie duża część przedsiębiorstw decyduje się na ochronę danych, wykorzystując do tego prywatną chmurę (ang. private cloud). Głównym powodem takiego wyboru jest fakt, że to kompleksowa, gotowa do wdrożenia i działania usługa, która pozwala administratorom na sprawne zarządzanie całością infrastruktury.
https://www.pb.pl/biznes-wybiera-niepubliczna-chmure-903169 (dostęp płatny)

Cyfrowy hotel szuka gości
Inteligentny pokój to wierzchołek góry lodowej. W tym biznesie najważniejsze są systemy zarządzania rezerwacją. Ubiegłoroczny raport „Hotel Marketing & Technology Trends” firm Profitroom i Deloitte wymieniał wśród najważniejszych innowacji powstawanie tzw. smart hoteli. Goście mogą samodzielnie się w nich zameldować i wymeldować za pośrednictwem urządzeń mobilnych, a nawet otrzymać wirtualne klucze do pokoju (mobile key).
https://www.pb.pl/cyfrowy-hotel-szuka-gosci-903160 (dostęp płatny)

eBay chce skusić polskie sklepy
Serwis próbuje przyciągnąć profesjonalnych sprzedawców nowymi narzędziami, ułatwiającymi sprzedaż za granicę. Na poziomie globalnym liczby są imponujące. Za pośrednictwem eBaya produkty kupuje 168 mln osób na świecie — tylko w III kw. ubiegłego roku wydali na zakupy ponad 20 mld USD. W Polsce liczby imponują mniej, bo też trudniej do nich dotrzeć — spółka z przytupem zadebiutowała na rynku w 2005 r., nie zdołała odebrać rynku Allegro i kilka lat później ogłosiła likwidację.
https://www.pb.pl/ebay-chce-skusic-polskie-sklepy-903157 (dostęp płatny)

Polowanie na wyłudzaczy
Firmy pożyczkowe zawiązują pakt przeciwko złodziejom tożsamości. Pomoże międzynarodowy gracz.  Oszuści, którzy posługując się cudzą tożsamością lub fałszywymi danymi, są w stanie wyłudzić na jedną osobę nawet 200 tys. zł. Działają na szeroką skalę — nie tylko w branży finansowej, ale również w ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej czy leasingowej. Firmy pożyczkowe, które znajdują się na pierwszej linii frontu, wydają gigantyczne kwoty na zatrudnienie specjalistów i budowanie systemów antyfraudowych. Marzy się im kolektywne rozwiązanie, na którym skorzysta cała gospodarka.
https://www.pb.pl/polowanie-na-wyludzaczy-903149 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Silny polityk albo nikt
„Oceny dyletantów i tych, którzy palcem przy tej robocie nie kiwnęli, lub tych, którzy przez poprzednie 25 lat biernie patrzyli, kompletnie mnie nie interesują. Trzeba się było z nami spocić i z nami trwać szczególnie przez 4 mies. wysadzania Ministerstwa Cyfryzacji w powietrze” – napisała na Twitterze Anna Streżyńska, odwołana w miniony wtorek minister cyfryzacji. Nie wiem, czy faktycznie przez ostatnich kilka miesięcy ktoś montował bombę pod Ministerstwem Cyfryzacji, czy zaledwie uszkadzał kółka w ministerialnym fotelu. Okaże się to pośrednio, gdy zobaczymy projekt ustawy o działach, czyli komu przypisane zostaną kompetencje „ministra właściwego ds. informatyzacji” (bo minister cyfryzacji w tym dokumencie nie istnieje). Tylko tyle i aż tyle. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364005-Silny-polityk–albo-nikt.html (dostęp płatny)

Oko na gospodarkę
Polskie firmy nie spieszą się z automatyzacją. Tylko co szósty duży pracodawca planuje w najbliższych latach zastąpić choćby część załogi maszynami. Polska jest jednym z najmniej zautomatyzowanych krajów Europy, gdzie w przemyśle na 10 tys. pracowników przypadają 92 roboty.

Auto z zagranicy sprawdź przed rejestracją w kraju

W programie CEPiK 2.0 resort cyfryzacji umożliwił poznanie historii samochodu, zanim zostanie zarejestrowany w kraju. Dotychczas w systemie Historiapojazdu.gov.pl widać było tylko te pojazdy sprowadzone z zagranicy, które znalazły się w CEPiK. Od 15 stycznia usługę rozszerzono na zagraniczne auta, które jeszcze w niej nie figurują, ale już są na sprzedaż.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363985-Auto-z-zagranicy-sprawdz-przed-rejestracja-w-kraju.html (dostęp płatny)

Xiaomi i SoftBank będą kusiły swoimi debiutami
Inwestorzy będą oczekiwali w 2018 roku ofert publicznych kilku popularnych serwisów społecznościowych, ale też producenta smartfonów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364042-Xiaomi-i-SoftBank-beda-kusily-swoimi-debiutami.html (dostęp płatny)

Pilotaż e-skierowania w październiku, elektronicznej recepty – już za miesiąc
Elektroniczne skierowanie do specjalisty i do lekarza od października będzie testowane w kilku mniejszych miejscowościach. 16 lutego ruszą zaś testy e-recepty. W najbliższych dniach resort zdrowia ujawni nazwy dwóch miejscowości, w których prowadzony będzie pilotaż elektronicznej recepty i internetowego konta pacjenta. Pilotaż obejmie najprawdopodobniej dwie lub trzy poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie wypisuje się najwięcej recept, a także wszystkie lokalne apteki. Wiadomo na razie, że jedna z wybranych miejscowości znajduje się na Mazowszu. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363976-Pilotaz-e-skierowania-w-pazdzierniku-elektronicznej-recepty-–-juz-za-miesiac.html

Roboty na dobre i na złe
W gminie Trelleborg robot decyduje, kto ma dostać zasiłek socjalny, a kto nie. Dzięki temu gmina wypłaciła w ubiegłym roku mniej zapomóg, a więcej osób otrzymało pracę. Śladem Trelleborga ruszy teraz 14 innych gmin. Gdy algorytm rozpatruje podania o zasiłek, wielu pracowników socjalnych stało się zbędnych. Na ich miejsce gmina zatrudniła teraz osoby, które pomagają zasiłkobiorcom dostać pracę. Znając jednak tempo wzrostu wykorzystania sztucznej inteligencji w Szwecji, gdzie na 10 tys. pracowników przypada 212 robotów – co plasuje kraj na piątym miejscu w świecie, m.in po Japonii i Niemczech – wkrótce i ten zespół konsultantów zastąpi sztuczna inteligencja.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1363856-Roboty-na-dobre-i-na-zle.html (dostęp płatny)

Dodatek Rzeczpospolita Cyfrowa
Nowa rzeczywistość wymusza szereg zmian legislacyjnych
Politycy i organizacje pozarządowe zastanawiają się, jak ująć cyfryzację w ramy prawne.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364046-Nowa-rzeczywistosc-wymusza-szereg-zmian-legislacyjnych.html (dostęp płatny)

Jak finansować transakcje handlowe
Bezpieczne transakcje możliwe dzięki bankowym produktom dostępnym online.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364048-Jak-finansowac-transakcje-handlowe.html (dostęp płatny)

Trwa budowa zrębów cyfrowego państwa
Administracja państwowa jest na dobrej drodze do digitalizacji usług, ale do mety jeszcze bardzo daleko. Do 2021 r. cyfrowa gospodarka będzie generowała co najmniej 50 proc. światowego PKB – wynika z najnowszych prognoz firmy badawczej IDC. Podkreśla ona, że organizacje, które nie przyspieszą digitalizacji, będą systematycznie tracić swoją konkurencyjność. IDC przewiduje, że kluczowa dla ich rynkowej pozycji będzie zdolność do cyfrowej transformacji w ciągu najbliższych trzech lat.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364044-Trwa-budowa–zrebow-cyfrowego-panstwa.html (dostęp płatny)

Usługi cyfrowe w administracji państwowej muszą być bezpieczne
Powszechność urządzeń podłączonych do sieci stwarza przestępcom nowe możliwości. Ich ataki są coraz skuteczniejsze. Na celowniku jest też e-państwo.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364047-Uslugi-cyfrowe-w-administracji–panstwowej-musza-byc-bezpieczne.html (dostęp płatny)

Zróżnicowany krajobraz cyfrowych systemów i aplikacji
Sygnity, Asseco Poland oraz Comarch to najczęstsi wykonawcy projektów w administracji publicznej. Niemal 430 usług w Polsce ma charakter publiczny – podaje resort cyfryzacji. Koszty utrzymania infrastruktury dla administracji rządowej są wysokie z uwagi na powielanie zasobów i używanie przestarzałych rozwiązań. To ma się zmienić, a bazą dla nowych narzędzi będą rozwiązana chmurowe.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364045-Zroznicowany-krajobraz-cyfrowych-systemow-i-aplikacji.html (dostęp płatny)

Rekonstrukcja kadr, czyli zawodnicy jednak grają
Zmiany w rządzie nie kończą się na personaliach. Obejmą też kompetencje ministrów i nadzór nad państwowymi spółkami. (…) Wciąż nierozstrzygnięty jest los Ministerstwa Cyfryzacji, które podczas rekonstrukcji straciło szefową Annę Streżyńską. Na razie bezpośredni nadzór nad nim sprawuje  Morawiecki, a pełniącym obowiązki szefa został Marek Zagórski. Jak przekonują nasi rozmówcy w PiS to rozwiązanie tymczasowe.
S. A4

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?