Przegląd prasy – poniedziałek 9 maja

Publikacja: 09.05.2011 07:25

Dziennik Gazeta Prawna

Triumfalny marsz Androida

PC

Smartfony działające pod systemem operacyjnym Android nie tylko już dominują na amerykańskim rynku, ale powiększają przewagę nad konkurentami. W styczniu produkt Google’a stał się liderem rynku z 31,2 proc. udziałem. Po kolejnych trzech miesiącach, wynika z kwartalnego raportu firmy comScore www.comscore.com, udziały Androida wzrosły do 34,7 proc. Dotychczasowy lider, kanadyjski RIM i jego BlackBerry OS, ma już tylko 27,1 proc. udziałów. Na trzecim miejscu uplasował się iOS Apple’a, który znajduje się w 25 proc. smartfonów. Z badania comScore wynika, że 300 mln Amerykanów posiada 234 mln różnego rodzaju urządzeń przenośnych, z tego aż 72,5 mln to smartfony.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=357672 (dostęp płatny)

Będzie gwarancja prędkości internetu

Adam Makosz

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w prawie telekomunikacyjnym. Mają one wprowadzić unijne standardy w zakresie ochrony abonentów. Umowy zawierane z operatorami telekomunikacyjnymi będą jasne i czytelne dla konsumentów. Znikną z nich wprowadzające w błąd gwiazdki, odesłania, zapisy drobną czcionką i niezrozumiała terminologia. Internauci będą też w końcu wiedzieć, za jaką prędkość łączy rzeczywiście płacą. W umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych operatorzy będą mieli obowiązek określać minimalną gwarantowaną prędkość internetu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=357701 (dostęp płatny)

Operator określi minimalną prędkość internetu

Adam Makosz

Projekt – Firmy telekomunikacyjne będą musiały określić minimalną gwarantowaną szybkość Internetu w umowach z klientami. Nie będzie mogła ona być niższa niż 90 proc. prędkości oferowanej w reklamach. Trwają konsultacje społeczne nad założeniami projektu nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania mają wdrożyć unijne standardy m.in. w zakresie świadczenia usług dostępu do internetu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=357632 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Prezes UKE dla „Gazety”: Telekomunikacja ma być tania i powszechna

Przemysław Poznański

Do każdego mieszkania powinien być dociągnięty światłowód, a zmiana operatora powinna odbywać się bezboleśnie dla klienta. To zadanie dla regulatora rynku na najbliższe miesiące – mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, której kadencja kończy się 8 maja.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9554607,Prezes_UKE_dla__Gazety___Telekomunikacja_ma_byc_tania.html

Parkiet

Tajemniczy Daycon zamiast Solorza-Żaka

Urszula Zielińska

Z prospektu emisyjnego NFI Midas wynika, że założyciel Polsatu nie weźmie udziału w ofercie publicznej. Głównym właścicielem giełdowej spółki może zostać Daycon

http://archiwum.parkiet.com/artykul/705108_Tajemniczy_Daycon__zamiast_Solorza-Zaka.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Dobre prognozy dla telewizji 3D

Wst, Reuters

Światowy rynek telewizji 3D wzrośnie w tym roku ponad 5-krotnie i sięgnie 11 proc. sprzedaży płaskich telewizorów w efekcie znacznego spadku cen i dodaniu nowych funkcji w odbiornikach — szacuje firma badawcza IHS iSuppli. Prognozowana dostawa sprzętu 3D TV może wzrosnąć do 23,4 mln sztuk w tym roku wobec 4,2 mln w 2010 r. W 2015 ma to być już 159 mln. Do tego czasu telewizory 3D stanowić będą ponad połowę. Rynkowi przewodzić będą południowokoreańskie koncerny Samsung i LG oraz japońskie Sony.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=e233a261-80d6-4503-a32a-bf7e499e6df9&date=2011-05-09 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Ciekawostki w prospekcie NFI Midas

Tomasz Świderek

Kiedyś wertowanie prospektów emisyjnych było codziennością pracy dziennikarzy. Odnoszę wrażenie, że dziś robi to coraz mniej osób Moim zdaniem prospekt to obok raportu rocznego najważniejszy dokument spółki. Są prospekty lepsze – czytaj: ciekawsze – i gorsze. Są takie, które można uznać za kultowe. Do tej ostatniej grupy zaliczam np. prospekt Telekomunikacji Polskiej, który – mimo upływu lat – nadal jest kopalnią wiedzy na temat spółki. Ten dokument ma 636 stron.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1046267_Ciekawostki_w_prospekcie_NFI_Midas.html (dostęp płatny)

Pakt inwestycyjny zagrożony

Łukasz Dec

Inwestycyjne porozumienie operatorów z UKE warte 400 – 500 mln zł może nie objąć Plusa i Ery, jeżeli te nie zgodzą się na zakończenie sądowych sporów o stawki rozliczeniowe Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji oprotestowała porozumienie Urzędu Komunikacji Elektronicznej z operatorami sieci komórkowych. UKE zaproponował wolniejszy spadek hurtowych stawek rozliczeniowych, jakie pobierają sieci mobilne, a te zobowiązały się zainwestować 400 – 500 mln zł w budowę sieci tam, gdzie dzisiaj nie mają zasięgu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1046311_Pakt_inwestycyjny_zagrozony.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Triumfalny marsz Androida

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?