HSPA+ i LTE dla całej Polski

NFI Midas, fundusz kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka, poinformował o zakupie – od Zygmunta Solorza-Żaka – spółki Aero2 za kwotę 548 mln zł. W strategii grupy budowanej wokół właściciela Polsatu wiele to nie zmieni, ale ułatwi pozyskiwanie funduszy na rozwój na rynku finansowym. Jeszcze w tym roku NFI Midas planuje dużą emisję akcji, która posłuży między innymi temu celowi. W optymistycznym wariancie spółka może dysponować na koniec 2012 roku ogólnopolską Siecia HSPA+/LTE.

Publikacja: 19.09.2011 14:52

HSPA+ i LTE dla całej Polski

Foto: ROL

Zakomunikowaną dzisiaj transakcję można traktować, jako operację wewnętrzną. W jej wyniku w skład grupy giełdowego funduszu NFI Midas wejdzie – obok CenterNetu i MobylanduAero2. – Zamierzamy się skoncentrować na działalności telekomunikacyjnej. Nie będziemy się rozdrabniać na inne obszary  – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wojciech Pytel, prezes zarządu NFI Midas.

Ogólnopolska sieć

Firma doradcza PricewaterhouseCoopers wyceniła wartość aktywów netto Aero2 na ok. 862 mln zł. Zarząd NFI Midas podkreśla zatem korzystną cenę, po jakiej kupuje spółkę. Zasoby radiowe Aero2 w paśmie 900 MHz wycenione zostały przez PwC na 533 mln zł, a w paśmie 2500 MHz na 165 mln zł. Ok. 208 mln zł warta jest już wybudowana infrastruktura Aero2.

Strategicznym celem NFI Midas jest budowa ogólnopolskiej sieci transmisji danych w technologii HSPA+ i LTE. Dla funduszu oznacza, to 90 proc. pokrycia kraju (pod względem populacji) siecią HSPA900 i 60-80 proc. kraju siecią LTE1800. – Możemy zrealizować te cele dzięki zasobom radiowym, które posiadamy już dzisiaj, choć w zakresie 900 MHz są one dosyć szczupłe. To tylko 5 MHz – powiedział Wojciech Pytel. NFI Midas nie wyklucza dalszych akwizycji podmiotów, które dysponują cennymi zasobami radiowymi (a także infrastrukturą telekomunikacyjną), ale prezes spółki nie sprecyzował, o jakie podmioty może chodzić. NFI Midas zainteresowany jest także przetargiem na częstotliwości 800/2600 MHz, ale, jak podkreślił prezes Wojciech Pytel, i jak mówią wszyscy operatorzy, nie za wszelką cenę.

Z Polkomtelem, albo na własną rękę

NFI Midas daje sobie od 1 roku do 3 lat, na realizację strategicznego celu. Skąd ten rozrzut? Jeżeli uda się pozyskać do współpracy operatora dysponującego już własną infrastrukturą (wieże, maszty itp.) zrealizowana zostanie „szybka ścieżka”. – To prosta zależność. Lokalizacja samego nadajnika zajmuje średnio ok. 3 mc. Budowa od podstaw całego obiektu do 19 mc. Stąd różnica pomiędzy poszczególnymi wariantami rozwoju sieci – mówi Wojciech Pytel. Chociaż nazwa Polkomtela, jako potencjalnego partnera, nie padła ani razu, to jednak trudno wątpić, o jaką firmę chodzi. Tymczasem jednak „grupa Solorza” nie sfinalizowała jeszcze przejęcia operatora sieci Plus, więc przynajmniej teoretycznie NFI Midas może być zmuszony do budowy infrastruktury samodzielnie. Według zgrubnych szacunków Wojciecha Pytla mogłoby to kosztować ok. 2 mld zł. Z partnerem – taniej. Ile taniej? Szef NFI nie chce mówić.

Budowie sieci posłuży emisja akcji, jaką fundusz planuje na przełom listopada i grudnia. NFI Midas wyemituje łącznie do starych i nowych akcjonariuszy 1,7 mld akcji po nieustalonej jeszcze cenie. Zgromadzone środki mają posłużyć sfinansowaniu przejęcia Aero2 oraz sfinansowaniu rozbudowy sieci. – Nie będzie to jedyne źródło. Obok środków z giełdy będą to kredyty bankowe i ewentualnie kredyt udzielony przez dostawców sprzętu – powiedział Wojciech Pytel (jedynym dostawcą grupy wciąż pozostaje Huawei).

Nie wiadomo zatem, jak dużą emisję planuje na koniec roku NFI Midas i ile realnie może zgromadzić gotówki. Ponieważ w objęciu akcji weźmie również właściciel Aero2 – Zygmunt Solorz-Żak – to emisja akcji może mieć po części charakter bezgotówkowy: właściciel zamieni akcje Aero2 na bardziej płynne (można je sprzedać na giełdzie) akcje NFI Midas. Jak można wnosić ze słów obecnego na tej samej konferencji prasowej Zygmunta Solorza-Żaka w przypadku niskiego zainteresowania emisją przez innych inwestorów weźmie on na siebie ciężar finansowania rozwoju NFI Midas.

Będą nowi detaliczni partnerzy?

Fundusz, jak przedtem Aero2, głosi wszem i wobec hurtowy charakter budowanej przez siebie sieci. – Od strony operacyjnej naszym celem jest bardzo ostra kontrola kosztów działania – po stronie inwestycyjnej i operacyjnej – abyśmy mogli oferować atrakcyjne ceny pojemności w naszej sieci – mówi Wojciech Pytel. Według szefa NFI Midas nowa sieć stanie ekonomicznie efektywna, jeżeli będzie obsługiwać komercyjny ruch od ok. 1,5 mln użytkowników.

Jedynym partnerem detalicznym wciąż jest jednak powiązany z NFI Midas Cyfrowy Polsat. Można podejrzewać, że kolejnym stanie się niebawem Polkomtel. Nie wiadomo, jak będzie z otwartością na inne podmioty, które konkurują z formującą się grupą na rynku detalicznym, skoro –  według Wojciecha Pytla – zasięg sieci HSPA + i LTE ma stanowić rynkowy wyróżnik grupy.

Zakomunikowaną dzisiaj transakcję można traktować, jako operację wewnętrzną. W jej wyniku w skład grupy giełdowego funduszu NFI Midas wejdzie – obok CenterNetu i MobylanduAero2. – Zamierzamy się skoncentrować na działalności telekomunikacyjnej. Nie będziemy się rozdrabniać na inne obszary  – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wojciech Pytel, prezes zarządu NFI Midas.

Ogólnopolska sieć

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?