Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 12 lutego

Publikacja: 12.02.2018 07:30

Cyfrowi giganci będą płacić tam, gdzie zarabiają
Już za miesiąc Komisja Europejska przedstawi propozycję zmian w opodatkowaniu koncernów internetowych. W najbliższym czasie swoje pomysły ujawni też Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zmiany mogą objąć swoim zakresem wszystkich cyfrowych przedsiębiorców działających w sieci.
S. B2

Menedżerowie muszą znać najnowsze technologie
Znajomość nawet podstaw nowoczesnych rozwiązań daje poczucie pewności – mówi Paweł Urbański, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.
S. D2

Kursami rządzą roboty i zmienność
Takiego tygodnia na światowych giełdach nie było od lat. Ceny akcji to szły gwałtownie w dół, to rosły. Choć to spadków było więcej. Chociaż rynki akcji są mocno skomputeryzowane, na wielu z nich symbolicznym otwarciem jest wciąż uderzenie w dzwon giełdowy. W miniony wtorek to otwarcie było symboliczne podwójnie: w dzwon uderzyła Bina48 – robot, którego zachowanie ma przypominać zachowanie człowieka. A to właśnie na roboty zrzucona jest część winy za to, co działo się w ostatnich dniach na giełdach, w Pierwszem rzędzie w Nowym Jorku. 
S. A11

Tajemnica zawodowa na Stadionie Narodowym
Ciąg dalszy afery funduszy W Investments, kontrolowanego przez poznańskiego biznesmena Piotra Wiśniewskiego.  Ich klienci wiedzą, że stracili, ale nie są w stanie dowiedzieć się na czym.  – Zainwestowałem, żeby mieć spokój na stare lata. Na szczęście nie wszystkie oszczędności – mówił przed czwartkowym walnym zgromadzeniem inwestorów funduszu Vivante jeden z posiadaczy certyfikatów. – Do wpłaty namawiali mnie doradcy z Aliora. Obiecywana stopa zwrotu nie była wysoka, ale za to gwarantowana. Do tego zniżki w luksusowym domu spokojnej starości. Przecież nie warto być obciążeniem dla rodziny na starość, prawda – pytał retorycznie inwestor.
S. A12

Gazeta Wyborcza

Serwer sądolotka u Ziobry
Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce ujawnić, gdzie znajduje się serwer systemu loausjącego sędziów, bo to element „zasobów infrastruktury krytycznej państwa”. Od 2 stycznia sprawy sądowe (z wyjątkiem spraw odwoławczych rozpatrywanych w efekcie apelacji czy zażaleń) przydziela System Losowego Przydziału Spraw. To jeden z flagowych pomysłów resortu sprawiedliwości. Jak mówił odpowiedzialny za jego przygotowanie wiceminister Łukasz Piebiak, dzięki niemu „obywatel zyskuje gwarancję, że nikt nie wskaże palcem sędziego, który osądzi jego sprawę”. Ale czy na pewno? (…) S. 3

Cudzoziemcy zamiast robotów
Pod względem automatyzacji produkcji jesteśmy w Europie na szarym końcu. Większość polskich firm nadal woli się opierać na taniej sile roboczej. Przez wprowadzanie nowoczesnych technologii do produkcji i sprzedaży firmy mogą zwiększać wydajność, zwłaszcza kiedy rynek pracy w Polsce się przegrzewa. Potwierdzają to badania firmy doradczej Deloitte: automatyzacja procesów z wykorzystaniem robotów jest w stanie zastąpić pracę aż 20 proc. pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. (…) Z danych OECD wynika, że pod względem automatyzacji produkcji Polska nie tylko odstaje od najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie, ale również od sąsiadów. Liczba robotów na tysiąc pracowników w naszym kraju wynosi 1,05, podczas gdy w Czechach jest do 3,75, a na Słowacji 3,52. S. 9

Parkiet

Startupy: Ustawa zahamuje innowacje
Rząd zdał sobie sprawę, że projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej uderzy w dopiero rodzący się w Polsce rynek młodych, innowacyjnych firm. Z naszych informacji wynika, że może się wycofać przynajmniej z części kontrowersyjnych zapisów, które mogłyby dotknąć startupów. Przepisy w obecnym kształcie pozwalają bowiem zakwalifikować takie małe firmy do grupy przedsiębiorstw publicznych, a co za tym idzie obciążą je obowiązkami sprawozdawczymi, nadmierną biurokracją, a także wysokimi karami za niedopełnienie wymogów. Aby startup wszedł na ten grząski dla siebie grunt wystarczy, że pozyska jako inwestora państwową spółkę lub samorządowy park naukowo-technologiczny (PNT). – Taka konstrukcja sprawi, że innowatorzy jak ognia będą unikać takich partnerów – mówi Marcin Tchórzewski z Coders Lab.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796315_Startupy:_Ustawa_zahamuje_innowacje.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Plik kontrolny jest już wszędobylski

JPK_VAT ma za sobą wiele poprawek. W tym miesiącu zaczną je odczuwać także mikrofirmy – a fiskus deklaruje lepszy kontakt z urzędami.
https://www.pb.pl/plik-kontrolny-jest-juz-wszedobylski-905332 (dostęp płatny)

Ochrona danych wymaga uszczelnień
Niebawem w życie wejdzie RODO. A wielu przedsiębiorców nawet nie rozpoczęło koniecznych wdrożeń. Polski biznes stoi przed egzaminem dojrzałości cyfrowej: 25 maja zacznie obowiązywać unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO), według którego złe zarządzanie informacjami o pracownikach i klientach może skutkować dotkliwymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi (kary nawet do 4 proc. rocznego globalnego obrotu firmy).
https://www.pb.pl/ochrona-danych-wymaga-uszczelnien-905331 (dostęp płatny)

Studenci żądni wiedzy o wirtualnych walutach
Na uczelniach oferujących programy MBA zapanowała moda na kształcenie sprofilowane. Najgorętszym tematem są bitcoiny. IFA Paris, francuska szkoła mody i zarządzania luksusowymi markami, prowadzi program Master of Business Administration (MBA) dla specjalistów od rynku perfumeryjno-kosmetycznego. Są także studia MBA dla lekarzy, prawników i menedżerów klubów sportowych.

https://www.pb.pl/studenci-zadni-wiedzy-o-wirtualnych-walutach-905327 (dostęp płatny)

Kielce z dowodem inteligencji
Dzięki certyfikatowi ISO 37120 stolica Świętokrzyskiego może porównywać, ile jej jeszcze brakuje do światowej czołówki miast.  Większość blogerów i ekspertów od urbanizacji na pytanie, ile jest w Polsce inteligentnych miast, odpowiada wymijająco.
https://www.pb.pl/kielce-z-dowodem-inteligencji-905318 (dostęp płatny)

Najpierw strategia, potem technologia

Norma ISO37120 „Zrównoważony rozwój społeczny” definiuje 100 wskaźników usług miejskich i jakości życia. Ma na celu budowę kultury zarządzania opartego o dane. Miasto, które decyduje się na jej wdrożenie, musi publikować wiarygodne informacje o parametrach swojego funkcjonowania, podzielonych na 17 grup tematycznych – mówi Szymon Ciupa, autor bloga Smartcity Expert.
https://www.pb.pl/najpierw-strategia-potem-technologia-905317 (dostęp płatny)

Seniorzy pod opieką na odległość
Do końca roku potrwa pilotażowy program teleopieki na Warmii i Mazurach. Rok temu samorząd woj. warmińsko-mazurskiego zadeklarował 50-procentową dotację do wprowadzenia medycznej teleopieki dla gmin.
— Świadczenie usług opiekuńczych jest ustawowym zadaniem własnym gmin. Samorząd województwa, obserwując przemiany demograficzne i rosnące zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze, postanowił jednak udzielić gminom wsparcia finansowego — wyjaśnia Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

https://www.pb.pl/seniorzy-pod-opieka-na-odleglosc-905316 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Rząd gotów odpuścić startupom

Projekt ustawy antykorupcyjnej, który uderza w rynek innowacji, może zostać zmieniony na jego korzyść. Jeden z filarów tzw. planu Morawieckiego może się zawalić. Wszystko przez projekt ustawy o jawności życia publicznego, który może zniweczyć starania rządu, by zbudować nad Wisłą prężny rynek startupów. Młode i innowacyjne firmy, często w kooperacji z korporacjami, w tym spółkami Skarbu Państwa, miały stać się motorem napędowym gospodarki.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366183-Rzad-gotow-odpuscic-startupom.html (dostęp płatny)
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366148-Ustawa-antykorupcyjna-moze-ominac-startupy.html (dostęp płatny)

UOKiK ma bat na zmowy cenowe
Kary nałożone przez polski urząd antymonopolowy były w 2017 r. aż 36 razy wyższe niż rok wcześniej. A to dopiero początek. Łączna wysokość grzywien nałożonych przez światowe organy ds. ochrony konkurencji wyniosła w 2017 r. niemal 3,2 mld dol. wobec 6,7 mld dol. rok wcześniej. Spadły też kary wymierzane przez Komisję Europejską, choć nadal to ona odpowiada za większość globalnej kwoty – wynika z raportu kancelarii Allen & Overy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366142-UOKiK-ma-bat-na-zmowy-cenowe.html (dostęp płatny)

Skany papierowych faktur można przechowywać w chmurze

Składowanie dokumentów zdigitalizowanych, których pierwotna forma papierowa zostanie zniszczona, jest zgodne z przepisami ustawy o VAT. Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 stycznia 2018 r. (0111-KDIB3-1.4012.845.2017.1.IK).
Spółka jest właścicielem, a także aktywnym uczestnikiem systemu oraz serwisu internetowego, który umożliwia obsługę procesu fakturowania w relacjach z kontrahentami. Spółka wystawia za jego pośrednictwem faktury jako sprzedawca oraz otrzymuje faktury zakupu jako nabywca. Spółka planuje poszerzenie funkcjonalności systemu o dodanie możliwości wgrywania przez użytkowników plików (skanów) faktur, które pierwotnie otrzymali w formie papierowej oraz ich przechowywania w formie archiwum elektronicznego (w tzw. chmurze).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366067-Skany-papierowych-faktur-mozna-przechowywac-w-chmurze.html (dostęp płatny)

W szponach sztucznej inteligencji
Chińskie Xiongan wkrótce stanie się symbolem transformacji współczesnych metropolii i wzorem, jak innowacyjne technologie mogą służyć mieszkańcom. Wizja, w której setki tysięcy urządzeń, kamer i czujników, bezustannie monitoruje, analizuje i reguluje życie miasta, to już nieodległa i całkiem namacalna przyszłość. Przyszłość, która rolę człowieka, zarządzającego infrastrukturą, ogranicza do minimum, a nawet sprawia, że staje się on zbędny. Dzięki rozwojowi internetu rzeczy (IoT), wzajemnej komunikacji maszyn (M2M), czy analizie dużych zbiorów danych (Big Data), aglomeracje stają się coraz bardziej inteligentne. Czy w najbliższych latach władzę nad nimi przejmie sztuczna inteligencja (AI)? – To bardzo realny scenariusz. W dobie pędzącego rozwoju technologicznego od idei smart city nie ma odwrotu – twierdzi Roman Góralski, dyrektor Instytutu e-Gospodarki.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366070-W-szponach-sztucznej-inteligencji.html (dostęp płatny)

W internecie zobaczymy całe zbiory

Nie ma dziś instytucji, która nie docenia życia wirtualnego. Muzea i galerie starają się zdobyć widzów poprzez ciekawe prezentacje na stronach w sieci. Na kolorowej stronie głównej Muzeum Narodowego – mnw.art.pl – znajdziemy informacje na temat wystaw stałych i czasowych, aktualnych wydarzeń itp. Na ruchomym banerze pojawiają się kadry z kampanii „A ty, co zobaczysz?”, w której Marcin Gotart poleca „Bitwę pod Grunwaldem”, a Marek Kamiński przekonuje, że sztuka to „podróż w nieznane”, zachęcając do odwiedzenia Galerii Faras.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366087-W-internecie-zobaczymy-cale-zbiory.html (dostęp płatny)

Cyfrowi giganci będą płacić tam, gdzie zarabiają
Już za miesiąc Komisja Europejska przedstawi propozycję zmian w opodatkowaniu koncernów internetowych. W najbliższym czasie swoje pomysły ujawni też Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zmiany mogą objąć swoim zakresem wszystkich cyfrowych przedsiębiorców działających w sieci.
S. B2

Menedżerowie muszą znać najnowsze technologie
Znajomość nawet podstaw nowoczesnych rozwiązań daje poczucie pewności – mówi Paweł Urbański, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.
S. D2

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?