Cyfrowi giganci będą płacić tam, gdzie zarabiają
Już za miesiąc Komisja Europejska przedstawi propozycję zmian w opodatkowaniu koncernów internetowych. W najbliższym czasie swoje pomysły ujawni też Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zmiany mogą objąć swoim zakresem wszystkich cyfrowych przedsiębiorców działających w sieci.
S. B2
Menedżerowie muszą znać najnowsze technologie
Znajomość nawet podstaw nowoczesnych rozwiązań daje poczucie pewności – mówi Paweł Urbański, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.
S. D2
Kursami rządzą roboty i zmienność
Takiego tygodnia na światowych giełdach nie było od lat. Ceny akcji to szły gwałtownie w dół, to rosły. Choć to spadków było więcej. Chociaż rynki akcji są mocno skomputeryzowane, na wielu z nich symbolicznym otwarciem jest wciąż uderzenie w dzwon giełdowy. W miniony wtorek to otwarcie było symboliczne podwójnie: w dzwon uderzyła Bina48 – robot, którego zachowanie ma przypominać zachowanie człowieka. A to właśnie na roboty zrzucona jest część winy za to, co działo się w ostatnich dniach na giełdach, w Pierwszem rzędzie w Nowym Jorku.
S. A11
Tajemnica zawodowa na Stadionie Narodowym
Ciąg dalszy afery funduszy W Investments, kontrolowanego przez poznańskiego biznesmena Piotra Wiśniewskiego. Ich klienci wiedzą, że stracili, ale nie są w stanie dowiedzieć się na czym. – Zainwestowałem, żeby mieć spokój na stare lata. Na szczęście nie wszystkie oszczędności – mówił przed czwartkowym walnym zgromadzeniem inwestorów funduszu Vivante jeden z posiadaczy certyfikatów. – Do wpłaty namawiali mnie doradcy z Aliora. Obiecywana stopa zwrotu nie była wysoka, ale za to gwarantowana. Do tego zniżki w luksusowym domu spokojnej starości. Przecież nie warto być obciążeniem dla rodziny na starość, prawda – pytał retorycznie inwestor.
S. A12
Gazeta Wyborcza
Serwer sądolotka u Ziobry
Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce ujawnić, gdzie znajduje się serwer systemu loausjącego sędziów, bo to element „zasobów infrastruktury krytycznej państwa”. Od 2 stycznia sprawy sądowe (z wyjątkiem spraw odwoławczych rozpatrywanych w efekcie apelacji czy zażaleń) przydziela System Losowego Przydziału Spraw. To jeden z flagowych pomysłów resortu sprawiedliwości. Jak mówił odpowiedzialny za jego przygotowanie wiceminister Łukasz Piebiak, dzięki niemu „obywatel zyskuje gwarancję, że nikt nie wskaże palcem sędziego, który osądzi jego sprawę”. Ale czy na pewno? (…) S. 3