Przegląd prasy – środa 26 maja

Publikacja: 26.05.2010 00:00

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Więcej kanałów w 3D[/b]

Daniel Rupiński

Trójwymiarowe transmisje mundialu w RPA mają przyczynić się do ogromnego wzrostu popularności tego typu usługi. W Europie jest obecnie kilka stacji, które oferują sygnał w 3D. W Polsce już w przyszłym roku każda z platform cyfrowych może mieć w swojej ofercie 3DTV. Poza Cyfrą Plus, która jako pierwsza w Polsce przeprowadziła transmisję w trójwymiarze i zamierza mocno inwestować w nową technologię, żadna z platform nie chce mówić oficjalnie o swoich planach w tym zakresie. Bo konkurencja nie śpi. – W najbliższym czasie nie planujemy wprowadzenia do swojej oferty kanału 3D – powiedział nam rzecznik prasowy grupy TP Wojciech Jabczyński. A co będzie w przyszłości? – Nie mogę powiedzieć, nie ujawniamy swoich planów marketingowych – dodaje. Jednak według nieoficjalnych informacji na platformie TP może wkrótce się pojawić kanał Orange 3D.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=301322 (dostęp płatny)

[b]Czy fakturę VAT można skutecznie dostarczyć przez internet[/b]

Tomasz Michalik, partner, doradca podatkowy w MDDP

Przedsiębiorcy wykorzystując możliwość szybkiej komunikacji, jaką daje internet, przesyłają faktury drogą elektroniczną. Czy dostarczenie kontrahentowi faktury w zwykłym pliku pdf może być skuteczne? Problem ten rozstrzygnął ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 maja 2010 r. (sygn. akt I FSK 1444/09). Sprawa dotyczyła możliwości skutecznego przekazania faktury przez podatnika nabywcy drogą elektroniczną, w sytuacji gdy faktura ta nie jest fakturą elektroniczną w rozumieniu odrębnych przepisów, a zatem np. nie jest zabezpieczona podpisem elektronicznym. Podatnik przesyłał faktury w pliku pdf, co oznacza, że w istocie nabywca otrzymywał zwykłą fakturę, która jedynie była dostarczana pocztą elektroniczną, a nie w sposób standardowy.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=301239 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Szerokopasmowy internet ma w domu 13,5 proc. Polaków[/b]

Przemysław Poznański

To ponad 10 proc. mniej, niż wynosi średnia unijna. Gorzej jest tylko w Bułgarii i Rumunii. Intensywnie rośnie u nas za to dostęp do internetu mobilnego. Takie wnioski wynikają z opublikowanego we wtorek raportu Komisji Europejskiej. Te dane nie do końca pokrywają się z informacjami publikowanymi przez UKE. Z danych polskiego regulatora wynika, że już w 2008 r. dostęp do szerokopasmowego internetu stacjonarnego w Polsce miało 14,5 proc.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7934157,Szerokopasmowy_internet_ma_w_domu_13_5_proc__Polakow.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]UKE zachwala technologię LTE[/b]

Urszula Zielińska

Urząd Komunikacji Elektronicznej, który w tym roku rozpisze przetarg na częstotliwości 2,6 GHz dla sieci komórkowych nowej generacji (tzw. LTE), przekonuje w najnowszym opracowaniu, że mobilny dostęp do Internetu może zdominować dostęp stacjonarny.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/678436_UKE_zachwala_technologie_LTE.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Jerzy Mazgaj uwolnił e-faktury[/b]

Kamil Kosiński

Wydruk z e-maila lub faks to pełnoprawna faktura. To nie koniec formalnych procedur, ale sprawa jest jasna. E-podpis i EDI nie są konieczne do przesyłania faktur drogą elektroniczną. Dotychczas firma, która chciała wystawiać faktury w formie elektronicznej, musiała to robić w ramach systemu elektronicznej wymiany danych EDI, czyli rozwiązania stosowanego wyłącznie w wielkich firmach i u ich dostawców, albo opatrywać fakturę kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Kilka dni temu Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł jednak, że nie jest to konieczne.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=1553e75e-2e5a-4318-ac38-c07b5c2b3cb0&date=2010-05-26 (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Więcej kanałów w 3D[/b]

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G