Przegląd prasy – środa 26 maja

Publikacja: 26.05.2010 00:00

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Więcej kanałów w 3D[/b]

Daniel Rupiński

Trójwymiarowe transmisje mundialu w RPA mają przyczynić się do ogromnego wzrostu popularności tego typu usługi. W Europie jest obecnie kilka stacji, które oferują sygnał w 3D. W Polsce już w przyszłym roku każda z platform cyfrowych może mieć w swojej ofercie 3DTV. Poza Cyfrą Plus, która jako pierwsza w Polsce przeprowadziła transmisję w trójwymiarze i zamierza mocno inwestować w nową technologię, żadna z platform nie chce mówić oficjalnie o swoich planach w tym zakresie. Bo konkurencja nie śpi. – W najbliższym czasie nie planujemy wprowadzenia do swojej oferty kanału 3D – powiedział nam rzecznik prasowy grupy TP Wojciech Jabczyński. A co będzie w przyszłości? – Nie mogę powiedzieć, nie ujawniamy swoich planów marketingowych – dodaje. Jednak według nieoficjalnych informacji na platformie TP może wkrótce się pojawić kanał Orange 3D.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=301322 (dostęp płatny)

[b]Czy fakturę VAT można skutecznie dostarczyć przez internet[/b]

Tomasz Michalik, partner, doradca podatkowy w MDDP

Przedsiębiorcy wykorzystując możliwość szybkiej komunikacji, jaką daje internet, przesyłają faktury drogą elektroniczną. Czy dostarczenie kontrahentowi faktury w zwykłym pliku pdf może być skuteczne? Problem ten rozstrzygnął ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 maja 2010 r. (sygn. akt I FSK 1444/09). Sprawa dotyczyła możliwości skutecznego przekazania faktury przez podatnika nabywcy drogą elektroniczną, w sytuacji gdy faktura ta nie jest fakturą elektroniczną w rozumieniu odrębnych przepisów, a zatem np. nie jest zabezpieczona podpisem elektronicznym. Podatnik przesyłał faktury w pliku pdf, co oznacza, że w istocie nabywca otrzymywał zwykłą fakturę, która jedynie była dostarczana pocztą elektroniczną, a nie w sposób standardowy.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=301239 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Szerokopasmowy internet ma w domu 13,5 proc. Polaków[/b]

Przemysław Poznański

To ponad 10 proc. mniej, niż wynosi średnia unijna. Gorzej jest tylko w Bułgarii i Rumunii. Intensywnie rośnie u nas za to dostęp do internetu mobilnego. Takie wnioski wynikają z opublikowanego we wtorek raportu Komisji Europejskiej. Te dane nie do końca pokrywają się z informacjami publikowanymi przez UKE. Z danych polskiego regulatora wynika, że już w 2008 r. dostęp do szerokopasmowego internetu stacjonarnego w Polsce miało 14,5 proc.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7934157,Szerokopasmowy_internet_ma_w_domu_13_5_proc__Polakow.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]UKE zachwala technologię LTE[/b]

Urszula Zielińska

Urząd Komunikacji Elektronicznej, który w tym roku rozpisze przetarg na częstotliwości 2,6 GHz dla sieci komórkowych nowej generacji (tzw. LTE), przekonuje w najnowszym opracowaniu, że mobilny dostęp do Internetu może zdominować dostęp stacjonarny.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/678436_UKE_zachwala_technologie_LTE.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Jerzy Mazgaj uwolnił e-faktury[/b]

Kamil Kosiński

Wydruk z e-maila lub faks to pełnoprawna faktura. To nie koniec formalnych procedur, ale sprawa jest jasna. E-podpis i EDI nie są konieczne do przesyłania faktur drogą elektroniczną. Dotychczas firma, która chciała wystawiać faktury w formie elektronicznej, musiała to robić w ramach systemu elektronicznej wymiany danych EDI, czyli rozwiązania stosowanego wyłącznie w wielkich firmach i u ich dostawców, albo opatrywać fakturę kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Kilka dni temu Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł jednak, że nie jest to konieczne.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=1553e75e-2e5a-4318-ac38-c07b5c2b3cb0&date=2010-05-26 (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Więcej kanałów w 3D[/b]

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości