Agencja ratingowa Fitch opublikowała na swoich stronach internetowych raport, z którego wynika, że dalsze obniżanie stawek MTR (Mobile Termination Rate) przez europejskich regulatorów może spowodować obniżenie przychodów operatorów z usług o 2-3 proc. w skali roku. Jeszcze wyraźniej obniżki mają wpłynąć na zysk EBITDA operatorów, który według Fitch w sumie, w latach 2005 – 2013 zmniejszy się o ok. 10 proc. Opłaty za zakańczanie połączeń przynoszą operatorom średnio 12 do 15 proc. rocznych przychodów. Średnie stawki MTR w Europie Zachodniej spadły z ok. 12 eurocentów na koniec 2005 roku do ok. 6 eurocentów w grudniu 2009.

Jak powiedział cytowany przez serwis Cellular-News.com Damien Chew, szef działu Technology, Media & Telecommunications w londyńskim biurze Fitch, obniżka stawek MTR, wraz z rosnącą presją regulacyjną składają się na trudniejsze warunki działalności operatorów, które zostaną wzięte pod uwagę w analizach Fitch dotyczących rynku telekomunikacyjnego w Europie.

Pełny raport dotyczący wpływu stawek MTR na finanse europejskich operatorów dostępny jest na [link=http://www.fitchratings.com/jsp/general/login/LoginController.faces]stronie Fitch Ratings[/link] (wymagana rejestracja).