Przegląd prasy – wtorek 22 maja

Publikacja: 22.05.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Brak zgody na instalowanie sieci ogranicza konkurencję

Małgorzata Kryszkiewicz

Nieuzasadniona odmowa udostępnienia zasobów mieszkaniowych w celu instalowania urządzeń telekomunikacyjnych i przeprowadzania linii kablowych na nieruchomości jest działaniem ograniczającym konkurencję. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie, oddalając apelację miasta Poznań od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=410777 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

TP: Jeszcze nie agencja

Urszula Zielińska

Firma Agencja Ratingowa EuroRating podała, że „zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego Telekomunikacji Polskiej ze stabilnej na negatywną”. Oceniła m.in., że i tak niska płynność finansowa grupy pogarsza się.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/732371_TP:_Jeszcze_nie_agencja.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Biznesmeni polubili tablety i smartfony

redakcja

63 proc. właścicieli firm, który mają tablety, korzysta z tych urządzeń do celów zawodowych — wynika z ankiety ERP Mobile. 36 proc. właścicieli małych i średnich firm, które zbadała firma ERP Mobile, używa już tabletów lub smartfonów o rozdzielczości przekraczającej 5 cali. Z 56 proc. osób, które tabletu nie posiadają, 36 proc. zamierza go zakupić w ciągu najbliższego roku. Oznacza to, że po roku ponad połowa przedsiębiorców może już być właścicielami tego typu urządzeń. Spośród posiadaczy tabletów 63 proc. deklaruje, że używa ich w pracy.

http://teleinformatyka.pb.pl/2609226,14499,biznesmeni-polubili-tablety-i-smartfony

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Jakie obowiązki w zakresie informacji mają firmy telekomunikacyjne

Agnieszka Besiekierska

Przekazanie niepełnych lub nieprawdziwych dokumentów do urzędu nadzoru grozi nałożeniem kary finansowej w wysokości do 3 proc. przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 6 tysięcy firm telekomunikacyjnych. Każdy z tych podmiotów ma liczne obowiązki informacyjne wobec prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które muszą być realizowane cyklicznie, na żądanie lub w przypadku wystąpienia określonego zdarzenia. Warto wiedzieć, w jakim zakresie i terminie informacje te powinny być przekazywane.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1145080_Jakie_obowiazki_w_zakresie_informacji_maja_firmy_telekomunikacyjne.html (dostęp płatny)

Nawet małe firmy rodzinne mogą naruszać prawo konkurencji

Michał Kołtuniak

Zdarza się, że przedsiębiorcy nieświadomie naruszają przepisy mające zapewnić funkcjonowanie wolnej i uczciwej działalności. Część z nich może sobie w ogóle nie zdawać sprawy, że obowiązują ich takie regulacje. Doświadczenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pokazuje, że przedsiębiorcy nawet nieświadomie angażują się w nielegalne porozumienia – mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK. Dodaje, że wynika to zapewne z niewiedzy lub błędnych wyobrażeń odnośnie do tego, jakie zachowania w świetle przepisów antymonopolowych są dopuszczone, a jakie zakazane.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1145082_Nawet_male_firmy_rodzinne__moga_naruszac_prawo_konkurencji.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego