Przegląd prasy – piątek 27 maja

Publikacja: 27.05.2011 08:40

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Czy można przyspieszyć Internet

Marek Jaślan

Telekomunikacja Polska twierdzi, że europejskie regulacje hamują inwestycje w linie światłowodowe. Bruksela chce przyspieszyć internet. Komisja Europejska w Agendzie Cyfrowej założyła, że w roku 2020 wszyscy obywatele UE powinni mieć możliwość dostępu do internetu o szybkości 30 Mbit/s lub większej, przy czym połowa europejskich gospodarstw domowych powinna mieć łącza co najmniej 100 Mb/s. Nasz kraj pod względem dostępu do szerokopasmowego internetu znajduje się w ogonie UE. W dodatku dominują u nas łącza wolne. Czy jest szansa, by w Polsce ruszyły na wielką skalę inwestycje w szybkie sieci? Zdaniem Anny Streżyńskiej, szefowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest to realne. Potrzebny jest tylko wysiłek inwestycyjny operatorów, szczególnie największego gracza na rynku, czyli TP.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=361212 (dostęp płatny)

UKE jest elastyczny

Marek Jaślan

Prezes TP oraz Anna Streżyńska, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wzięli wczoraj udział w debacie Innovative Technologies pt. „Jak budować szybki internet w Polsce?”. Zdaniem Wituckiego przy regulacjach unijnych, które zmuszają inwestujące telekomy do udostępniania wybudowanych łączy światłowodowych konkurentom, trudno liczyć na to, że będą się mocno angażować w takie projekty. Są to inwestycje kosztowne, szczególnie gdy trzeba wymieniać infrastrukturę miedzianą na światłowodową. – Dlatego nie spodziewam się, by w 2018 r. więcej niż 0,8 – 1 mln osób w Polsce miało dostęp do bardzo szybkich łączy – powiedział prezes TP.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=361213 (dostęp płatny)

Zbadano połączenia z numerem 112

ES

Tylko część wybranych połączeń z telefonów komórkowych łączy się z numerem 112. Tak wynika z raportu badania jakości i dostępności połączeń telefonicznych z numerem alarmowym 112. Połączenia z tym numerem muszą być traktowane w sieci priorytetowo. Powinna również istnieć możliwość połączenia z telefonów, które nie mają karty SIM. Badania przeprowadzono na trasie samochodowej Poznań-Warszawa.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=361121 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Walka z Netią. Stracili rok życia przez internet

Piotr Miączyński, Leszek Kostrzewski

– Czym się teraz zajmujemy? – zastanawia się Stanisław Łyjak. – Walką z Netią. Jak on już nie może, zastępuje go żona: pisze, dzwoni. Gdy ona się łamie, do dzieła zabiera się znów on. – W kwietniu 2010 r. miła pani przekonała mnie, że usługa internetowa dla długoletniego klienta Netii (od 2005 r. korzystałem z telefonu) jest bardzo korzystna i żal z niej nie skorzystać – mówi pan Stanisław. Powiedział „tak”, choć internet miał od innego dostawcy. Pani przez telefon obiecała mu łącze 8 MB bezterminowo za 35 zł brutto miesięcznie. – Wyślemy umowę – zakończyła. Był 28 kwietnia 2010 r.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9675117,Walka_z_Netia__Stracili_rok_zycia_przez_internet.html

UKE i TP: Budujmy światłowody jak orliki

Przemysław Poznański

Szybki internet dostarczany przez światłowody to nie tylko dostęp do świetnej rozrywki, ale też możliwość pracy na odległość – przekonywali podczas wczorajszej debaty prezes UKE i szef TP. – Nie ma między nami sporu czy kłótni. Są różnice zdań – deklaruje Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej. Ale zaraz dodaje: – Łącza światłowodowe budują dziś przede wszystkim kablówki i sieci osiedlowe. A więc te firmy, które nie podlegają regulacjom. Z inwestycjami w ultraszybki internet dostarczany po światłowodzie nie jest w Polsce dobrze.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9675126,UKE_i_TP__Budujmy_swiatlowody_jak_orliki.html

Portfel od Google’a w komórce. Na razie w USA

Tomasz Grynkiewicz

Internetowy gigant będzie przekonywał użytkowników smartfonów z systemem Android, by za zakupy płacili komórkami. Pilotaż rusza w Nowym Jorku. „Google Wallet”, czyli po prostu portfel Google’a, to nowa usługa koncernu z Mountain View. Google miał ją zaprezentować wczoraj. Według nieoficjalnych informacji sprzed konferencji właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej wspólnie z siecią komórkową Sprint, bankiem Citigroup i MasterCard chce promować płacenie w sklepach smartfonami.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9675153,Portfel_od_Google_a_w_komorce__Na_razie_w_USA.html

Tani roaming danych – od niedzieli w T-Mobile

Przemysław Poznański

Koniec strachu o horrendalne ceny za korzystanie z internetu w roamingu. Na razie jednak tylko w Erze, a raczej T-Mobile, bo oferta nastanie 5 czerwca wraz ze zmianą marki. To pierwsza oferta operatora sygnowana nowym logo. Na czym polega? Usługa „Wszędzie w sieci” to koszt 1 MB transferu danych za 18 gr. Ta cena jest nawet do 30 razy niższa od najniższej stawki roamingu danych, podanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Przy każdym otworzeniu przeglądarki internetowej klient zobaczy bezpłatną stronę, na której jednym kliknięciem będzie mógł wybrać odpowiedni dla siebie pakiet danych. O wykorzystaniu 80 proc. dostępnych megabitów klient zostanie poinformowany przez wyświetlenie bezpłatnej strony, na której będzie mógł aktywować nowy pakiet. Jeżeli nie będzie zainteresowany, transmisja danych zostanie zablokowana lub jej prędkość zostanie zmniejszona do końca terminu ważności pakietu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9673894,Tani_roaming_danych___od_niedzieli_w_T_Mobile.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Dużo zależy od PTC

Urszula Zielińska

Jeśli Polska Telefonia Cyfrowa nie przystąpi do paktu inwestycyjnego, to Centertel (grupa TP) i Polkomtel zainwestują na terytoriach bez usług mobilnych więcej niż wynikało z dotychczasowych informacji – powiedziała Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/706624_Duzo_zalezy_od_PTC.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Solorz traci cierpliwość

Magdalena Wierzchowska

Wpływy ze sprzedaży Polkomtela mogą być o 3 mld zł niższe, niż podają media. Akcjonariusze porównują oferty, sprowadzają je do wspólnego mianownika i myślą nad dogrywką. W ostatniej rundzie licytacja —taki pomysł zrodził się w głowach sprzedających Polkomtela, którym doradzają Rothschild, Nomura, ING i Goldman Sachs. Dla speców od fuzji i przejęć nie ma w tym nic dziwnego. Zirytowało to jednak Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela Cyfrowego Polsatu. — Biznesmen wysłał do akcjonariuszy Plusa list, w którym prosił o wyjaśnienie dalszego trybu procesowania. Uważa, że skoro złożył najwyższą wiążącą ofertę, powinien otrzymać wyłączność — mówi jedno z naszych źródeł.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=645367fe-cb52-4414-9244-126e9b6d1516&date=2011-05-27 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Internet w Parzęczewie sfinansowany ze środków unijnych

Elwira Koszewska

Żyjemy w czasach rewolucji cyfrowej, Unia Europejska definiuje to mianem społeczeństwa informacyjnego. Samorządy lokalne różnej wielkości – od dużych miast po rzadko zaludnione wiejskie okręgi i społeczności – stają przed ogromnym wyzwaniem związanym z rozwojem i upowszechnieniem infrastruktury społeczeństwa informacyjnego w wiejskiej gminie. Muszą one pobudzać rozwój gospodarczy, zmniejszać lukę cyfrową pomiędzy zamożnymi i ubogimi, zwiększać bezpieczeństwo publiczne oraz obniżać koszt usług publicznych, jednocześnie podwyższając ich efektywność. Na całym świecie bezprzewodowe rozwiązania szerokopasmowe punkt-wielopunkt (potocznie zwane Canopy) pomagają rozwiązać każde z powyższych wyzwań za pomocą szybkiej łączności bezprzewodowej i systemów komunikacji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1051248_Internet_w_Parzeczewie_sfinansowany_ze_srodkow_unijnych.html (dostęp płatny)

Przeciw cyfrowemu wykluczeniu

Marek Kozuba

Sieć szerokopasmowego Internetu powstanie w pięciu województwach wschodniej Polski Ponad 2 tysiące kilometrów sieci szerokopasmowego Internetu ma powstać na Podkarpaciu w ramach projektu „Sieć szerokopasmowa Polski wschodniej”. Wartość tej inwestycji ma wynieść prawie 300 mln zł, z czego ponad 230 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta oraz prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak podpisali w Rzeszowie umowę na dofinansowanie budowy sieci. Zdaniem marszałka w ramach projektu powstanie ponad 2 tys. kilometrów sieci światłowodowej oraz 214 węzłów szkieletowo-dystrybucyjnych, które będą stanowić punkt styku dla operatorów telekomunikacyjnych zainteresowanych korzystaniem z usług sieci.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1051201_Przeciw_cyfrowemu_wykluczeniu.html (dostęp płatny)

Internetowy monitoring zdrowia

Agnieszka Pioruńska, Business Development Manager, Alcatel-Lucent Polska

Dynamiczna komunikacja i nowoczesne technologie telekomunikacyjne mogą w bardzo efektywny sposób ułatwić bliższy kontakt pacjenta z lekarzami i instytucjami medycznymi. Połączenie sieci, technologii, ludzi, procesów i wiedzy to podstawa dynamicznej struktury systemów zdrowia skoncentrowanych na pacjencie oraz proaktywnej opieki zdrowotnej zapewniającej lepsze wykorzystanie zasobów oraz poprawę jakości i dostępności usług. Innowacyjne rozwiązania, jak telemedycyna, której przykładem może być zdalne monitorowanie stanu zdrowia np. przewlekle chorego, mają duże znaczenie dla zachowania na dłużej jego kondycji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1051245_Internetowy_monitoring_zdrowia.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Czy można przyspieszyć Internet

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości