DT manifestuje siłę w Niemczech. „Sieci mobilne same sobie nie poradzą”. A w Polsce?

Publikacja: 03.09.2013 11:04

Prezentacja siły Deutsche Telekom na niemieckim rynku przyświecała najwyraźniej organizatorom dzisiejszej konferencji, na którą operator zaprosił dziennikarzy z kilku krajów Europy Środkowowschodniej.

Rene Obermann, odchodzący prezes DT otwierając spotkanie nie poruszył nawet tematu planów grupy poza rodzimym rynkiem. Podkreślił, że w ciągu kilku lat (2010-2015) operator wyda na inwestycje w sieci szybkiej transmisji danych w Niemczech: mobilną i stacjonarną, w różnych technologiach 23 mld euro.

„Największy plac budowy dla przyszłości Niemiec” – brzmi tytuł  informacji prasowej, którą DT opublikował przy tej okazji. Zapowiedziano w niej, że w przyszłym roku operator będzie prowadził inwestycje w 52 tys. lokalizacji w sąsiednim kraju, a do końca 2016 r. około 24 mln gospodarstw domowych w Niemczech będzie podłączonych do sieci światłowodowej, a usługa o prędkości 100 Mb/s będzie dostępna na szeroką skalę. Obecnie jest ich około 12 mln, jeszcze w tym roku przybyć ma 800 tys.

Aby zrealizować cel DT wybuduje m.in. 10 tys. km światłowodów.

Plan DT zakłada jednak kombinację wielu dostępnych technologii. W przypadku technologii stacjonarnych, Obermann dodawał, że DT będzie wykorzystywać nie tylko technologię FTTH, ale również VDSL.

Za sprawą tych inwestycji, DT zamierza zmniejszyć skalę outsourcingu usług na rzecz zatrudnienia w grupie. Zapowiedział też, że będzie wspierać przechodzenia na częściową emeryturę, aby „zachować doświadczenie starszych pracowników”.

Czy wiara w konwergencję technologiczną przełoży się na zmianę podejścia DT do inwestycji w Polsce?

–  Sieci mobilne nie poradzą sobie same z ilością danych. Kombinacja z sieciami stacjonarnymi im w tym pomoże – wskazywała Claudia Nemat, członek zarządu DT odpowiadająca m.in. za innowacje i Europę.

– Chcemy wprowadzać innowacje i nowe technologie także w innych krajach niż Niemcy – mówiła Nemat.

– W krajach, w których mamy tylko sieci mobilne przyglądamy się różnym opcjom wprowadzenia usług konwergentnych, czy to poprzez akwizycje, czy przez partnerstwa  powiedziała Claudia Nemat, odpowiadając na nasze pytanie o plany inwestycyjne i przejęcia sieci stacjonarnych w Polsce.

– Pytana o zamiary wobec Netii i GTS – odmówiła komentarza nt. zmiany stanu portfela.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej