Ustawa ma stwarzać podstawy prawne do wprowadzenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej w miejsce obecnego nadawania analogowego.

Zgodnie z ustawą, analogowe nadawanie zostanie wyłączone 31 lipca 2013 roku. Do tego roku Polska stopniowo będzie migrować na platformę cyfrową, a nadawcy będą prowadzić tzw. simulcast, czyli równoległe nadawanie sygnału cyfrowego i analogowego. Ustawa czeka teraz na uchwalenie przez Senat.

Dokument określa obowiązki największych nadawców w zakresie informowania o procesie cyfryzacji (obowiązkowy czas antenowy) oraz parametry odbiorników telewizyjnych lub STB.

Usługa jest już w Polsce wdrażana bez kierunkowej ustawy. Od jesieni ubiegłego roku w Polsce nadaje już 10 cyfrowych stacji naziemnych. Ich sygnał dosyła Emitel. Dwa już działające multipleksy cyfrowych stacji naziemnych z uwagi na ich niski zasięg można jednak odbierać tylko na niektórych obszarach kraju. Na jednym nadaje TVP, na drugim po dwa kanały mają TVN, Polsat,TV Puls i TV4. Ten drugi multipleks dociera dziś do 46 proc. Polaków. Po koniec lipca zasięg ma się zwiększyć do 87 proc. Pakiet z kanałami TVP dociera z kolei do do 24 proc. populacji, a do 27 października ma docierać do 45 proc. Polaków.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała też cztery stacje, które mają być nadawane razem z TVP1 i TVP2 i TVP Info w ramach trzeciego pakietu naziemnej telewizji cyfrowej. Są to Eska TV, Kino Polska Nostalgia oraz kanały ATM Grupy i spółki Stavka. TVP, która wybiera operatora technicznego dla tych stacji ma nadzieję, że ten pakiet ruszy już w lipcu.