W przyszłym roku na polskim rynku pojawi się nowa platforma GPON szwedzkiego Ericssona. To rozwiązanie OLT o maksymalnej pojemności 3 tys. abonentów. Znacznie mniejsze, niż oferowane dzisiaj, jako podstawowa platforma o pojemności do 14 tys. abonentów.

– Oceniamy, że na polskim rynku jest popyt na tego typu rozwiązania. I to nie tylko z powodu ceny, bo koszty wdrożenia FTTH są sprawą względną – najmniejsze rozwiązania nie zawszę są realnie najtańsze. Zwłaszcza w pewnej perspektywie rozbudowy platformy – powiedział Piotr Golubski, z działu wsparcia sprzedaży produktów szerokopasmowych Ericssona, podczas trwającej w Zawierciu VIII Ogólnopolskiej Konferencji iNET Group.

Według niego lokalni ISP są grupą operatorów, którzy – biorąc poprawkę na skalę działania – najpoważniej podchodzą do budowy sieci FTTx w Polsce. – Bardzo istotnym czynnikiem są tutaj fundusze unijne, po które te podmioty mogą sięgać i sięgają. Kiedy środki na rozbudowę sieci stoją już do dyspozycji, to technologie optyczne są dzisiaj optymalnym wyborem – mówi Piotr Golubski. Przyznaje przy tym, że konkretnego wdrożenia – także w środowisku ISP – nie przybrały jeszcze masowego charakteru. Coraz więcej operatorów zaczyna się jednak do nich przymierzać.

rpkom.pl jest partnerem medialnym VIII Ogólnopolskiej Konferencji iNET Group