Przegląd prasy – czwartek 20 czerwca

Publikacja: 20.06.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Bezpieczeństwo firmowej sieci

Krzysztof Polak

Wśród młodych pracowników nasila się tendencja do używania prywatnego sprzętu IT do celów służbowych. To szansa na większą ich produktywność, ale i wyzwanie dla bezpieczeństwa informatycznego firm. Pracownicy tak są przywiązani do swoich tabletów, notebooków czy smartfonów, że przynoszą je do pracy i tam chcą się nimi posługiwać. Jednak w przedsiębiorstwie zderzają się z tradycyjną polityką bezpieczeństwa. Informatycy z działów IT dbają, by jej przestrzegano. Oznacza to, że wszelkie urządzenia, które pojawiają się w firmowej sieci, najpierw muszą uzyskać ich aprobatę, a potem zostać poddane kontroli firmowego administratora IT.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=452652 (dostęp płatny)

Służbowo, ale z własnym smartfonem

Maciej Flak, menedżer ds. sprzedaży rozwiązań Enterprise Networking & Security w Cisco Systems Polska (Cisco jest partnerem publikacji)

Maciej Flak: Kluczową sprawą jest znalezienie swoistego kompromisu pomiędzy pracodawcą, który ponosi pewne ryzyka związane z dołączeniem prywatnego urządzenia pracownika, a samym pracownikiem, który będzie mógł korzystać z najlepszego z jego perspektywy narzędzia pracy. Jakie są przyczyny coraz większej popularności BYOD (używanie prywatnych urządzeń mobilnych w celach służbowych) wśród pracowników i firm?

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=452654 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Okulary Google’a pod lupą regulatorów. Czy zagrażają naszej prywatności?

Paweł Górecki

Inspektorzy ochrony danych osobowych z całego świata, w tym z Polski wzywają Google’a do dialogu na temat Google Glass. Obawiają się, że gadżet ten może być poważnym zagrożeniem dla naszej prywatności. Google Glass to prototypowy komputer wbudowany w okulary, rzucający obraz wprost na siatkówkę oka. Wyposażony jest w kamerę i GPS. Bezprzewodowo łączy się z internetem, a steruje się go głosem i dotykiem.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14133260,Okulary_Google_a_pod_lupa_regulatorow__Czy_zagrazaja.html#ixzz2WjJkEBhX

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

M-commerce kwitnie tylko na Zachodzie

Marta Bellon

Strategia: Mobilne wersje stron e-sklepów zwiększają sprzedaż i poprawiają wizerunek. Polscy przedsiębiorcy w to wierzą, ale w rozwiązania mobilne inwestują na razie niechętnie.

http://archiwum.pb.pl/3187013,75442,m-commerce-kwitnie-tylko-na-zachodzie (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

LTE powoli zdobywa rynek

Łukasz Dec

Po wyjątkowo długim, bo czteromiesięcznym, postępowaniu Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał wreszcie rezerwacje na częstotliwości radiowe 1800 MHz dla operatorów sieci Play i T-Mobile, dzięki którym będą mogli budować nowe sieci mobilne. Oznacza to, że na rynku pojawi się konkurencja dla Plusa i Cyfrowego Polsatu (grupa Zygmunta Solorza-Żaka), które jak do tej pory jako jedyne mogły budować nowoczesną sieć mobilnej transmisji danych w technologii LTE. Bo miały częstotliwości. LTE oznacza mobilny Internet nawet 15–20 Mb/s.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192519-LTE-powoli-zdobywa-rynek.html#.UcKWiZwzK4E (dostęp płatny)

Mamy się jak rozwijać, będziemy podążać za internautami

Magdalena Lemańska

O przyszłości wielkich portali rozmawiają z „Rz” Tomasz Jażdżyński, prezes GG Network, i Grzegorz Tomasiak, prezes Wirtualnej Polski. Rz: Partnerstwo WP.pl i GG Network w serwisie poczty elektronicznej może się przerodzić w alians kapitałowy? Grzegorz Tomasiak: Wykonaliśmy zupełnie normalny ruch w kierunku rozwijania działalności i nie ma on niczego wspólnego z aliansami kapitałowymi. Rozmowy na temat połączenia naszych usług zaczęliśmy znacznie wcześniej, niż zapadła decyzja o sprzedaży WP.pl.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192523-Mamy-sie-jak-rozwijac-bedziemy-podazac-za-internautami.html#.UcKWjpwzK4E (dostęp płatny)

Świat nie spieszy się po więcej adresów IP

Marek Jaślan

Protokół IPv6 powoli zdobywa grunt, jednak jego upowszechnianie zajmie jeszcze kilkanaście lat. Polska nie należy do prymusów w adopcji nowego, efektywniejszego protokołu, chociaż sytuacja stopniowo zmienia się na lepsze. Od lat wiadomo, że pula adresów IP (w wersji czwartej – IPv4), bez których nie istnieje komunikacja internautów i urządzeń w globalnej sieci, stopniowo się wyczerpuje. Dziś wolnych adresów w zasadzie brak.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192526-Swiat-nie-spieszy-sie-po-wiecej-adresow-IP.html#.UcKWqJwzK4E (dostęp płatny)

Telewizji w Internecie jak na lekarstwo

Magdalena Lemańska

Poza ofertą operatorów płatnej telewizji większość interesujących widzów kodowanych kanałów TV wciąż jest niedostępna w sieci w technologii streamingu wideo. To, że należący do Polsatu internetowy serwis wideo Ipla wprowadził do swojej oferty 14 klasycznych linearnych stacji telewizyjnych, niewiele zmienia na polskim rynku. Wśród tych kanałów jest tylko jeden nadawcy zagranicznego – Discovery.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192520-Telewizji-w-Internecie-jak-na-lekarstwo.html#.UcKWrpwzK4E (dostęp płatny)

Globalne obawy o Google Glass

Ł.K.

GIODO chce przetestować nowy gadżet amerykańskiego koncernu, by sprawdzić, czy nie naruszy on polskiego prawa. Organy ochrony danych osobowych wielu państw są zaniepokojone tym, że specjalne okulary firmy Google, które mają kamerę, GPS, łączność internetową, mogą naruszać ochronę danych. Dlatego przedstawiciele tych instytucji (w tym generalny inspektor ochrony danych osobowych) wystosowali wspólny list do władz amerykańskiej firmy, w którym zwracają się m.in. o ocenę zagrożeń dla prywatności związanych z używaniem Google Glass.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192492-Globalne-obawy-o-Google-Glass.html#.UcKXopwzK4E (dostęp płatny)

Sprawne i tańsze zarządzanie biznesem z chmury

Barbara Mejssner

Jeszcze niedawno użytkowanie bardziej zaawansowanego, zintegrowanego oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem, takiego jak system ERP, było poza zasięgiem małych firm. Obecnie to się zmieniło  dzięki możliwości wynajęcia aplikacji w chmurze, czyli poprzez Internet. Przedsiębiorstwo nie musi jednorazowo wydawać dużych pieniędzy na zakup oprogramowania. Płaci za nie miesięczny lub roczny abonament.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192336-Sprawne-i-tansze-zarzadzanie–biznesem-z-chmury.html#.UcKYl5wzK4E (dostęp płatny)

Chmura wkracza do firm tylnymi drzwiami

Karolina Sawicka

Nawet jeśli szefowie działów IT nie są w pełni przekonani do cloud computingu, to pozostali pracownicy chętnie używają tych narzędzi… za ich plecami – wynika z badań firmy Vanson Bourne. Covert clouds („ukryte chmury”) – bo tak nazywa się to zjawisko – oznacza nieautoryzowane wkraczanie technologii chmurowych do przedsiębiorstw. – „Ukryta chmura” to nabywanie usług cloudowych w  przedsiębiorstwach bez wiedzy ich działów IT – mówi Piotr Fąderski, country manager na  Polskę i kraje bałtyckie w firmie VMware, będącej liderem w  dziedzinie wirtualizacji i infrastruktury chmurowej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192344-Chmura-wkracza-do-firm-tylnymi-drzwiami.html#.UcKYpZwzK4E (dostęp płatny)

Firmy nurkują w chmury

Karolina Sawicka

VMware Forum to coroczne wydarzenie branży IT poświęcone zagadnieniom związanym z chmurą, wirtualizacją i rozwiązaniami mobilnymi. W tym roku odbyło się po raz piąty. Przyszłość należy do chmury hybrydowej i urządzeń mobilnych spółpracujących z sieciami IT przedsiębiorstw – mówili eksperci podczas VMware Forum 2013. Gówno 15 lat temu VMware jako pionier zainwestował w stworzenie opro- gramowania do wirtualizacji serwerów. To była decyzja, dzięki której staliśmy się liderem w dziedzinie wirtualizacji i infrastruktury chmurowej – mówił Elie Kanaan, wiceprezes VMware ds. marketingu, podczas otwarcia VMware Forum  2013.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192343-Firmy-nurkuja-w-chmury.html#.UcKYp5wzK4E (dostęp płatny)

Polski biznes dojrzał do chmury

Dariusz Wolak

Cloud computing i chmura obliczeniowa to terminy, które robią błyskawiczne kariery nie tylko w branży informatycznej. Ich rozpoznawalność rośnie.A jeszcze w połowie ubiegłego roku, jak wynikało z analiz przeprowadzonych dla Business Software Alliance przez Ipsos Public Affairs, aż 91 proc. polskich użytkowników komputerów nie wiedziało, co to cloud computing. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że obecnie to o  wiele mniejszy procent, szczególnie jeśli o chmurę spytać polskich przedsiębiorców.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192346-Polski-biznes-dojrzal-do-chmury.html#.UcKYrJwzK4E (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Bezpieczeństwo firmowej sieci

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?