Przetarg 1800 MHz: P4 skazane na sukces?

Publikacja: 04.01.2012 17:18

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował do wstępnych konsultacji dokumentację przetargową na wolne zasoby radiowe w paśmie 1800 MHz. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami UKE planuje przeprowadzenie dwóch przetargów: na jeden blok 2 x 10 M i na trzy bloki 2 x 5 MHz.

W pierwszym przetargu decydującym kryterium będzie wpływ na konkurencję rynkową. W drugim zadeklarowana opłata i wiarygodność finansowa uczestnika.

W wyjaśnieniach do konsultacji UKE wskazuje, że na rynku kształtuje się rynkowy duopol w zakresie 1800 MHz, ponieważ 60 proc. zasobów kontroluje grupa Zygmunta Solorza-Żaka, a 40 proc. Polska Telefonia Cyfrowa i PTK Centertel, które prowadzą proces uwspólniania sieci radiowych (na razie bez współkorzystania z częstotliwości). Zdaniem UKE korzystne dla rynku byłoby umocnienie pozycji w paśmie 1800 MHz trzeciego gracza.

P4, operator sieci Play, pozbawiony jest w ogóle pasma 1800 MHz i wielokrotnie publicznie deklarował, że go potrzebuje, jako największy w Polsce dostawca mobilnego dostępu do internetu (przez dedykowane modemy). Brak tych zasobów faworyzuje w przetargu ponieważ za sam ten fakt można uzyskać 400 pkt. na 2000 pkt. jakie w ogóle można zdobyć. Maksymalnie 300 pkt. zależą od opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 400 pkt. od deklaracji inwestycji w infrastrukturę. W sumie na kryterium konkurencyjności przypada 1100 pkt., a więc podmiot który wygra w tym subkonkursie zgarnie 2 x 10 MHz. UKE wskazuje przy tym, że takie same szanse, jak krajowi gracze mają także nowe (zagraniczne) podmioty. Warunkiem byłoby, aby nie operowały siecią na częstotliwości 1800 MHz, która w Europie jest popularnym zakresem.

Ponieważ aż 350 pkt. przyznawanych będzie za dokonanie w ostatnich latach inwestycji sieciowych na kwotę 100 mln zł wielkich szans w tym przetargu nie mają podmioty zupełnie nie związane z rynkiem telekomunikacyjnym jak Tolpis (dzisiaj Mobyland) w poprzednim przetargu na 1800 MHz i Aero 2 w ostatnim przetargu na 900 MHz.

Drugi przetarg będzie w znacznie większym stopniu oparty na kryterium komercyjnym, ponieważ za wartość zadeklarowanej kwoty będzie można zdobyć połowę wszystkich 1800 pkt.

Rozpoczęta dzisiaj przez UKE procedura nie ma jeszcze charakteru konsultacji w myśl Prawa telekomunikacyjnego.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić