Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 4 grudnia

Publikacja: 04.12.2017 07:30

Urzędnicy znaleźli sposób jak nie dać sobie wcisnąć antywirusa rosyjskiej armii
Kontrowersyjny program rosyjskiej firmy Kaspersky został wykluczony z przetargu na oprogramowanie dla Systemów Rejestrów Państwowych. Powód: naruszenie bezpieczeństwa publicznego. S. A4

Firmowa strona internetowa w bankowym pakiecie usług
Dziś od nowoczesnego banku wymaga się nie tylko prowadzenia konta czy doradztwa inwestycyjnego. A11

Drony pod bardziej szczegółową kontrolą
Zapadła decyzja: zostaną przygotowane wspólne dla całej UE przepisy dotyczące cywilnego wykorzystania dronów. S. B5

Parkiet

Inwigilacja to wielki biznes
Ochrona prywatności w sieci jest już de facto utopijnym marzeniem. Jeśli nie poświęcamy ogromnego wysiłku w zacieraniu naszych cyfrowych śladów (np. wykorzystując przeglądarkę Tor, fałszywe adresy e-mail i wirtualne, jednorazowe karty kredytowe), to jesteśmy widoczni nie tylko dla agencji szpiegowskich i hakerów, ale również dla wielkiego biznesu opierającego się na gromadzeniu danych dotyczących naszych zwyczajów konsumenckich. Książka Julii Angwin, amerykańskiej dziennikarki śledczej, opowiada właśnie o tym wielkim biznesie „inwigilacyjnym” oraz staraniach autorki, by stać się dla niego niewidzialnym. (Recenzja książki Julii Angwin, Społeczeństwo nadzorowane, Kurhaus Publishing, Warszawa, 2017).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794524_Inwigilacja_to_wielki_biznes.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Notopoulos opuszcza Vivusa
Założyciel najpopularniejszego serwisu pożyczkowego odchodzi z firmy. Najpierw na urlop. Wiosną ma wrócić z nowym projektem. Parafrazując klasyka, można powiedzieć: mówisz Vivus, myślisz Loukas Notopoulos. I odwrotnie — Notopoulos to Vivus. Za miesiąc będzie to już historia. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Loukas Notopoulos odchodzi z zarządu 4Finance i z Vivusa. Gdyby Vivus był spółką giełdową, taka informacja pewnie wstrząsnęłaby kursem.
https://www.pb.pl/notopoulos-opuszcza-vivusa-899854 (dostęp płatny)

Nawet 20 mln zł na innowacyjny projekt
Instrument, który ma pomóc we wprowadzaniu na rynek innowacji, sam stał się bardziej innowacyjny. O dofinansowanie na nowe i ulepszone rozwiązania będzie można się starać nawet kilka razy w roku
https://www.pb.pl/nawet-20-mln-zl-na-innowacyjny-projekt-899880 (dostęp płatny)

Połowa firm niegotowa na sztuczną inteligencję
Przedsiębiorcom z sektora MSP brakuje czasu, pieniędzy i ludzi do wdrażania technologii — wynika z raportu Salesforce. Małym i średnim przedsiębiorstwom trudno znaleźć i wdrożyć właściwe rozwiązania technologiczne potrzebne do ich rozwoju. Najnowsze coroczne badanie Salesforce „Small & Medium Business Trends Report” pokazuje, że realizację tych potrzeb utrudniają nie tylko ograniczone możliwości finansowe.
https://www.pb.pl/polowa-firm-niegotowa-na-sztuczna-inteligencje-899874 (dostęp płatny)

Trudno zatrzymać ekspertów od IT
Wysoka rotacja kadr w branży informatycznej jest jednym z głównych wyzwań, z jakimi mierzą się polskie firmy. O rynku pracownika w Polsce możemy mówić przede wszystkim w branży IT. Pracodawcy wciąż poszukują specjalistów z tego obszaru, a jednocześnie starają się zatrzymać u siebie kluczowych ekspertów. Według prognoz szkoły programowania Kodilla.com, do 2020 r. przychody przedsiębiorstw z branży IT będą zwiększać się o ok. 10 proc. rocznie.
https://www.pb.pl/trudno-zatrzymac-ekspertow-od-it-899873 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Sąd nad Elektrimem
15 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny zawyrokuje, czy spółka Zygmunta Solorza ma zapłacić fiskusowi kilkaset milionów złotych. W piątek NSA zajął się kasacją zarządu spółki Elektrim od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego utrzymującego w mocy decyzję dyrektora izby skarbowej. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360581-Sad-nad-Elektrimem.html (dostęp płatny)

Trudna reklamacja w Chinach
Państwo Środka wprowadziło internetowe sądy dla nieuczciwych sprzedawców w sieci. Ale tylko po chińsku.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360589-Trudna-reklamacja-w-Chinach.html (dostęp płatny)

Folx, czyli nowy wirtualny operator na sieci Play
Pod nosem, ale za wiedzą komórkowego operatora raczkuje nowy projekt jego właścicieli. „Powstaliśmy, bo mieliśmy dość zobowiązań na lata, kolejek do salonów, czekania na konsultantów i reklam z celebrytami” – pisze o sobie Folx, czyli nowy wirtualny operator komórkowy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360574-Folx-czyli-nowy-wirtualny-operator-na-sieci-Play.html (dostęp płatny)

Marzenie o Polsce high-tech
Pół wieku temu pastor Martin Luther King wypowiedział słynne słowa „I have a dream”.(…) Ja też mam marzenie. Oto gdzieś, w dalekim kraju dwóch młodych ludzi ekscytuje się pojawieniem rewolucyjnego produktu. Nie mogą się doczekać, kiedy go kupią. Pada nazwa – i brzmi dziwnie znajomo. Bo producentem jest firma z Polski. I to jest moje marzenie: polscy przedsiębiorcy nadają ton globalnej gospodarce. W ostatni piątek listopada uczestniczyłem w uroczystym podpisaniu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę tzw. drugiej ustawy o innowacyjności. To jest naprawdę coś! Często łajam i nie przebieram w słowach, oceniając legislacyjne gnioty. Tym razem mogę powiedzieć „chapeau bas”, czapki z głów. Ustawodawca wreszcie zrozumiał, że nasza gospodarka musi się oderwać od epoki sierpa i młota. Że niskie koszty pracy to już nie jest żaden atut. Że potrzebne są ultranowoczesne technologie. Że przyszłość to sztaby wysoko opłacanych „jajogłowych”, którzy w laboratoriach zaprojektują rozwiązania znane dotąd z filmów science fiction. (Opinia Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawcy RP).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360585-Marzenie-o-Polsce-high-tech.html (dostęp płatny)

Zapłaciłeś za grę? Płać więcej
Globalni giganci coraz częściej w tradycyjnych produkcjach ukrywają dodatkowe płatności, co rodzi frustrację graczy. Polskie studia nie chcą iść tą drogą. Już ponad 0,5 mld dolarów wart jest polski rynek gier – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez firmę Newzoo. W globalnym rankingu nadal zajmujemy 23. miejsce. Zmiany są niewielkie, ale jedna aż bije po oczach: bardzo szybko rośnie rynek chiński. Jest już wart 32,5 mld dol., czyli o ponad 7 mld dol. więcej niż amerykański. Na świecie daje się też zauważyć niepokojące zjawisko rosnącej popularności mikropłatności. Jeszcze do niedawna były domeną gier typu free to play, czyli darmowych, ale coraz częściej są „zaszywane” również w dużych, płatnych produkcjach globalnych koncernów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360565-Zaplaciles-za-gre-Plac-wiecej.html (dostęp płatny)

Od 2018 roku ulga B+R z szerszym zastosowaniem
Już od 1 stycznia wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z odliczenia do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, natomiast centra badawczo-rozwojowe – do 150 proc. To posunięcie ma zatrzymać innowacyjny biznes w Polsce. 9 listopada 2017 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej, która zmienia przepisy o PIT i o CIT dotyczące ulgi B+R. Ulga na działalność badawczo-rozwojową to w polskiej rzeczywistości dość nowa forma wsparcia, która zyskuje na popularności. Co więcej, ustawodawca postanowił wprowadzić kolejne korzystne dla podatników zmiany w zasadach rozliczania ulgi, które zaczną obowiązywać już od 1 stycznia. Zmiany rozszerzają zakres stosowania ulgi i doprecyzowują funkcjonujące w obrocie prawnym przepisy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360494-Od-2018-roku-ulga-B+R-z-szerszym-zastosowaniem.html (dostęp płatny)

Urzędnicy znaleźli sposób jak nie dać sobie wcisnąć antywirusa rosyjskiej armii
Kontrowersyjny program rosyjskiej firmy Kaspersky został wykluczony z przetargu na oprogramowanie dla Systemów Rejestrów Państwowych. Powód: naruszenie bezpieczeństwa publicznego. S. A4

Firmowa strona internetowa w bankowym pakiecie usług
Dziś od nowoczesnego banku wymaga się nie tylko prowadzenia konta czy doradztwa inwestycyjnego. A11

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?