Gigantyczny zysk Vodafone i wyższe inwestycje

Publikacja: 13.11.2013 12:10

Wywodząca się z Wielkiej Brytanii druga na świecie pod względem przychodów grupa Vodafone ku zaskoczeniu obserwatorów rynku i analityków przez pierwsze dwa kwartały swojego roku obrachunkowego wypracowała wyniki lepsze niż się wszyscy spodziewali.

Przychody grupy osiągnęły poziom 22 mld funtów, co oznacza wzrost o 1,2 proc.  rok do roku uwzględniając wszystkie zmiany, jakie zaszły w grupie, lub 3,2-proc. spadek, jeśli wziąć pod uwagę tylko zmiany organiczne.

Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 5,71 mld funtów, o 8,3 proc. mniej niż rok temu  (organicznie oznacza to wzrost o 0,2 proc.), ale był wyższy od prognozowanego przez analityków o 140 mln.

Tegoroczne wyniki netto grupy są zdecydowanie lepsze od osiągniętych w I poł. 2012 roku, w analogicznym okresie. O ile rok temu firma zanotowała stratę netto blisko 1,9 mld funtów, o tyle pierwsze pół roku obrachunkowego przyniósł jej zysk netto w gigantycznej wysokości nieco ponad 18 mld funtów.

Jak wynika jednak z analizy sprawozdania Vodafone, gros tego zysku to efekt zakwalifikowania w poczet wyniku przyszłych korzyści podatkowych powstałych za sprawą strat poniesionych przez niektóre firmy z grupy: w Niemczech i Luksemburgu, na który przypada ponad 15 mld funtów.

Zeszłoroczne słabe wyniki wynikały przede wszystkim z księgowej utraty wartości części koncernu lokowanych na objętych kryzysem ekonomicznym półwyspach Apenińskim (Włochy) i Iberyjskim (Hiszpania).

Vodafone podniósł też planowane inwestycje w ramach tzw. „Project Spring”. Ogłosił, że w kolejnych latach przeznaczy nań 7 mld funtów (o 1 mld GBP więcej niż wcześniej planował) na inwestycje w sieci w państwach rozwijających się. W sumie inwestycje grupy w jej sieć sięgną do 2016 r. 19 mld funtów – podaje agencja Bloomberg, powołując się na wypowiedź Vittorio Colao, prezesa Vodafone z telekonferencji.

– Oczekujemy, że w ciągu kolejny3-5 lat Europa zdecydowanie się poprawi, w związku z czym wolimy do tego czasu poprowadzić biznes silniej, z większym naciskiem na wyniki i bardziej zróżnicowany, aby uzyskać tempo wyższe niż ktokolwiek inny – mówił Colao.

Nie skomentował natomiast doniesień o zainteresowaniu europejskim biznesem Vodafone ze strony amerykańskiego giganta AT&T. Według nieoficjalnych informacji mediów, Amerykanie mieliby przejąć Vodafone w 2014 r., oddzielając biznes w Europie od firm w Afryce i Indiach. Prezes AT&T miał nawet spotkać się z przedstawicielami UE, aby omawiać plany poluzowania polityki regulacyjnej na Starym Kontynencie.

Najwyraźniej nie wszystkim podoba się ten pomysł. Dziennik „Wall Street Journal” podał pod koniec października, że wejście amerykańskiej firmy kojarzonej z praktykami tamtejszej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (chodzi o podsłuchiwanie wysokich rangą polityków, także w Europie przez NSA) może napotkać opór ze strony europejskich władz.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu