Reklama
Rozwiń

Przegląd prasy rpkom.pl – środa 1 sierpnia

Publikacja: 01.08.2018 07:30

Halo, tu obniżki. Ceny telefonów znów spadają
Za większość towarów i usług płacimy więcej niż przed rokiem. Ale nie dotyczy to telekomunikacji. Inflacja w lipcu wyniosła 2 proc. – takie są wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrost cen był więc podobny jak miesiąc wcześniej. Jedną z niewielu kategorii, w których ceny spadają jest telekomunikacja (inna to od lat odzież i obuwie). W największym stopniu dotyczy to sprzętu. W czerwcu jego ceny były o 12 proc. mniejsze niż rok wcześniej.
S. A9

Dzwonią i dzwonią, bo prawo nie działa
Tylko dwie kary za telemarketing bez zgody nałożono w Polsce od czasu zaostrzenia przepisów przed prawie czterema laty. Sami klienci też niezbyt chętnie zgłaszają naruszenia.
S. B4

Przyspieszenie gminnego internetu. W analogowym tempie
Prędkość łącza oferowanego przez publiczne hot spoty ma wzrosnąć 30-krotnie. Ale na efekty tej rewolucji poczekamy kilka lat. Samorządom chce finansowo pomóc Komisja Europejska, ale na razie musiała anulować konkurs dla gmin.
S. B7

[srodtytyl]Parkiet[/srodtytyl]
Facebook nie wpływa na biznesy innych spółek technologicznych
Wtorkową sesję walory Facebooka rozpoczęły od nieznacznej zwyżki, jednak kurs wciąż znajduje się w miejscu, do którego dotarł w rezultacie mocnego spadku po publikacji wyników kwartalnych. Popsuły one nastawienie inwestorów również do pozostałych spółek technologicznych, co widać na wykresie indeksy FANG (stworzonego na podstawie notowań Facebooka, Amazona, Netfliksa i Google).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801554_FANG_%7C_Facebook_nie_wplywa_na_biznesy_innych_spolek_technologicznych.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Klabater myśli o giełdzie
Wnuczka CD Projektu, wydawca gier niezależnych, przed końcem roku może wyemitować akcje.
https://www.pb.pl/klabater-mysli-o-gieldzie-936347 (dostęp płatny)

Roboty zbudują polskie statki
Około 40 proc. załogi stoczni Crist to cudzoziemcy. Trudności w pozyskaniu kadr zachęcają firmę do automatyzacji produkcji. 2 tys. — tyle osób buduje statki dla klientów gdyńskiej spółki Crist. — Około 40 proc. to cudzoziemcy — 400 osób pochodzi z Ukrainy, mamy także pracowników z Białorusi, Indii i Wietnamu — mówi Ireneusz Ćwirko, prezes i jeden z właścicieli Crista. Z Wietnamu do Gdyni może wkrótce przyjechać 50 osób.
https://www.pb.pl/roboty-zbuduja-polskie-statki-936346 (dostęp płatny)

Za komfort zapłacisz prywatnością
Witamy u progu nowej ery e-commerce. Co nam ofiarują, a czego nas pozbawią coraz inteligentniejsze zakupy? Zaczęło się od sieci Amazon i eBay. Dziś nawet mniejsze sklepy internetowe oferują jednodniową dostawę. Tym samym bliskie są odebrania placówkom stacjonarnym jednej z ostatnich zalet — odbioru towaru przez klienta w momencie zakupu. Ale logistyka to tylko część sukcesu. Równie zaciekła walka toczy się na froncie technologicznym. W sieciowym handlu sprytne algorytmy od lat podsuwają konsumentom towary, które trafiają dokładnie w ich zainteresowania, upodobania i marzenia.
https://www.pb.pl/za-komfort-zaplacisz-prywatnoscia-936338 (dostęp płatny)

Sztuczna inteligencja na usługach banku
Roboty przestały być bohaterami filmów science fiction i wydaje się, że już na stałe zamieszkały w świecie realnego biznesu. Wykorzystanie technologii RPA, czyli algorytmów automatyzujących procesy — przynajmniej według analiz Deloitte — ma się stać niemal powszechne w ciągu najbliższych pięciu lat. Sektor finansowy jest jednym z tych, które najszybciej adaptują roboty – pisze Elżbieta Solińska, dyrektor Centralnego Obszaru Operacji Bankowych w Banku Zachodnim WBK.
https://www.pb.pl/sztuczna-inteligencja-na-uslugach-banku-936330 (dostęp płatny)

W firmowej sieci musi być bezpiecznie
Na rozwój technologii i wynikających z nich zagrożeń najszybciej reagować powinny działy informatyczne firm. Ale nie zawsze nadążają. Model korzystania przez przedsiębiorców z technologii informacyjnych cały czas ewoluuje. Obecnie, z racji napływu nowych rozwiązań, następuje to coraz szybciej. Firmy zdążyły już przyzwyczaić się m.in. do rozwiązań chmurowych, do których jeszcze kilka lat temu podchodziły z rezerwą — i śmielej po nie sięgają.
https://www.pb.pl/w-firmowej-sieci-musi-byc-bezpiecznie-936329 (dostęp płatny)

Firmy nie korzystają z odliczeń na B R
Ulga podatkowa na badania i rozwój miała zachęcić firmy do innowacyjności. Ale wiele firm wciąż o niej nie wie. Z ulgi badawczo-rozwojowej (B R) za rok 2017 skorzystało jedynie 14 proc. firm — wynika ze sprawozdania przygotowanego przez analityków KPMG.
https://www.pb.pl/firmy-nie-korzystaja-z-odliczen-na-b-r-936326 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

RODO sparaliżuje wybory samorządowe
Na trzy miesiące przed wyborami nie wiadomo, w jaki sposób zbierać podpisy pod listami poparcia. Zdaniem opozycji grozi nam chaos.  Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 
21 października, a może siedem lub czternaście dni później? Premier Mateusz Morawiecki ma wskazać datę w połowie sierpnia. Wraz z jej ogłoszeniem rejestrować będą się mogły komitety wyborcze, co jest konieczne do rozpoczęcia kampanii. Jednak mogą mieć z tym duży problem.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382409-RODO-sparalizuje-wybory-samorzadowe.html (dostęp płatny)

Kierowca Ubera tylko z licencją
Z aplikacją do przewozu osób będą mogli jeździć wyłącznie kierowcy z uprawnieniami jak taksówkarze. To największa rewolucja na rynku przewozu osób w Polsce od czasu, gdy cztery lata temu Uber wszedł na nasz rynek. Znienawidzony przez taksówkarzy rywal, któremu zarzucali oferowanie usług transportowych bez licencji, a w efekcie nieuczciwą konkurencję, wprowadza nowe zasady. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” gigant zdecydował, że pasażerów zamawiających auto przez aplikację będzie mógł wozić jedynie kierowca posiadający takie same uprawnienia, jak taksówkarz. – Kierowca bez licencji straci dostęp do aplikacji – tłumaczy nam osoba związana z Uberem.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382441-Kierowca-Ubera-tylko-z-licencja.html (dostęp płatny)

Spam niszczy także e-sądy
Nowe dowody sąd niech dopuszcza tylko w odpowiedzi na zarzuty strony przeciwnej. Chyba wszyscy dzisiaj już wiedzą , czym jest spam. to ,,niechciane i niepotrzebne wiadomości, które ktoś przysyła i w ten sposób zaśmieca nam skrzynkę pocztową”. o spamie mówi się też jako o zjawisku wkradania się do naszej świadomości, wiedzy i psychiki. jest syndromem naszych czasów, ponieważ od epoki deficytu informacji przeszliśmy do epoki jej nadmiaru. jest jednym z ubocznych skutków istnienia internetu, ponieważ przed powstaniem komunikacji elektronicznej był niemożliwy. teraz, kiedy elektroniczna komunikacja stała się standardem, wylał się poza nasze skrzynki pocztowe i dociera w kolejne miejsca naszego życia i funkcjonowania.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382317-Spam-niszczy-takze-e-sady.html (dostęp płatny)

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku