Przegląd prasy rpkom.pl – środa 1 sierpnia

Publikacja: 01.08.2018 07:30

Halo, tu obniżki. Ceny telefonów znów spadają
Za większość towarów i usług płacimy więcej niż przed rokiem. Ale nie dotyczy to telekomunikacji. Inflacja w lipcu wyniosła 2 proc. – takie są wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrost cen był więc podobny jak miesiąc wcześniej. Jedną z niewielu kategorii, w których ceny spadają jest telekomunikacja (inna to od lat odzież i obuwie). W największym stopniu dotyczy to sprzętu. W czerwcu jego ceny były o 12 proc. mniejsze niż rok wcześniej.
S. A9

Dzwonią i dzwonią, bo prawo nie działa
Tylko dwie kary za telemarketing bez zgody nałożono w Polsce od czasu zaostrzenia przepisów przed prawie czterema laty. Sami klienci też niezbyt chętnie zgłaszają naruszenia.
S. B4

Przyspieszenie gminnego internetu. W analogowym tempie
Prędkość łącza oferowanego przez publiczne hot spoty ma wzrosnąć 30-krotnie. Ale na efekty tej rewolucji poczekamy kilka lat. Samorządom chce finansowo pomóc Komisja Europejska, ale na razie musiała anulować konkurs dla gmin.
S. B7

[srodtytyl]Parkiet[/srodtytyl]
Facebook nie wpływa na biznesy innych spółek technologicznych
Wtorkową sesję walory Facebooka rozpoczęły od nieznacznej zwyżki, jednak kurs wciąż znajduje się w miejscu, do którego dotarł w rezultacie mocnego spadku po publikacji wyników kwartalnych. Popsuły one nastawienie inwestorów również do pozostałych spółek technologicznych, co widać na wykresie indeksy FANG (stworzonego na podstawie notowań Facebooka, Amazona, Netfliksa i Google).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801554_FANG_%7C_Facebook_nie_wplywa_na_biznesy_innych_spolek_technologicznych.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Klabater myśli o giełdzie
Wnuczka CD Projektu, wydawca gier niezależnych, przed końcem roku może wyemitować akcje.
https://www.pb.pl/klabater-mysli-o-gieldzie-936347 (dostęp płatny)

Roboty zbudują polskie statki
Około 40 proc. załogi stoczni Crist to cudzoziemcy. Trudności w pozyskaniu kadr zachęcają firmę do automatyzacji produkcji. 2 tys. — tyle osób buduje statki dla klientów gdyńskiej spółki Crist. — Około 40 proc. to cudzoziemcy — 400 osób pochodzi z Ukrainy, mamy także pracowników z Białorusi, Indii i Wietnamu — mówi Ireneusz Ćwirko, prezes i jeden z właścicieli Crista. Z Wietnamu do Gdyni może wkrótce przyjechać 50 osób.
https://www.pb.pl/roboty-zbuduja-polskie-statki-936346 (dostęp płatny)

Za komfort zapłacisz prywatnością
Witamy u progu nowej ery e-commerce. Co nam ofiarują, a czego nas pozbawią coraz inteligentniejsze zakupy? Zaczęło się od sieci Amazon i eBay. Dziś nawet mniejsze sklepy internetowe oferują jednodniową dostawę. Tym samym bliskie są odebrania placówkom stacjonarnym jednej z ostatnich zalet — odbioru towaru przez klienta w momencie zakupu. Ale logistyka to tylko część sukcesu. Równie zaciekła walka toczy się na froncie technologicznym. W sieciowym handlu sprytne algorytmy od lat podsuwają konsumentom towary, które trafiają dokładnie w ich zainteresowania, upodobania i marzenia.
https://www.pb.pl/za-komfort-zaplacisz-prywatnoscia-936338 (dostęp płatny)

Sztuczna inteligencja na usługach banku
Roboty przestały być bohaterami filmów science fiction i wydaje się, że już na stałe zamieszkały w świecie realnego biznesu. Wykorzystanie technologii RPA, czyli algorytmów automatyzujących procesy — przynajmniej według analiz Deloitte — ma się stać niemal powszechne w ciągu najbliższych pięciu lat. Sektor finansowy jest jednym z tych, które najszybciej adaptują roboty – pisze Elżbieta Solińska, dyrektor Centralnego Obszaru Operacji Bankowych w Banku Zachodnim WBK.
https://www.pb.pl/sztuczna-inteligencja-na-uslugach-banku-936330 (dostęp płatny)

W firmowej sieci musi być bezpiecznie
Na rozwój technologii i wynikających z nich zagrożeń najszybciej reagować powinny działy informatyczne firm. Ale nie zawsze nadążają. Model korzystania przez przedsiębiorców z technologii informacyjnych cały czas ewoluuje. Obecnie, z racji napływu nowych rozwiązań, następuje to coraz szybciej. Firmy zdążyły już przyzwyczaić się m.in. do rozwiązań chmurowych, do których jeszcze kilka lat temu podchodziły z rezerwą — i śmielej po nie sięgają.
https://www.pb.pl/w-firmowej-sieci-musi-byc-bezpiecznie-936329 (dostęp płatny)

Firmy nie korzystają z odliczeń na B R
Ulga podatkowa na badania i rozwój miała zachęcić firmy do innowacyjności. Ale wiele firm wciąż o niej nie wie. Z ulgi badawczo-rozwojowej (B R) za rok 2017 skorzystało jedynie 14 proc. firm — wynika ze sprawozdania przygotowanego przez analityków KPMG.
https://www.pb.pl/firmy-nie-korzystaja-z-odliczen-na-b-r-936326 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

RODO sparaliżuje wybory samorządowe
Na trzy miesiące przed wyborami nie wiadomo, w jaki sposób zbierać podpisy pod listami poparcia. Zdaniem opozycji grozi nam chaos.  Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 
21 października, a może siedem lub czternaście dni później? Premier Mateusz Morawiecki ma wskazać datę w połowie sierpnia. Wraz z jej ogłoszeniem rejestrować będą się mogły komitety wyborcze, co jest konieczne do rozpoczęcia kampanii. Jednak mogą mieć z tym duży problem.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382409-RODO-sparalizuje-wybory-samorzadowe.html (dostęp płatny)

Kierowca Ubera tylko z licencją
Z aplikacją do przewozu osób będą mogli jeździć wyłącznie kierowcy z uprawnieniami jak taksówkarze. To największa rewolucja na rynku przewozu osób w Polsce od czasu, gdy cztery lata temu Uber wszedł na nasz rynek. Znienawidzony przez taksówkarzy rywal, któremu zarzucali oferowanie usług transportowych bez licencji, a w efekcie nieuczciwą konkurencję, wprowadza nowe zasady. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” gigant zdecydował, że pasażerów zamawiających auto przez aplikację będzie mógł wozić jedynie kierowca posiadający takie same uprawnienia, jak taksówkarz. – Kierowca bez licencji straci dostęp do aplikacji – tłumaczy nam osoba związana z Uberem.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382441-Kierowca-Ubera-tylko-z-licencja.html (dostęp płatny)

Spam niszczy także e-sądy
Nowe dowody sąd niech dopuszcza tylko w odpowiedzi na zarzuty strony przeciwnej. Chyba wszyscy dzisiaj już wiedzą , czym jest spam. to ,,niechciane i niepotrzebne wiadomości, które ktoś przysyła i w ten sposób zaśmieca nam skrzynkę pocztową”. o spamie mówi się też jako o zjawisku wkradania się do naszej świadomości, wiedzy i psychiki. jest syndromem naszych czasów, ponieważ od epoki deficytu informacji przeszliśmy do epoki jej nadmiaru. jest jednym z ubocznych skutków istnienia internetu, ponieważ przed powstaniem komunikacji elektronicznej był niemożliwy. teraz, kiedy elektroniczna komunikacja stała się standardem, wylał się poza nasze skrzynki pocztowe i dociera w kolejne miejsca naszego życia i funkcjonowania.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382317-Spam-niszczy-takze-e-sady.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu