Przegląd prasy – wtorek 9 listopada

Publikacja: 09.11.2010 08:50

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Nokia obejmie pełną kontrolę nad Symbianem[/b]

Andrew Ward

Nokia przejmie pełną kontrolę nad systemem operacyjnym Symbian, po tym jak jej konkurenci zrezygnowali z jego używania na rzecz platformy Google Android. W praktyce oznacza to koniec Symbian Foundation, rozwijającej system organizacji powołanej dwa lata temu przez Nokię, Sony Ercicssona i Samsunga.

http://www.ft.com/cms/s/2/0be21aaa-eb6c-11df-b482-00144feab49a.html (dostęp po zarejestrowaniu)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Portugalia i Hiszpania chcą pozbyć się roamingu[/b]

ToP, The New York Times

Graniczące ze sobą na Półwyspie Iberyjskim państwa planują wzajemne zniesienie opłat za roaming w połączeniach komórkowych – donosi internetowe wydanie The New York Times. Motywem jest chęć zwiększenia dwustronnego handlu, w którym koszty komunikowania odgrywają znaczącą rolę, a także ułatwienie dla turystów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8632836,Portugalia_i_Hiszpania_chca_pozbyc_sie_roamingu.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Crowley: Zmiany w zarządzie[/b]

Urszula Zielińska

Piotr Wieczorkiewicz, wieloletni wiceprezes Crowley Data Poland, nie zasiada już w zarządzie operatora – poinformowała spółka w komunikacie. Jako jedyne wyjaśnienie zmiany podano likwidację stanowiska wiceprezesa. Do zarządu dokooptowano dyrektora operacyjnego – Rafała Pietrzaka – oraz dyrektora finansowego Marcina Oblickiego. Oblicki wcześniej pracował między innymi dla Polskich Linii Lotniczych LOT i Centralwings.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/690914_Crowley:_Zmiany__w_zarzadzie.html (dostęp płatny)

[b]GTS i Netia odprawione z kwitkiem[/b]

Urszula Zielińska

Ani grupa GTS, ani Netia nie zostały dopuszczone do drugiego etapu procedury, w której Polska Grupa Energetyczna sprzedaje Exatela. Jak powiedziały nam osoby znające sprawę, obie firmy zostały poinformowane o tym w piątek. Nie są znane przyczyny decyzji PGE.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/690906_GTS_i_Netia_odprawione_z_kwitkiem.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Awantura o Exatela[/b]

Magdalena Wierzchowska

Ta transakcja pokazuje, dlaczego Polska jest w tyle za Białorusią — mówią Netia i GTS, niedoszli oferenci. PGE nie dopuściła Netii i GTS do due diligence Exatela. Pojawiają się zarzuty o brak przejrzystości procesu. Polska Grupa Energetyczna (PGE) nie dopuściła Netii i GTS do due diligence sprzedawanego przez nią Exatela. A wydawało się, że to właśnie te dwie firmy będą się biły o kupno operatora 20 tys. km sieci światłowodowej. Ta zaskakująca decyzja zjednoczyła dwóch niedoszłych rywali.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=1322ed98-851d-47b3-8e47-d2bb055de459&date=2010-11-09 (dostęp płatny)

[b]Czterech do budowy łączności radiowej[/b]

DI

Centrum Projektów Informatycznych MSWiA wyłoniło czterech potencjalnych wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do złożenia ofert w przetargu na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej. Wśród potencjalnych wykonawców nie ma żadnej spółki z GPW, choć wnioski złożyło konsorcjum z Asseco Poland, konsorcjum z ATM i spółka Wasko. MSWiA do złożenia ofert zaprosiło: Siemens IT Solutions and Services, konsorcjum Thales Communications i Thales Rail Signalling Solutions, konsorcjum Alcatel-Lucent Polska i Selex Communications, Motorola Polska, Motorola Polska Elektronics.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=eb818fc9-e2e8-4664-a515-30ba6e97ff7b&date=2010-11-09 (dostęp płatny)

[b]Kolejny chętny na Internet Group[/b]

Katarzyna Latek

Spółka podpisała list intencyjny z inwestorem zainteresowanym prowadzonymi przez nią projektami internetowymi. Jego nazwy nie podała, poinformowała tylko, że jest z Polski. List dotyczy przygotowania planu połączenia aktywów inwestora i Internet Group (IG) oraz przygotowania projekcji finansowych tak powstałego podmiotu na najbliższe pięć lat. Wyłączność na negocjacje obowiązuje do 30 listopada. To kolejny inwestor zainteresowany spółką w likwidacji: firma Target BPO jest zainteresowana przejęciem IG wraz z częścią spółek zależnych: Call Center Poland, Contact Point, Call Connect i Webtel.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=a1d582bb-8123-4dde-8ea0-127c316d06e4&date=2010-11-09 (dostęp płatny)

[b]Reorganizacja w grupie Hawe[/b]

Katarzyna Latek

Spółka zależna giełdowego Hawe zmieniła nazwę — z PBT Hawe na Hawe Telekom. To drugi krok do reorganizacji grupy (pierwszym było powołanie spółki Hawe Budownictwo), pozwalający na bardziej przejrzysty podział zadań. Hawe Telekom świadczy m.in. usługi dzierżawy światłowodów.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=3c3636e2-2513-44cb-98a6-0fc42ba9e173&date=2010-11-09 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Exatel nie dla Netii i GTS[/b]

Urszula Zielińska

Ani grupa GTS, ani Netia nie przeszły do drugiego etapu procedury, w której Polska Grupa Energetyczna sprzedaje Exatel, operatora telekomunikacyjnego oferującego usługi klientom biznesowym – dowiedziała się „Rz”. Obie firmy zostały poinformowane o tym w piątek. Energetyczna grupa nie odpowiedziała, czy to prawda ani czy – jak nam powiedziano – wczoraj zaczęło się due diligence Exatelu. – Do czasu wyboru ostatecznego oferenta do zakupu akcji Exatelu i przez wzgląd na właściwy przebieg procesu nie komentujemy transakcji – powiedziała Sylwia Filimon, rzecznik PGE.

http://new-arch.rp.pl/artykul/994955_Exatel_nie_dla_Netii__i_GTS.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Nokia obejmie pełną kontrolę nad Symbianem[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?