Zakup akcji firmy notowanej na NewConnect – [b]Vedii[/b] – i wspólne wykreowanie nowych terminali przenośnych do słuchania muzyki, oglądania filmów, czy czytania książek i prasy – to nowy pomysł [b]NFI Magna Polonia[/b] na rozruszanie usługi telewizji mobilnej w Polsce. Są na to szanse, ale dopiero w połowie 2011 roku.

Fundusz NFI Magna Polonia poinformował dziś, że kupił 8,64-proc. pakiet akcji Vedii, powstałej dwa lata temu przedsięwzięcia grupy inżynierów. Magna zapłaciła za te walory około 0,5 mln zł i nie wyklucza zwiększenia zaangażowania w spółce z NewConnect. – Vedia zaprojektuje i wdroży dla nas urządzenie w rodzaju tabletu, pozwalającego na korzystanie z różnych mediów mobilnych. Chcemy wprowadzić go do komercyjnej oferty w połowie 2011 roku. W ten sposób odpowiadamy na zapotrzebowanie potencjalnych klientów, którzy wskazywali, że brakuje aparatów do korzystania z telewizji mobilnej – powiedział [b]Albert Kuźmicz[/b], prezes NFI Magna Polonia na zorganizowanej dziś konferencji prasowej.

Nie powiedział, ile w sumie będzie kosztował Magnę i Vedię nowy projekt. Zaznaczył, że największe koszty pojawią się w chwili, gdy któryś z kontrahentów złoży duże zamówienie. – W pierwszym okresie działania – przed startem Euro 2012 – chcielibyśmy sprzedać 100-150 tys. terminali – mówił Kuźmicz. Z jego słów wynikało, że tablet Vedii ma kosztować konsumenta mniej niż 1 tys. złotych.

Magna nie wyklucza przy tym, że zainwestuje w Vedię więcej, gdy ta będzie chciała finansować kolejne pomysły. Vedia projektuje i produkuje m.in. kieszonkowe odtwarzacze mp3/mp4 oraz czytniki elektronicznych książek w wersji elektronicznej (tzw. e-booków). Jej założyciele nie ukrywają, że firma jest mała i młoda. Przez ostatnie lata jej roczne przychody sięgały około 4 mln zł i nie miała zysków operacyjnych. [b]Dariusz Kwiatkowski[/b], członek zarządu Vedii wyjaśnia, że wynikało to z prowadzenia struktury, która byłaby w stanie sprostać dużym zamówieniom. – Podpisaliśmy ostatnio dwa duże kontrakty o wartości 33 mln zł i 5 mln zł. To sprawi, że nasze tegoroczne przychody będą na pewno wyższe niż 4 mln zł, ale ponieważ nie podajemy prognoz, nie mogę powiedzieć, jak bardzo – mówił Kwiatkowski. Dodał, że Vedia w tym roku wykaże zysk operacyjny.

Magna jest właścicielem kontrolnego pakietu akcji [b]Info-TV-FM[/b], spółki, która wygrała przetarg na częstotliwości z zakresu 470-790 MHz dla telewizji mobilnej, oferując za nie 15 mln zł. W ten sposób została hurtownikiem usługi, która do użytkownika indywidualnego może trafić za pośrednictwem podmiotów takich, jak operatorzy komórkowi. Jak do tej pory jednak żaden z nich nie skusił się na ofertę Info. Wskazywali, że jest dla nich nie atrakcyjna z biznesowego punktu widzenia.