Przegląd prasy – piątek 4 lutego

Publikacja: 04.02.2011 08:29

[b]Francuscy operatorzy chcą konkurować z PayPalem[/b]

Jennifer Thompson, Tim Bradshaw

Francuskie sieci komórkowe tworzą pierwszy w tym kraju rodzimy serwis płatności elektronicznych, który będzie rywalizowało z PayPalem, czy Checkout. Użytkownicy sieci Orange, Bouygues Telecom i SFR będą mogli płacić za usługi i towary za pośrednictwem serwisu Buyster około połowy bieżącego roku. Korzystać będą z telefonów komórkowych i kart kredytowych.

http://www.ft.com/cms/s/0/29fe9788-2fec-11e0-a7c6-00144feabdc0.html#axzz1CxGf5Ht9 (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]W tym roku Polacy wydadzą 835 mld złotych[/b]

Patrycja Otto

Siła nabywcza Polaków w 2011 roku wzrośnie o 6 proc., co oznacza, że wydamy 835 miliardów złotych – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez instytut GfK Polonia. Zdaniem specjalistów ma to związek z optymistycznymi perspektywami dotyczącymi tegorocznego wzrostu gospodarczego. W 2010 r., gdy spowolnienie gospodarcze dawało się nam we znaki (szczególnie w pierwszej części roku), siła nabywcza Polaków spadła o 1,5 proc. względem 2009 r., czyli o 11,7 mld zł.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=342013 (dostęp płatny)

[b]Firma zaliczy wydatki na telepracownika w koszty[/b]

Przemysław Molik

Ekwiwalent za korzystanie przez telepracownika z dostępu do internetu może stanowić koszt uzyskania przychodów po stronie pracodawcy i jednocześnie może być zwolniony z opodatkowania po stronie pracownika. Firma zatrudnia kilku osób w formie telepracy. – Jak rozliczyć pokrycie wydatków przez firmę na dostęp pracownika do internetu w domu – pyta Marcin z Katowic. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) określa, że w przypadku wykorzystywania sprzętu będącego własnością pracownika na potrzeby wykonywania telepracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Ekwiwalent ten przysługuje pracownikowi w ustalonej w odpowiednim porozumieniu lub umowie wysokości, która powinna uwzględniać w szczególności normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy i jego ceny rynkowe.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=341941 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Ericsson wraz z Polakami wchodzi w mobilną reklamę[/b]

Vadim Makarenko

Największy na świecie producent sprzętu dla operatorów komórkowych tworzy w Polsce giełdę, na której właściciele stron internetowych będą mogli szukać reklamodawców. Zadaniem AdMarket jest kojarzenie reklamodawców z twórcami stron internetowych oraz aplikacji na komórki. Na razie obsługuje ona jedynie witryny dopasowane do wyświetlania na komórkach. Z każdych 100 zł wydanych na reklamę za pośrednictwem AdMarket połowę dostanie właściciel treści (witryna internetowa czy aplikacja), a pozostałą połowę podzielą między sobą Ericsson, Mobizzy oraz ewentualny pośrednik, który reprezentuje reklamodawcę.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9052468,Ericsson_wraz_z_Polakami_wchodzi_w_mobilna_reklame.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Hyperion: Sprzedaż rośnie[/b]

Dariusz Wolak

43 mln zł przychodów miała w 2010 r. grupa Hyperion – wynika z opubliko-wanej prognozy. To oznacza, że były one o 7 proc. większe niż rok wcześniej. Zysk EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja)?sięgnął 11 mln zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/697570_Hyperion:__Sprzedaz_rosnie.html (dostęp płatny)

[b]TP: Firma czeka na decyzję[/b]

Łukasz Dec

W lutym Urząd Komunikacji Elektronicznej podejmie decyzję o przyznaniu Telekomunikacji Polskiej dopłaty do tzw. usługi powszechnej. Jej konkurentów może to kosztować kilkaset milionów złotych. Sprawa pozostaje nierozstrzygnięta od 2007 r. Wtedy TP złożyła pierwszy wniosek o dopłatę do usług, jakie na mocy prawa telekomunikacyjnego od maja 2006 r. ma obowiązek świadczyć – nawet poniżej kosztów – ogółowi obywateli Polski. Od tego czasu operator złożył już cztery wnioski na łączną kwotę 803 mln zł, ale UKE kwestionuje każdy z nich jako nieprawidłowo wyliczony. – Nie mogę powiedzieć nic więcej ponad to, że jeszcze w tym miesiącu rozstrzygniemy sprawę – mówi Anna Streżyńska, prezes UKE. TP nie chce się wypowiadać.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/697572_TP:_Firma_czeka_na_decyzje.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Telia potwierdziła chęć kupna Plusa[/b]

Magdalena Wierzchowska

Szwedzka TeliaSonera potwierdziła wczoraj zainteresowanie kupnem operatora sieci Plus podczas telekonferencji dotyczącej wyników z 2010 r.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=79a92371-9b10-4aa3-83f3-0df70608eb45&date=2011-02-04 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]UKE rozstrzygnie o 350 mln zł dla TP[/b]

Łukasz Dec

W lutym Urząd Komunikacji Elektronicznej zdecyduje, czy przyzna Telekomunikacji Polskiej dopłaty do tzw. usługi powszechnej. Jej konkurentów może to kosztować kilkaset milionów złotych. Sprawa jest nierozstrzygnięta od 2007 r., gdy TP złożyła pierwszy wniosek o dopłatę do kosztu usług, jakie na mocy prawa telekomunikacyjnego od maja 2006 r. ma obowiązek świadczyć – nawet poniżej kosztów – ogółowi obywateli Polski. Od tego czasu operator złożył cztery wnioski na łączną kwotę 803 mln zł. UKE kwestionuje wszystkie jako nieprawidłowo wyliczone. Jeszcze w lutym sprawa ma się jednak rozstrzygnąć.

http://new-arch.rp.pl/artykul/1019979_UKE_rozstrzygnie__o_350_mln_zl_dla_TP.html (dostęp płatny)

[b]Francuscy operatorzy chcą konkurować z PayPalem[/b]

Jennifer Thompson, Tim Bradshaw

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?