Japoński operator NTT Docomo wybrał NokiaSiemens Networks oraz Panasonic, jako dostawców urządze do budowy sieci komórkowej w nowej architekturze przygotowanej do technologii LTE-Advanced.

NTT Docomo zaczyna wdrażać w swoją sieć architekturę C-RAN (Centralized Radio Acces Network), która – w uproszczeniu – zakłada użycie większej liczby inteligentnych nadajników małej mocy, odciążających (i współpracujących) klasyczne makrokomórki w rejonach o dużym natężeniu ruchu telekomunikacyjnego.

Dzięki agregacji dostępnych zasobów radiowych do kanałów o szerokości 100 MHz możliwe jest uzyskanie przepływności w dół sieci do 3 Gb/s. Taka wydajności sieci radiowej nakłada jednak wysokie wymagania na backhaul dla małych i dużych nadajników: minikomórki powinny była podłączane optycznie, a huby BTS nadajników łączami 1-10 Gb/s.

Japońska sieć nie informuje na razie, kiedy zamierza wdrożyć do komercyjnej oferty usługi w sieci LTE-Advanced. Operator testuje tę technologię od 2011 r. Uzyskał w niej przepływności na poziomie 300 Mb/s.