– W czerwcu złożyliśmy w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej zmodyfikowane plany inwestycyjne w ramach porozumienia uwzględniające budowę VDSL i warszawskiego pilota FTTH. Będziemy mogli go zrealizować dzięki obowiązującej obecnie decyzji regulacyjnej dla rynku 5, która wyciąga spod obowiązku świadczenia usługi BSA, jedenaście rynków lokalnych – mówi Piotr Muszyński, wiceprezes Telekomunikacji Polskiej, odpowiedzialny za infrastrukturę i IT.
Projekt warszawski ma już charakter dopracowanego planu inwestycyjnego, z konkretnymi lokalizacjami, ale wiceprezes TP nie chce jeszcze dzisiaj zdradzać szczegółów. Nie przesądza natomiast, czy opłacalne mogą być inwestycje na pozostałych, uwolnionych na mocy zeszłorocznej decyzji UKE, lokalnych rynkach.
Inwestycje w Warszawie ułatwia fakt, że tutaj większość infrastruktury agregacyjnej TP już dzisiaj zrealizowana jest w technologii optycznej.
– Mamy w skali kraju ponad 11 tys. szerokopasmowych węzłów, z czego ponad połowa to wyniesione szafy ONU wybudowane w technologii Fiber in the loop. Po zakończeniu realizacji porozumienia inwestycyjnego z UKE liczba szerokopasmowych węzłów wzrośnie do ponad 12 tys. Zakładając budowę optycznych sieci dostępowych FTTH, przyjmujemy rozwiązania bazujące na pasywnym podziale pasma w technologii GPON. W wielu przypadkach przejście modernizacja do FTTH będzie polegała na wymianie linii pomiędzy szafą ONU a gniazdkiem w lokalu klienta. Już dzisiaj z nowych szaf ONU, gdzie instalujemy węzły szerokopasmowe IP, możemy prowadzić do lokalu użytkownika zarówno linię VDSL, jak i FTTH – mówi Piotr Muszyński.
Kiedy cała sieć magistralna będzie zasilana światłowodowo? TP nie ma ścisłego planu. Modernizacja sieci ma być dyktowana popytem na usługi o wyższej przepustowości.