– Dzięki konsolidacji rynku operatorów osiedlowych sieci ETTH (Ethernet To The Home) grupa Netii obsługuje obecnie w tej technologii ponad 105 tys. użytkowników – podał operator. Przed minionymi Świętami grupa kupiła firmę w Szczecinie – Global Connect. Ze względu na niewielką skalę inwestycji, nie była zobowiązana o niej informować.

– To operator obsługujący 6-7 tys. klientów – mówi Karol Wieczorek z biura prasowego Netii.Giełdowa firma nie podała, ile zapłaciła za nowy nabytek. Przekazała natomiast niepublikowane do tej pory dane łączne. Wynika z nich, że w 2009 r. Internetia, jej spółka zależna odpowiadająca za przejęcia sieci ETTH, pozyskała w ten sposób prawie 17 tysięcy aktywnych klientów, wydając na przejęcia 5 sieci 16,7 mln zł. To oznacza, że akwizycja jednego użytkownika kosztowała ją średnio 987 zł. W zasięgu nabytych sieci pozostaje 88 tys. gospodarstw domowych.

Grupa Netii przejmowała przede wszystkim w rejonach Górnego i Dolnego Śląska, gdzie nabyła firmy: E-Tychy, Gaja z Krapkowic, Bater z Zabrza, D2D z Rudy Śląskiej. W sumie, w ciągu dwóch i pół roku grupa Netii przejęła łącznie 27 sieci, które działają obecnie w ramach jednej spółki pod nazwą Internetia. Obszar działania tych sieci koncentruje się przede wszystkim na Górnym i Dolnym Śląsku, Krakowie oraz Białymstoku i okolicach. Na akwizycje sieci ethernetowych Netia wydała do tej pory 101 mln złotych, a na modernizację rozbudowę przejętych sieci kilkanaście milionów złotych. Obecnie liczba klientów, którym grupa Netia świadczy usługi w technologii
ETTH przekracza 105 tysięcy, zaś w zasięgu tych sieci znajduje się łącznie około 400 tys. gospodarstw domowych. Netia szacuje, że łącznie w Polsce jest około 800 tys. aktywnych klientów sieci w technologii ETTH. Oznacza to, że do tej pory giełdowa grupa opanowała około 13 proc. tego rynku.

Tom Ruhan, członek zarządu Netii zapowiada, że w 2010 roku Netia będzie rozbudowywać i modernizować sieci ethernetowe oraz proponować ich klientom nowe usługi. Według Wieczorka, w przyszłym roku wydatki na ten cel będą nie mniejsze niż w 2009 r., gdy wyniosły „mniej, niż 10 mln zł”. Do końca 2012 roku grupa Netii miała zdobyć 200 tys. użytkowników sieci ethernetowych. Z wypowiedzi Ruhana wynika, że cel ten nie jest zagrożony.