Rusza konsultacje społeczne dotyczące drugiej dywidendy cyfrowej

W najbliższych dniach Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpisze konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania pasma częstotliwości 470-862 MHz, jakie zostaną zwolnione po całkowitym przejściu Polski na naziemne nadawanie cyfrowe telewizyjne

Publikacja: 22.04.2013 15:28

Rusza konsultacje społeczne dotyczące drugiej dywidendy cyfrowej

Foto: ROL

– Planujemy ogłosić takie konsultacje niebawem, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu. Po wyłączeniu analogowego nadawania pozostanie do zagospodarowania tzw. dywidenda cyfrowa i chcemy zapytać rynek, w jaki sposób najlepiej byłoby te zasoby wykorzystać. Chcemy by uczestnicy rynku wypowiedzieli się czy np. wola by trafiły one na szerokopasmowy Internet czy też na kolejne kanały telewizyjne – mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Branża mediowo-telekomunikacyjna jest w tej sprawie podzielona. Nadawcy oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowanie opowiadają się za przeznaczeniem uzyskanych po odłączeniu analogowej telewizji częstotliwości na dodatkowe, być może tym razem płatne, kanały naziemnej telewizji cyfrowej.

– Rodzi się pomysł, by bazując na neutralności technologicznej i usługowej dopuścić pewną dowolność w użytkowania tego pasma – by to operatorzy ostatecznie decydowali, jak go użyć –mówi Witold Graboś, wiceprzewodniczący KRRiT.

Gdyby w dyskusji, która toczy się nie tylko w Polsce, ale i na międzynarodowym rynku, wygrała koncepcja przeznaczenia dodatkowych częstotliwości na technologie szerokopasmowe, rynek telewizji naziemnej zostałby zamknięty. To z kolei nie podoba się nadawcom, którzy chcieliby dostać dodatkowe częstotliwości i rozwijać naziemną ofertę o nowe kanały w wysokiej rozdzielczości (HD).

– Na Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC) w ubiegłym roku pojawił się pomysł, by wspominane częstotliwości przeznaczyć na usługi telekomunikacyjne. Dyskusja na ten temat będzie trwała do 2015 roku. Problem w tym, że Polska jest w regionie wraz z Afryką, której zależy na rozwijaniu usług telekomunikacyjnych. Dla nas zwycięstwo takiego scenariusza oznaczałoby zamknięcie rynku mediów – mówił Witold Graboś.

W Niemczech brak planów rozwijania naziemnej telewizji cyfrowej doprowadził do tego, że RTL Deutschland ogłosił, iż z końcem 2014 roku wycofa swoje stacje z oferty naziemnej telewizji (ma je tam cztery: RTL, RTL2, Super RTL i VOX).

Naziemna telewizja cyfrowa całkowicie zastąpi w Polsce analogową 23 lipca tego roku. KRRiT wybiera teraz cztery nowe kanały, które mają uzupełnić cyfrową ofertę. Jak podała dzisiaj, decyzja w tej sprawie ma być znana najwcześniej na przełomie maja i czerwca.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu