Reklama
Rozwiń

W Senacie gorąco wokół 5G. Czy prezes UKE zachowa stanowisko?

Na ostatniej prostej są przepisy o bezpieczeństwie sieci 5G w Polsce. Mimo wtorkowych poprawek Senatu będą elementem aukcji 5G, a jej organizator się zmieni.

Publikacja: 12.05.2020 20:18

W Senacie gorąco wokół 5G. Czy prezes UKE zachowa stanowisko?

Foto: SeongJoon Cho/Bloomberg

We wtorek senatorowie zasiadający w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zajmowali się poprawkami do tzw. tarczy 3.0, w tym dotyczącymi rynku telekomunikacyjnego. Przyjęli praktycznie wszystkie, eliminujące zapisy niezwiązane bezpośrednio z epidemią.

Poprawką 17. skreślono przepisy modyfikujące sposób powołania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz poselską wrzutkę skracającą kadencję obecnego szefa Urzędu Marcina Cichego.

CZYTAJ TAKŻE: 5G ruszyło w Plusie. Kto następny i z jakimi cenami?

Poprawką 34. skreślono art. 35, usuwając proponowane przez rząd zmiany w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Polegają one na tym, że tzw. kolegium ds. cyberbezpieczeństwa ma opiniować zapisy dotyczące bezpieczeństwa sieci zaproponowane przez UKE wprowadzone do treści rezerwacji częstotliwości wygranych w aukcji.

Obecna w Senacie wiceminister cyfryzacji Wanda Buk powtórzyła, że zawieszona aukcja pasma 3,6 GHz (tzw. aukcja 5G) musi być niezwłocznie unieważniona, a nowa uwzględnić wprowadzane zasady.

Nie padło to na posiedzeniu, ale wiceminister powiedziała „Rz”, iż jest zdania, że częstotliwości 3,6 GHz mogą zostać rozdysponowane w tym roku, choć nie jest wykluczone, że moment ten przesunie się na rok kolejny.

W innym układzie sił senackie poprawki być może zablokowałyby zmiany na stanowisku prezesa UKE i ingerencję w treść dokumentacji aukcji. Jest jednak bardzo możliwe, że w czwartek Sejm przywróci wykreślone przepisy. Zasugerował to obecny na senackiej komisji przedstawiciel rządu.

– Absolutnie nie zgadzam się z logiką nakazującą skreślanie artykułów, które w państwa ocenie nie mają bardzo ścisłego związku z pandemią. Jest oczywiste, że nawet nasz tryb procedowania w parlamencie ma z tym związek. (…) Możecie państwo rekomendować takie głosowanie, ja i tak wierzę, że wszystkie wykreślenia Sejm odrzuci – mówił minister Łukasz Schreiber.

CZYTAJ TAKŻE: Aukcja 5G będzie unieważniona. Nie wiadomo, kiedy powtórka

W toku prac legislacyjnych nad tarczą 3.0 wypowiedziały się organizacje i izby zrzeszające operatorów. W ich pismach nie ma jednak ani słowa na temat przedwczesnej zmiany na stanowisku prezesa UKE. Marcin Cichy nie chciał z nami rozmawiać na temat planów rządu. Serwisowi Spiders’web powiedział, że nie przewidział usunięcia go ze stanowiska w takich okolicznościach i wbrew unijnym przepisom.

Zrzeszająca kablówki Polska Izba Komunikacji Elektronicznej skupiła się na przepisach regulujących relacje operatorów z konsumentami.

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji czy Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji postulują zaś szybkie wyjaśnienie sytuacji prawnej aukcji i rezygnację z pomysłu, aby w rezerwacjach pasma wprowadzać dodatkowe zapisy. Według KIGEiT poddawanie treści rezerwacji opinii kolegium oznacza mieszanie systemów prawnych, co może rodzić ryzyko skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes UKE na tarczy? Nocna poprawka do Tarczy 3.0 i może się pakować

Izby uważają, że sprawy bezpieczeństwa powinno regulować tylko rozporządzenie o minimalnych obowiązkach telekomów. I ono budzi emocje, odkąd pojawiła się i zniknęła jedna z wersji. W środę na specjalnej konferencji omawiana będzie ostateczna. O jej treść ścierają się dwa stronnictwa. Jedno zabiega, by zapisy były ogólne i nie ograniczały wyboru dostawców infrastruktury. Druga proponuje obowiązkowy model sieci, gdzie każdy z jej elementów może dostarczyć ktoś inny.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku