Przegląd prasy – wtorek 3 stycznia

Publikacja: 03.01.2012 08:25

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Małe firmy boją się przyszłości. Ich koszmar ma na imię spowolnienie

Janusz Kowalski

Spadają nastroje przedsiębiorców. Kurczą się zamówienia i nic nie wskazuje na szybką poprawę koniunktury. Spowolnienie stało się faktem. Szczególnie widać je w małych firmach (zatrudniających od 10 do 49 osób) – przemysłowych, budowlanych i handlowych. Mają one mniej zamówień i szykują ograniczenie zatrudnienia. Na przykład w przemyśle – małych firm, którym spadły zamówienia było o 15 proc. więcej niż tych, którym przybyło zleceń na produkcję różnych wyrobów – wynika z najnowszych badań koniunktury GUS. Tymczasem wśród dużych przedsiębiorstw takich firm było tylko o nieco ponad 3 proc. więcej. Co gorsza, przewidywania małych firm na najbliższą przyszłość były w tym zakresie pesymistyczne. – Spadek zamówień jest miarodajnym wskaźnikiem wyprzedzającym, który pokazuje złe tendencje. Jeśli spadają zamówienia, należy oczekiwać, że w najbliższych miesiącach produkcja wyhamuje.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=393414 (dostęp płatny)

Markę Aster zastąpi teraz logo UPC Polska

Michał Fura

UPC Polska, największy operator kablowy na rynku, przejął formalnie Grupę Aster. Operator poinformował wczoraj, że w efekcie połączenia prawnego UPC Polska przejęło wszystkie prawne zobowiązania Aster, a dotychczasowi abonenci Aster staną się klientami UPC Polska. To kolejny etap wartej 2,4 mld zł transakcji, na którą we wrześniu 2011 r. wydał zgodę UOKIK. Warunkiem jest sprzedaż części sieci Aster tam, gdzie dubluje się z siecią UPC Polska. Fuzja ma pomóc UPC Polska konkurować z operatorami satelitarnymi Cyfrowym Polsatem, n i Cyfrą+, a także Telekomunikacją Polską i Netią.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=393357 (dostęp płatny)

Rząd zamierza poprawić przepisy o przetargach

Sławomir Wikariak

Firmy, które miały małe problemy z wcześniejszymi zleceniami, nie będą już wykluczane z rynku zamówień – wynika z projektu nowelizacji. Dzisiaj nawet najmniejsza szkoda związana z nienależytym wykonaniem umowy dyskwalifikuje przedsiębiorcę na trzy lata z publicznych przetargów. W efekcie firmy często rezygnują z dochodzenia swych praw przed sądem, gdyż nawet gdy sąd uwzględni większość ich roszczeń, ale przy okazji stwierdzi wyrządzenie przez nią szkody, to mogą stracić dostęp do zamówień publicznych. Dobitnie pokazuje to opisywany w ostatnich tygodniach przez „DGP” przykład spółki Solid Security. Chociaż wygrała ona lwią część sporu o zapłatę z zamawiającym, to jednocześnie sąd stwierdził, że zamawiający poniósł szkodę w wysokości 10 tys. zł. Chociaż kwota ta przy wielomilionowym kontrakcie była niewielka, to firma została wpisana na tzw. czarną listę i na tej podstawie jest wykluczana z przetargów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=393346 (dostęp płatny)

Loteria Ery wprowadzała użytkowników w błąd

BK

Ponad 21 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Polską Telefonię Cyfrową, operatora T-Mobile. W czasie, gdy sieć telefonii komórkowej nazywała się jeszcze Era, jej abonenci byli zachęcani do udziału w loterii organizowanej przez PTC wiadomościami SMS, które zdaniem UOKiK wprowadzały ich w błąd. W SMS-ach konsumenci czytali np. „Czas odmienić Twoje życie! Możesz wygrać milion złotych dzisiaj od ERY! Wyślij za darmo TAK na 8007!”. Do UOKiK wpłynęło kilkaset skarg dotyczących loterii „Czy stałeś się dzisiaj Milionerem”.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=393348 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

UKE: 5 mln zł kary dla Orange za SMS-y zachęcające do udziału w loterii

ZYHC, PAP

Prezes UKE nałożył na należącą do grupy TP spółkę Polska Telefonia Komórkowa Centertel 5 mln zł kary za automatyczne rozsyłanie abonentom – bez ich zgody – SMS-ów zachęcających do udziału w loterii – poinformował w poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jak wyjaśnił UKE, chodzi o używanie w stosunku do ponad 8 mln abonentów lub użytkowników końcowych PTK automatycznych systemów dla celów marketingu bezpośredniego polegającego na wysłaniu komunikatów tekstowych SMS zachęcających do udziału w Loterii Audiotekstowej pod nazwą „Loteria Orange”. PTK jest operatorem sieci Orange.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10903202,UKE__5_mln_zl_kary_dla_Orange_za_SMS_y_zachecajace.html

Kolejna kara za loterie SMS. PTC ma zapłacić 21 mln zł

ANIA

Za nierzetelne informowanie o warunkach loterii Polska Telefonia Cyfrowa zapłaci 21 mln zł. Firma wysyłała płatne SMS-y, jeśli klient odesłał odpowiedź na propozycję uczestnictwa w konkursie. Do UOKiK wpłynęło kilkaset skarg konsumentów dotyczących loterii „Czy stałeś się dzisiaj milionerem”, która została zorganizowana w sieciach Polskiej Telefonii Cyfrowej. Większość osób nie zdawała sobie sprawy, w jaki sposób wzięła udział w konkursie. Z zawiadomień wynika, że o udziale w loterii i związanych z tym kosztach dowiadywali się po dostarczeniu rachunku telefonicznego.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10900423,Kolejna_kara_za_loterie_SMS__PTC_ma_zaplacic_21_mln.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Hawe: Oficjalna prognoza w połowie stycznia

Urszula Zielińska

Przychody grupy Hawe były w 2011 r. o kilkadziesiąt procent wyższe niż w 2010 roku – poinformował Jerzy Karney, prezes spółki budującej sieci światłowodowe. – To był wyjątkowy rok. Dzięki wielu umowom z kontrahentami przychody grupy Hawe w 2011 roku będą – tak jak zapowiadałem – o wiele wyższe niż w 2010 roku.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/722910_Hawe:_Oficjalna_prognoza__w_polowie_stycznia.html (dostęp płatny)

Polkomtel: Po pieniądze poza Europę

Urszula Zielińska

Choć Polkomtel ma szwedzką spółkę, której zadaniem jest emisja euroobligacji, to przymierza się do sprzedaży papierów dłużnych w Stanach Zjednoczonych – wynika z naszych informacji. W drugim tygodniu stycznia Polkomtel może opublikować w USA memorandum ofertowe.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/722909_Polkomtel:_Po_pieniadze__poza_Europe.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

UOKiK: ponad 21 mln zł kary dla PTC

Odesłanie wiadomości oznaczało uczestnictwo w konkursie i otrzymywanie płatnych smsów do dnia jego zakończenia lub przesłania rezygnacji – to jedna z zasad konkursu „Czy stałeś się dzisiaj Milionerem” organizowanego na zlecenie Polskiej Telefonii Cyfrowej. Za nierzetelne informowanie o warunkach loterii Prezes UOKiK nałożyła na przedsiębiorcę karę ponad 21 mln zł.

http://teleinformatyka.pb.pl/2538480,93292,21-mln-zl-kary-dla-ptc

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu