Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 15 marca

Publikacja: 15.03.2018 07:30

Dług 206 tys. zł za komórkę

Ponad 713 mln zł winni są telekomom ich klienci, którzy mają łącznie ponad 414 tys. niezapłaconych zobowiązań – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). Rachunków na czas nie płaci niemal 300 tys. osób. Z informacji KRD płyną dwa główne wnioski. Pierwszy: w ciągu ostatnich kilku lat telekomy uporządkowały swoje listy klientów. Jeszcze w 2015 r. dłużników było blisko pół miliona, a ich łączny dług wynosił prawie 854 mln zł. W bazie zostali najtwardsi dłużnicy, od których najtrudniej odzyskać należność. Rekordzistą jest mieszkaniec województwa podkarpackiego, 46-letni mężczyzna z powiatu tarnobrzeskiego, który zalega dwóm operatorom z rachunkami na kwotę 206 tys. zł.

https://edgp.gazetaprawna.pl/grzbiet/5552/dziennik-gazeta-prawna.html#page/14 (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Allianz: bitcoin jest bezwartościowy
Jest tylko kwestią czasu, kiedy pęknie bańka spekulacyjna na bitcoinie, twierdzi Allianz Global Investors. Inwestycyjne ramię największej europejskiej firmy ubezpieczeniowej przekonuje, że bitcoin jest bezwartościowy. Przyznaje jednocześnie, że będąca jego fundamentem technologia blockchain może przynieść inwestorom znaczące korzyści. — Naszym zdaniem, jego [bitcoina — red.] wartość wewnętrzna musi wynosić zero.
https://www.pb.pl/allianz-bitcoin-jest-bezwartosciowy-907967 (dostęp płatny)

Odprawa będzie cyfrowa
Resort finansów ma ponad 140 mln zł na platformę e-usług skarbowo-celnych i wkrótce wystartuje z przetargami. Beneficjentami podpisanej pod koniec stycznia z Centrum Projektów Polska Cyfrowa umowy w sprawie dofinansowania wartego ponad 143 mln zł projektu o nazwie Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo- -Celnych (PUESC) są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Rozwoju.
https://www.pb.pl/odprawa-bedzie-cyfrowa-907952 (dostęp płatny)

YouTube kontra teorie spiskowe
Popularny serwis z materiałami wideo bierze na celownik zalewające sieć teorie spiskowe. Na pomoc wezwał Wikipedię. Należący do koncernu Google portal zapowiedział, że w najbliższych tygodniach wprowadzi narzędzie, dzięki któremu będzie możliwe podjęcie walki z teoriami spiskowymi. Internet, w którym każdy człowiek jest dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem, to środowisko oferujące niespotykane wcześniej możliwości publikowania opinii, nawet niepopartych faktami. Autorzy teorii spiskowych chętnie korzystają z YouTube’a jako platformy popularyzacji swoich nietypowych poglądów.
https://www.pb.pl/youtube-kontra-teorie-spiskowe-907947 (dostęp płatny)

Rejestr spółek bardziej elektroniczny
W czwartek wchodzi w życie obowiązek sporządzania i składania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej bezpośrednio do Krajowego Rejestru Sądowego. To jedna z kilku zmian mających usprawnić Rejestr, którego kluczową częścią jest rejestr spółek handlowych.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368680-Rejestr-spolek-bardziej-elektroniczny.html (dostęp płatny)

Jaki plan Polski dla sieci 5G
Około 40 proc. recenzentów bez słowa poparło resortową „Strategię 5G dla Polski”. Większość miała uwagi. Ministerstwo Cyfryzacji (MC) podsumowało konsultacje dokumentu „Strategia 5G dla Polski”. Wzięło w nich udział 38 podmiotów: od firm przez organizacje społeczne i samorządowe po osoby prywatne. To pokazuje, że sprawa budowy sieci komórkowych kolejnej generacji budzi żywe zainteresowanie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368736-Jaki-plan-Polski-dla-sieci-5G.html (dostęp płatny)

Akta osobowe wciąż papierowe
Nawet wtedy, gdy cały obieg dokumentacji w firmie odbywa się przez sieć, nadal trzeba prowadzić teczki dla pracowników w formie papierowej. Tak będzie do końca 2018 r. Porzucanie pracy przez świeżo zatrudnianych pracowników restauracji przybrało taki rozmiar, że szef postanowił podpisywać umowy na okres próbny 14 dni, a akta osobowe zakładać dopiero, gdy nowy etatowiec wytrzyma w pracy minimum tydzień. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem? Nie – pisze Rafał Krawczyk.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368648-Akta-osobowe-wciaz-papierowe.html (dostęp płatny)

Domowy serwer o wielu możliwościach
Nie tylko pozwala na przechowywanie danych, ale może być też centrum multimediów i zapisywać nagrania monitoringu. Serwer NAS (Network Attached Storage) to mini-komputer z własnym systemem operacyjnym. Pełni przede wszystkim funkcję dysku sieciowego, czyli wspólnej biblioteki multimediów dostępnej z poziomu każdego urządzenia podłączonego do domowego internetu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368668-Domowy-serwer-o-wielu-mozliwosciach.html (dostęp płatny)

W firmie mamy role, ale nie mamy statusów
Do szczecińskiej firmy NCDC, tworzącej oprogramowanie, zgłasza się więcej klientów niż jest w stanie przyjąć. Jej szef, Paweł Finkielman w 1968 roku musiał opuścić Polskę. Po 32 latach wrócił, a ze sobą przywiózł miłość do jazzu, biegania, skandynawską filozofię pracy i nowe technologie, dzięki którym jego firma skutecznie konkuruje na całym świecie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368750-W-firmie-mamy-role-ale-nie-mamy-statusow.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?