Polkomtel, operator sieci Plus poinformował, że przeprowadził testy przesyłania danych z prędkością 300 Mb/s. Wykonano je w technologii LTE-Advanced dzięki połączeniu pasm w dwóch częstotliwościach – 1800 MHz i 2600 MHz. Testy zrealizowano we współpracy z Ericssonem i wykorzystano do nich oprogramowanie LTE-Advanced Carrier Aggregation dostarczone przez szwedzką firmę.

LTE-Advanced to nie tylko zwiększenie maksymalnych prędkości transferu danych, ale również pojemności sieci LTE, co pozwoli na zapewnienie szerokopasmowego dostępu do usług internetowych większej grupie użytkowników w przypadku wzrostu obciążenia sieci.

– Agregacja nośnych pozwala na uzyskanie większych prędkości transmisji danych, niż podczas korzystania z jednej nośnej Pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii można się spodziewać po zakończeniu aukcji i zbudowaniu sieci 800 i 2600 MHz – mówi cytowany w komunikacie Polkomtela  Oliver Kanzi, szef Ericssona na Polskę.

Prędkość pobierania 300 Mb/s została uzyskana przy wykorzystaniu agregacji dwóch częstotliwości nośnych 20 MHz w standardzie LTE FDD, działających w pasmach 1800 MHz oraz 2600 MHz.