Przegląd prasy – czwartek 8 sierpnia

Publikacja: 08.08.2013 08:30

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

VimpelCom negocjuje konsolidację na włoskim rynku mobilnym

Daniel Thomas

Rosyjski VimpelCom, właściciel sieci Wind Mobile, rozpoczął rozmowy z rywalami na temat konsolidacji spółek we Włoszech w ramach nowej strategii koncentracji na europejskim rynku telekomunikacyjnym. Niedawno Telecom Italia negocjował – nieskutecznie – współpracę z należącą do koncernu  Hutchison Whampoa  siecią 3. Włoski rynek komórkowy ma być areną intensywnej konsolidacji a Vimpelcom chce być aktywnym graczem w tym procesie. Rosyjska grupa pozbywa się także swoich pozaeuropejskich aktywów.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/c6799232-ff76-11e2-a244-00144feab7de.html#axzz2bHmBPA5U (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Asbis rośnie na własnych tabletach

Mariusz Gawrychowski

Dane o sprzedaży komputerów za pierwsze półrocze tego roku (spadek o 20 proc.) nie pozostawiają wątpliwości, że na rynku sprzętu IT dzieje się źle. Jednak jeśli spojrzeć na kondycję giełdowych dystrybutorów, to sytuacja nie wygląda już tak fatalnie. Jako pierwszy półroczne wyniki pokazał zarejestrowany na Cyprze Asbis. Nie rozczarował. Jak twierdzi Constantinos Tziamalis, członek zarządu Asbisu, tak dobre w porównaniu z rynkiem osiągnięcia to zasługa szybko rosnącej sprzedaży tabletów i smartfonów pod własną marką Prestigio. W laptopach sprzedaż siadła aż o 40 proc.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=151042# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Rośnie tabletowy rynek

Magdalena Lemańska, Urszula Zielińska

Za cztery lata na świecie będzie już w użyciu ponad 900 mln tabletów – wynika z prognoz. Choć najnowsze wstępne prognozy firmy badawczej IDC mówią o spowolnieniu sprzedaży tabletów na świecie w II kwartale 2013 r. – o prawie 10 proc. w stosunku do pierwszych trzech miesięcy tego roku – to i tak sprzedaż jest o prawie 60 proc. wyższa niż przed rokiem. Nic więc dziwnego, że eksperci uważają, iż to tylko przejściowa zadyszka przyszłościowej branży.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1214084-Rosnie-tabletowy-rynek.html#.UgM4mG2COm0 (dostęp płatny)

Solidne zyski z marek własnych

Dariusz Wolak

Przeszło 5,5 proc., do 6,5 zł, zyskały w środę papiery zajmującego się dystrybucją sprzętu IT Asbisu. Powodem wzmożonego zainteresowania akcjami cypryjskiej spółki (prowadzi działalność operacyjną w ponad 30 państwach Europy, w tym Środkowo-Wschodniej oraz Afryki) były bardzo dobre wyniki za I?półrocze. W tym okresie Asbis miał 908 mln dolarów przychodów, czyli 21,95 proc. więcej niż w takim samym okresie 2012 r. Zysk operacyjny powiększył się o 80 proc., do 13,33 mln dolarów, a netto o 83,2 proc., do 4,72 mln.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1214094-Solidne-zyski-z-marek-wlasnych.html#.UgM4pW2COm0 (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu