Przegląd prasy – wtorek 20 listopada

Publikacja: 20.11.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Kolejka firm do szybkiego internetu

Michał Fura

O realizację inwestycji wartych miliardy złotych walczą firmy z Polski, Hiszpanii, Ukrainy, a nawet Korei. Wiele przetargów odbywa się „za pięć dwunasta”, bo budowy na wielką skalę powinny się zakończyć na początku 2015 r. Budowa w Polsce szybkiego internetu z unijnych pieniędzy wkracza w kluczową fazę. Po latach planowania i przedzierania się przez skomplikowane przepisy marszałkowie województw po kolei rozpisują przetargi na wykonawców szerokopasmowych sieci szkieletowych. W kolejkach ustawiają się setki firm nie tylko polskich, lecz także zagranicznych, które liczą na choćby część z 2,4 mld zł unijnych pieniędzy, jakie Polska dostała na budowę szybkich sieci. Dzięki nim internet o prędkości co najmniej 30 Mbit/s ma mieć 95 proc. Polaków.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=431007 (dostęp płatny)

Więcej praw dla użytkowników sieci

Sławomir Wikariak

Korzystający z internetu będą mieli większą gwarancję, że dostają taką prędkość, za jaką zapłacili. Zmniejszy się też ryzyko zawyżonych rachunków za korzystanie ze smartfonów – przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa. Nowe uprawnienia konsumentów wynikają z uchwalonej w piątek przez Sejm dużej nowelizacji ustawy – Prawo telekomunikacyjne. Prace nad nią zajęły sporo czasu, w ich trakcie projekt został przejęty od Ministerstwa Infrastruktury przez nowopowstały resort administracji i cyfryzacji.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=430927 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Magiczna siła prezesa

Urszula Zielińska

Około 10 mln zł zapłaci firmom doradczym pracującym nad sprzedażą Multimediów Polska sama spółka. To, że transakcja nie doszła do skutku, to m.in. efekt siły argumentów prezesa Andrzeja Rogowskiego. – Jestem zadowolony, że przyjęto moją propozycję, aby kwotę, którą zaproponowano za wyjście (akcjonariuszom – red.), została zamieniona na inwestycje w spółkę – tak o zmianach właścicielskich w Multimediach Polska mówi Rogowski. Co ma na myśli, mówiąc o tej „zamianie” – nie precyzuje. Nie wyklucza jednak, że kablówka ponownie zacznie wypłacać dywidendę.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/739763_Magiczna_sila_prezesa.html (dostęp płatny)

Szef Multimediów odradził sprzedaż kablówki

Urszula Zielińska

To miała być największa transakcja M&A w telekomunikacji w 2012 roku. Dlaczego jej zaniechano?

http://archiwum.parkiet.com/artykul/739772_Szef_Multimediow_odradzil_sprzedaz_kablowki.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Sejm przeciw Zygmuntowi Solorzowi i kablówkom

Magdalena Wierzchowska

Sejm przegłosował w piątek prawo telekomunikacyjne, ale batalia o jego zapisy dopiero się rozpoczyna. Operatorów kablowych rozsierdził wprowadzony w ostatnim momencie przepis dający prezesowi UKE możliwość nakazu dowolnemu operatorowi udostępnienia infrastruktury innym. Teraz tylko Orange Polska ma taki obowiązek. Operatorzy podkreślają — ustawa daje zbyt dużą swobodę prezesowi Urzędu Komunikacji.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=136781# (dostęp płatny)

Mobilna bankowość dla prezesa

Eugeniusz Twaróg

Księgowa nie będzie już mogła wytłumaczyć się pracownikom, że przelew z wynagrodzeniami nie poszedł, bo prezes jest poza firmą. W piątek Millennium, a wczoraj ING Bank Śląski zaprezentowały pierwsze na rynku aplikacje do bankowości mobilnej dla przedsiębiorców, które umożliwiają nie tylko podgląd rachunków (taką funkcjonalność od dawna oferuje Raiffeisen), ale wykonywanie operacji, jak przelewy, wysyłaniepaczek przelewów, przegląd historii operacji itp.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=136722# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Koniec gry o Multimedia

Urszula Zielińska

Około 10 mln zł do końca 2012 roku wyniosą koszty sieci telewizji kablowej Multimedia Polska związane z usługami firm doradczych pracujących przy przygotowaniach firmy do sprzedaży – wynika z szacunków „Rz”. To pieniądze, które trafią do banku inwestycyjnego JP Morgan, kancelarii prawnej i audytora za kilka miesięcy pracy. O tyle też w 2013 r. będą niższe koszty, a wyższe zyski kablówki.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171616_Koniec_gry_o_Multimedia.html (dostęp płatny)

Mobilne aplikacje także dla biznesu

Monika Krześniak

W ING Banku Śląskim pilotaż usługi zaczął się wczoraj, ale jak zapewniają przedstawiciele banku, będzie on bardzo krótki i od grudnia usługa będzie w pełni dostępna. Na początku będzie działać w systemach Android oraz iOS. Z usługi mogą korzystać firmy z pełną rachunkowością, także te największe. ING obsługuje 29 tys. klientów korporacyjnych, w sumie 70 tys. użytkowników.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1171623_Mobilne_aplikacje_takze_dla_biznesu.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu