O niecałe 5 proc. do 93 tys. m kw. urosła powierzchnia kolokacyjna w centrach przetwarzania danych w Polsce w 2018 r. – szacuje firma doradczo-analityczna Audytel w najnowszej wersji raportu na temat tego rynku, wyciąg z którego otrzymaliśmy.
Tym samym Polska umocniła się na pozycji lidera w regionie Europy Środkowowschodniej.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że dynamika rozwoju zmniejszyła się nieco w oczekiwaniu na konsolidację, która ma przynieść kolejny impuls rozwojowy. Po rekordowych latach 2016-2017, gdy przybyło odpowiednio 10,5 tys. m kw. i 9 tys. m kw. powierzchni kolokacyjnej, w ubiegłym roku zaoferowano niespełna 4 tys. m kw (wzrost o 4,5 proc.) nowej powierzchni – wyliczono.
Analitycy Audytela podkreślają, że średni wskaźnik wypełnienia powierzchni wrócił do poziomu ok. 67 proc. (z ok. 60 proc. w latach 2016-17).
„Wydaje się zatem, że spadek dynamiki podaży w roku 2018 nie jest zapowiedzią trwałego spowolnienia. Raczej należy to wiązać z długością cyklu inwestycyjnego, który w przypadku tego typu obiektów wynosi od 2 do 3 lat, oraz po części z bardziej konserwatywną polityką inwestycyjną polskich operatorów data center, zmęczonych wojną cenową” – ocenia Audytel.