Deutsche Telekom zamierza zwiększyć zaangażowanie w T-Mobile Czechy do 100 proc. i w związku z tym chce odkupić mniejszościowy pakiet akcji (39,2 proc.) od Falcon Group, której głównym akcjonariuszem (z 75 proc. udziałów) jest fundusz private equity Mid Europa Partners.

Wartość tej transakcji to 1,1 mld dol., czyli 3,3 mld zł, a termin finalizacji – koniec lutego. Na podstawie wyceny mniejszościowego pakietu w firmie wartość całej czeskiej sieci komórkowej można by szacować na około 8,4 mld zł.

Na koniec 2012 r. T-Mobile Czechy miał 5,5 mln klientów, a przychody telekomu za ten okres wyniosły 1,04 mld euro.

Według agencji Bloomberg, operacja to efekt strategii DT ogłoszonej w ub.r., która przewiduje zwiększenie obecności niemieckiej grupy na tych rynkach, gdzie możliwe jest świadczenie usług konwergentnych. Inny jej przejaw to zakup GTS Central Europe (w trakcie procedur antymonopolowych). Według nieoficjalnych informacji, DT porozumiał się również co do zwiększenia udziału o pakiet 10 proc. akcji w kontrolowanym przez grecki rząd HTO.

– Udana transakcja sprzedaży naszego udziału w TMCZ to kolejna znacząca operacja przeprowadzona przez Mid Europę w Czechach, które nadal są jednym z najistotniejszych rynków dla naszej firmy – powiedział Robert Chmelar, parter zarządzający w Mid Europie cytowany w informacji prasowej.