Jak poinformowali przedstawiciele Vivendi oraz Elektrimu Telekomunikacji w ubiegłym tygodniu Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek Elektrimu i Deutsche Telekom o uznaniu na terenie Polski wyroku wiedeńskiego sądu arbitrażowego w sprawie własności udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej. W 2004 r. wiedeński sąd arbitrażowy stwierdził, że Elektrim w 1999 r. nie dokonał prawomocnie wniesienia udziałów w PTC do Elektrimu Telekomunikacji, którego udziały kupiło potem za 1,2 mld euro Vivendi.

Elektrim i DT starają się od pięciu lat u uznanie wyroku arbitrażu przez polski sąd powszechny. Sprawa przeszła już przez sąd pierwszej instancji, apelację i kasację, po czym wróciła znowu do sądu pierwszej instancji. Ten wyrokował po myśli Elektrimu i DT, ale apelacja wypadła na korzyść Vivendi i Elektrimu Telekomunikacji. Wyrok jest prawomocny, ale przysługuje od niego jeszcze skarga kasacyjna. DT i Elektrim zamierzają skorzystać z tej możliwości. Niezależnie od tego w polskich sądach toczy się bezpośrednia sprawa o ustalenie prawa Elektrimu Telekomunikacji, jako udziałowca PTC.

Spór toczy się o 48 proc. udziałów operatora sieci Era, którą Elektrim w 2006 r. sprzedał za 600 mln euro niemieckiemu koncernowi. DT kontroluje dzisiaj zarząd i radę nadzorczą PTC, choć Elektrim ma w obu nadal swoich przedstawicieli. {loadposition artrek}