Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 2 stycznia

Publikacja: 02.01.2018 07:30

Apple próbuje udobruchać użytkowników iPhone’ów
Bateriowa afera rozzłościła klientów. Pozwy przeciwko producentowi będą jednak zapewne tylko w USA.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1095038,apple-afera-bateriowa-pozwy-klientow.html (dostęp płatny)

Zgody na przetwarzanie danych nie stracą ważności
Przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą – wejście w życie nowych unijnych przepisów nie będzie dla nich oznaczać konieczności pozyskania na nowo zebranych dotychczas zgód na przetwarzanie danych osobowych. To oficjalne stanowisko generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1095063,zgody-na-przetwarzanie-danych-nie-straca-waznosci.html (dostęp płatny)

Parkiet

UKE może stracić dyrektora ds. pasma
Wiktor Sęga, wieloletni dyrektor departamentu zarządzania częstotliwościami w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej najprawdopodobniej przestanie pełnić tę funkcję w 2018 roku – dowiedział się „Parkiet”.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795228_UKE_moze_stracic_dyrektora_ds_pasma.html (dostęp płatny)

Orange Polska: Obfity koniec roku

Grudzień przyniósł wysyp publikacji wyników przetargów teleinformatycznych. Wśród wygranych są grupy giełdowe. PKP PLK przyznało TK Telekom (grupa Netii) z wolnej ręki umowę na sieć transmisji danych za ponad 418 tys. euro. Konsorcjum Orange i Integrated Solutions (spółka zależna telekomu) sprzeda TVP usługę regionalnego systemu dystrybucji treści. Wartość trzyletniego kontraktu to 2,92 mln zł netto. Chodzi o system dystrybucji treści ContentPOP. Orange udostępnia miejsce, zasilanie oraz niezbędne połączenia sieciowe serwerom partnerów (w tym wypadku TVP), na których przechowywane są treści pobierane przez klientów. – Już ponad 50 proc. ruchu w sieci Orange pochodzi właśnie z tego źródła – podaje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795229_Orange_Polska:_Obfity_koniec_roku.html (dostęp płatny)

Financial Times: M&A za 3 bln USD
Globalna wartość fuzji i przejęć przekroczyła w minionym roku 3 bln USD. To był już czwarty z rzędu rok z takim wynikiem, a bankowcy przewidują, że w 2018 r. aktywność w tym segmencie rynku będzie jeszcze większa. Najwięcej fuzji i przejęć dokonano w minionym roku w Stanach Zjednoczonych. Ich łączna wartość przekroczyła 1,4 bln USD, aczkolwiek była o 16 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Liczba przeprowadzonych w USA transakcji tego typu przekroczyła poziom 2,4 tys., co było wynikiem rekordowym. Największa zapowiedziana w minionym roku transakcja nie jest jeszcze pewna, bo firma Broadcom złożyła ofertę wrogiego przejęcia za 130 mld USD konkurencyjnego producenta półprzewodników Qualcom.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795245_Financial_Times:_MA_za_3_bln_USD.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Ostrożnie z optymizmem
Deficyt kadry, presja płacowa, cyberbezpieczeństwo, SaaS, IoT — to tylko niektóre hasła, które będą dominowały w IT w 2018 r. Miniony rok pod wieloma względami był najgorszy od ponad dekady dla branży IT. Spowolnienie w zamówieniach publicznych czy presja płacowa to tylko niektóre negatywne zjawiska. Dawno nie było roku, w którym tak duża liczba firm IT popadłaby w tarapaty. Sygnity, Cube.ITG czy Qumak to giełdowi przedstawiciele branży, borykający się z problemami. Są też na szczęście przykłady optymistyczne.
https://www.pb.pl/ostrozniez-optymizmem-902062 (dostęp płatny)

PKO BP zintegrował się z technologią ZenCard
Po niespełna roku od zakupu fintechowej spółki, bank rozpoczyna dystrybucję lojalnościowego narzędzia ZenCardu. Z bazującą na nim ofertą wychodzi do małych i średnich przedsiębiorstw.

https://www.pb.pl/pko-bp-zintegrowal-sie-z-technologia-zencard-901996 (dostęp płatny)

Transformacja cyfrowa przybiera na sile
Ciekawe czasy w świecie finansów dopiero nadchodzą. To będzie kosztowny rok w bankowości. Rok 2018 upłynie pod znakiem skumulowanych zmian prawnych i transformacji cyfrowej, za co sektor zapłaci słony rachunek. Banki będą szukać oszczędności w likwidacji stacjonarnych placówek i redukcji etatów. Sprzedawców zamienią na specjalistów od IT, o których będą między sobą rywalizować. Ożywienie trwające w gospodarce wpłynie też na poprawę wyników finansowych. https://www.pb.pl/transformacja-cyfrowaprzybiera-na-sile-902052 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Oko na gospodarkę
Co trzeci internauta na świecie przynajmniej raz w miesiącu korzysta z tabletu. Według firmy eMarketer już od 2018 r. ten odsetek zacznie spadać. To głównie efekt silnej konkurencji ze strony smartfonów i ich rosnącej popularności na rynkach rozwijających się. (grafika)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362863-Oko-na-gospodarke.html

Polski biznes niegotowy na rewolucję

Część przedsiębiorców nawet nie zdaje sobie sprawy, jak poważne zmiany prawa i kontrole jego przestrzegania czekają ich w nowym roku.  Lista nowości jest długa. Najważniejsze i wchodzące w życie już od 1 stycznia 2018 r. dotyczą wszystkich, nawet najmniejszych, firm, które od teraz mają obowiązek wysyłania do urzędów skarbowych Jednolitego Pliku Kontrolnego. Ma on ułatwić fiskusowi sprawdzanie prawidłowości ich rozliczeń podatkowych, należy się więc spodziewać że w ślad za zmianami do firm, gdzie wykryto nieprawidłowości, pójdą kontrole. Bolesne finansowo dla biznesu mogą być także nowe przepisy o ochronie danych osobowych (tzw. RODO), wchodzące w życie 25 maja 2018 r.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362870-Polski-biznes-niegotowy-na-rewolucje.html (dostęp płatny)

W UKE zabraknie dyrektora ds. pasma
Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie musiał poszukać następcy specjalisty. Łatwo nie będzie.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362887-W-UKE-zabraknie-dyrektora-ds-pasma.html (dostęp płatny)

Apple próbuje udobruchać użytkowników iPhone’ów
Bateriowa afera rozzłościła klientów. Pozwy przeciwko producentowi będą jednak zapewne tylko w USA.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1095038,apple-afera-bateriowa-pozwy-klientow.html (dostęp płatny)

Zgody na przetwarzanie danych nie stracą ważności
Przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą – wejście w życie nowych unijnych przepisów nie będzie dla nich oznaczać konieczności pozyskania na nowo zebranych dotychczas zgód na przetwarzanie danych osobowych. To oficjalne stanowisko generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?