Reklama
Rozwiń

Polacy chcą szybkich łączy. Koronawirus zwiększył popyt

Szkoły, szpitale, urzędy powinny być wyposażone w szybki internet – uważają Polacy. Pandemia sprawiła, że częściej myślą o inwestycji w szybsze łącze.

Publikacja: 23.06.2020 18:48

Polacy chcą szybkich łączy. Koronawirus zwiększył popyt

Foto: Adobe Stock

Epidemia Covid-19 zmieniła sposób, w jaki Polacy myślą o dostępie do internetu. Mało kto kwestionuje już potrzebę posiadania szybkiego łącza, najlepiej światłowodu. Dostęp do tej technologii nie jest ciągle powszechny, choć zmienia się to za sprawą inwestycji własnych operatorów (Orange Polska, Inea, Netia) i projektów realizowanych przy wsparciu środków Unii Europejskiej.

Potwierdzeniem rosnącego popytu na szybkie łącza internetowe wśród Polaków są dane z badania przeprowadzonego przez GfK na zlecenie firmy Nexera, czyli hurtowego operatora sieci szerokopasmowych i jednego z trzech największych beneficjentów dotacji UE przeznaczonych na ten cel. W czterech regionach, gdzie operator prowadzi inwestycje, 47 proc. ankietowanych, ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej, rozważa zakup szybszego łącza w perspektywie roku, a 25 proc. badanych (wzrost o 7 pkt proc.) wyraziło niezadowolenie z jakości internetu, z którego korzysta.

CZYTAJ TAKŻE: Konkurencja dla kablówek. Ruszyły oferty internetu 5G.

Słabość łącza odczuwamy najczęściej wtedy, gdy oglądamy film w sieci (45 proc.). Tą formą rozrywki w czasie epidemii było zainteresowanych ponad 80 proc. badanych, co oznacza skok z niecałych 60 proc. rok wcześniej.

Grono firm niezadowolonych z jakości łącza jest mniejsze. Na problemy wskazało 15 proc. badanych przedsiębiorców.

Wskazywali, że szybki internet powinien być dostępny przede wszystkim w szkołach, placówkach medycznych i urzędach, a na dalszym miejscu wymieniali takie miejsca, jak punkty usługowe czy sklepy.

Nexera buduje sieci w regionach Łódzkiem, Świętokrzyskiem, Warmińsko-Mazurskiem, Kujawsko-Pomorskiem i częściowo na Mazowszu. Do 2022 roku za 1,5 mld zł (około 600 mln zł z UE) na zapewnić możliwość podłączenia do sieci 670 tys. gospodarstwom domowym i 3 tys. szkół.

Telekomunikacja
Oto, które sieci komórkowe wybierają polscy użytkownicy. I od kogo uciekają
Telekomunikacja
Brytyjski gigant finansowy wchodzi do Polski z siecią komórkową. Cenowy atak
Telekomunikacja
Biznes oczekuje ujednolicenia przepisów w krajach UE
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości