Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA), oddalił odwołanie Telekomunikacji Polskiej od decyzji UKE w sprawie dopłaty do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej (USO) w latach 2006 i 2007. WSA odrzucił skargę TP, co oznacza, że wizja wypłaty 359 mln zł o jakie wnioskował operator oddala się coraz bardziej.

UKE odmówił wypłaty wnioskowanych przez TP sum w powołaniu na błędy w kalkulacji kosztów, jak również problemów z jakością i dostępnością tych usług. Z całego katalogu usług objętych definicją „powszechnych” UKE uznawał do tej pory koszty TP związane z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych i budkami telefonicznymi. WSA podtrzymał niektóre z merytorycznych zastrzeżeń urzędu i nie zgodził się z proceduralnymi wątpliwościami TP.

UKE odmówił również dopłaty – w pełnej wysokości – do kosztu USO w latach 2008-2010. Od decyzji za lata 2008-2009 TP także miała się odwołać. Podobnie, jak od ostatniej decyzji UKE ze stycznia br. w sprawie dopłaty za 2010 r.