Trwający obecnie na kortach Roland-Gaross pod Paryżem turniej tenisowy stał się okazją do pierwszych testowych emisji wideo z zastosowaniem systemu kompresji HEVC MP. Standard ten może stać się następcą MPEG-4 i zaoszczędzić ok. 30-40 proc. pasma potrzebnego do transmisji wideo w sieciach telekomunikacyjnych. Rozwój tego projektu wspiera grupa France Telecom.

Do końca turnieju, czyli do 9 czerwca realizowana będzie transmisja gier z turnieju tenisowego w eksperymentalnym środowisku zorganizowanym przez uczestników francuskiego projektu 4EVER. Odbiór można testować na odpowiednio przygotowanych terminalach w laboratoriach francuskiej telewizji publicznej oraz w centrach prezentacyjnych i R&D grupy Orange. Transmisja realizowana jest poprzez sieci IPTV, DTH i internetowy serwis wideo do odbioru na telewizorach, komputerach i tabletach.

We Francji nowy standard wspiera konsorcjum 4EVER, do którego poza operatorem narodowym należą m.in. Technicolor, czy France Televisions. Projekt wspierany jest przez francuski rząd i publiczne fundusze. Na początku bieżącego roku ITU ogłosiło rozpoczęcie formalnej procedury przyjęcia nowego standardu.

HEVC MP, dzięki zwiększonej efektywności kompresji, ma oszczędzić pasmo transmisyjne. Będzie wspierał standard Ultra HD do rozdzielczości 8192×4320.