Największy duński operator telekomunikacyjny, TDC, poinformował dziś, że jego akcjonariusz – spółka NTC Parent S.a.r.l. – postanowiła zmniejszyć zaangażowanie sprzedając 15 proc. akcji operatora.

NTC to najprawdopodobniej jedna ze spółek powiązanych z wehikułem NTCH G.P & CIE S.C.A, utworzonego przez globalne fundusze private equity: Apax Partners, Blackstone Group, Kohlberg Kravis Roberts, Permira Advisers i Providence Equity Partners.

TDC poinformował dziś, że „niektórzy udziałowcy” NTC zdecydowali o sprzedaży 120 mln akcji telekomu w ramach tzw. przyspieszonego book buildingu. Papiery nabyć mają inwestorzy instytucjonalni.

Za sprawą transakcji, zaangażowanie pięciu funduszy w TDC spadnie do około 18 proc. kapitału. A uzyskają one dzięki niej 4,8 mld euro (blisko 20 mld zł).

TDC był przez lata jednym z dwóch zagranicznych inwestorów  w Polkomtelu. Sprzedał pakiet akcji sieci Plus z musu (wypełniał zapisy w statucie Polkomtela), gdy został przejęty przez fundusze. Te w 2011 r. starały się z kolei przejąć operatora sieci Plus.