To nie koniec konsolidacji

Procesy konsolidacyjne na rynku telekomunikacyjnym, to najważniejsze wydarzenia w branży 2011 roku – zgodzili się szefowie firm telekomunikacyjnych biorący udział w panelu prezesów podczas VIII Forum Usług Szerokopasmowych. Według Mirosława Godlewskiego, prezesa Netii w następnych dwóch, trzech latach będziemy świadkami kolejnych dużych fuzji. Przy czym łączyć między sobą będą się firmy z rynku stacjonarnego i mobilnego oraz operatorzy kablowi. Co ciekawe, najwięcej emocji dyskutantów wzbudziła sprawa budowy szerokopasmowych sieci regionalnych

Publikacja: 08.12.2011 13:00

To nie koniec konsolidacji

Foto: ROL

Piotr Muszyński, wiceprezes Telekomunikacji Polskiej przekonywał, że jego firma ze spokojem przyjmuje fakt, że Netia staje się coraz większa. – TP dzieli się rynkiem, który wcześniej kontrolowała. Próbujemy znaleźć dla siebie miejsce w obecnym  modelu regulacyjnym. Poza tym dzięki konsolidacji rynek staję się bardziej czytelny  – mówił Piotr Muszyński.

Według Staffana  Henrikssona, szefa Ericsson w Polsce, dokonująca się konsolidacja w branży nie jest zaskoczeniem, a większym operatorom łatwiej będzie wdrażać innowacyjne rozwiązania. –  Najważniejsze jednak, aby rynek jako całość  rósł, wtedy wszyscy na tym skorzystamy  –  stwierdził Staffan  Henriksson.

Dodał jednak, że obok rynkowej konsolidacji dokonuje się na polskim rynku i atomizacja. Coraz bardziej zaawansowane usługi telekomunikacyjne można też kupować w małych firmach.  Jego zdaniem obecna sytuacja na rynku wymusza konsolidację, ale w przyszłości tak być nie musi, czego przykładem są firmy, które w przyszłości się dzieliły, a potem łączyły. – Nie ma jednego ortodoksyjnego modelu na rynku telekomunikacyjnym, które będzie się zawsze sprawdzać – uważa Andrzej Dulka.

Biorący udział w dyskusji prezesi odnieśli się też do kwestii budowy regionalnych sieci szerokopasmowych, finansowanych w dużej części z funduszy unijnych.

Podczas VIII Forum Usług Szerokopasmowych Netia, Budimex, Ericsson i  Telefonia Dialog podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji tego typu projektów. Podobne porozumienie kilka miesięcy wcześniej zawarły Telekomunikacja Polska, Hawe oraz Alcatel-Lucent.

Pomiędzy panelistami zaiskrzyło, ponieważ ta wypowiedź wzburzyła Piotra Muszyńskiego. – Czas skończyć z przedstawianiem TP, jako źródła całego zła na rynku. Te czasy już minęły. W projektach unijnych budujemy sieci otwarte dla innych operatorów, którzy będą mogli korzystać z tej infrastruktury  – powiedział Piotr Muszyński. I wyjaśniał, dlaczego to  operatorzy alternatywni wybudowali 55 proc. linii światłowodowych w Europie. –  To dlatego, że model regulacyjny w Unii Europejskiej  jest zły. Operatorzy zasiedziali musieliby udostępnić te linie konkurentom, a mniejszych graczy te wymogi nie obowiązują. To powoduje, że takich inwestycji w Europie realizuje się w ogóle bardzo mało – stwierdził Muszyński.

Z kolei Andrzej Dulka starał się pogodzić strony, podkreślając, że konsorcjum, w którym uczestniczy Alcatel-Lucent nie było zakładane przeciw komuś, ale ma na celu wsparcie samorządów w realizowaniu inwestycji.  – Nie chcemy, by  środki unijne na sieci szerokopasmowe nam uciekły.  Samorządy mają problem z tego typu inwestycjami. My mamy odpowiednią wiedzę i możemy  podpowiedzieć im, jak je sprawnie  przeprowadzić – zapewniał Andrzej Dulka. Według niego dobrze, że  podobne porozumienie zawarły Netia, Budimex, Ericsson i Telefonia Dialog. – Nic nie stoi na przeszkodzie, by powstały kolejne. Będziemy się ścigać – stwierdził Andrzej Dulka.

– Zgadzam się ze stwierdzeniem , że powstanie takich konsorcjów, to dobry znak. Najwyższy bowiem czas, by branża swoim doświadczeniem wsparła samorządy w inwestycjach w sieci szerokopasmowe – powiedział Staffan  Henriksson.

rpkom.pl był partnerem medialnym VIII Forum Usług Szerokopasmowych

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić