Do 22 października firmy zainteresowane dosyłaniem sygnału cyfrowych naziemnych stacji Polskiego Radia mogą startować we właśnie ogłoszonym przetargu dla operatora tej usługi. Dzięki niej Polskie Radio będzie nadawało w nieznanym na razie w Polsce cyfrowym systemie DAB+ pięć swoich już posiadanych stacji radiowych (cztery kanały PR i Polskie Radio dla Zagranicy), pięć nowych (publicystyczno-informacyjna rozgłośnia PR24, muzyczne Radio Rytm, Radia Retro dla dojrzałych słuchaczy, naukowo-techniczno-historyczne Radio Eureka oraz rodzinne Radia Krasnal) oraz szereg regionalnych kanałów.

Jako pierwsze już w październiku tego roku ruszy cyfrowo pięć już istniejących w eterze stacji PR, PR24 oraz Radio Rytm oraz – regionalnie – RdC oraz Radio Katowice. Od października do grudnia ich sygnał dosyłać będzie Emitel, który wygrał przetarg na tę usługę w ubiegłym tygodniu (jedynym kryterium była cena, Polskie Radio chciało zapłacić operatorowi 369 tys. zł, a Emitel zaproponował 327 tys. zł). Do przetargu nie zgłosił się żaden inny operator.

Ogłoszony właśnie duży przetarg na kontynuowanie tej działalności zakłada, że PR zapłaci operatorowi za dosyłanie cyfrowych kanałów w ciągu trzech najbliższych lat ponad 850 tys. euro. Ma na to dostawać środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego (na przyszły rok KRRiT przekazała już z tej puli 10 mln zł). Przetarg jest podzielony na trzy zadania, jego głównym kryterium jest cena. Można się zgłaszać do wykonania poszczególnych zadań.Wadium dla zadania nr 1 wynosi 24 tys. zł, a dla dwóch pozostałych: po 27 tys. zł. – Przedmiot zamówienia obejmuje swoim zakresem usługi kodowania, multipleksacji i regionalizacji programów radiowych oraz danych dodatkowych, usługi dosyłu sygnału do stacji nadawczej(ych) oraz rozpowszechniania sygnału multipleksu w standardzie DAB+ w Katowicach i aglomeracji śląskiej oraz w Warszawie i aglomeracji warszawskiej przez maksymalny okres trzech lat -podało PR w warunkach przetargu. Oferty zostaną otwarte 22 października o g. 13.