Exatel partnerem Arbor Networks

Publikacja: 08.11.2013 12:46

Nasilające się ataki w technice DDoS (ang. distributed denial of service czyli rozproszona odmowa usługi) to powód, dla którego Exatel został partnerem firmy Arbor Networks, oferującej zabezpieczenia przed tego typu napadami.

Według danych przygotowanych dla rynku polskiego przez Arbor, cytowanych przez Exatel w dzisiejszej informacji prasowej, cyberprzestępcy atakowali polskie firmy i instytucje prawie 1000 razy w ciągu dziewięciu miesięcy – od stycznia do września 2013 roku. Największy zaobserwowany atak miał siłę 31,5 Gb/s.

Ataki hakerów nie są przeprowadzane jedynie dla osiągnięcia korzyści materialnych. Ich celem coraz częściej stają się strony dużych firm, które przestępcy atakują na znak protestu lub po prostu by pokazać swoje umiejętności.

Dane Arbor Networks za 9 miesięcy 2013 roku pokazują, że najdłuższy odnotowany atak na polską stronę trwał 28 godzin i miał siłę 31,5 Gb/s. Dla porównania średni atak globalnie to 2,6 Gb/s, a 87% ataków trwało mniej niż 1 godzinę.

Według raportu Arbor, wśród powodów ataków na pierwszym miejscu stoją przyczyny ideologiczne i polityczne, zaś korzyści finansowe pojawiają się dopiero poza pierwszą dziesiątką zestawienia. Głównym celem hakerów jest więc narażenie firmy czy organizacji na straty wizerunkowe, które mogą przełożyć się na spadek zaufania użytkowników, a więc często budowaną latami pozycję na rynku.

Analiza danych Arbor Networks pokazuje globalne treny i przyczyny ataków  DDoS w pierwszych trzech kwartałach 2013 roku. Dane potwierdzają, że DDoS jest nadal globalnym zagrożeniem, a wielkość ataków w tym roku niepokojąco wzrosła.

* 54 proc. ataków miała siłę ponad 1Gb/s – wzrost z 33 proc. odnotowanych w 2012 r.

* 37 proc. ataków  mieściła się w przedziale 2-10 Gb/s , wzrost z 15 proc. w 2012r.

* 44 proc. wzrost w udziale ataków powyżej 10 Gb/s, do 4 proc. wszystkich ataków

Wzrost o ponad 350 proc. w ilości monitorowanych ataków o sile powyżej 20 Gb/s w porównaniu do całego 2012 r.

Usługa Ochrona przed atakami DDoS oferowana przez Exatel została przygotowana w celu zabezpieczenia łącza/sieci klienta przed skutkami rozległych ataków wolumetrycznych odmowy usługi w oparciu o rozwiązania Arboru. Całość infrastruktury znajduje się w Data Center Exatela.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu