Firma mytaxi oferujaca aplikację mobilną do zamówienia taksówek i ocenę kierowcy wprowadza w Polsce możliwość uregulownia płatności za przejazd za pomocą smartfona.

Korzystanie z funkcji „Płać przez Aplikację” jest dla pasażera bezpłatne. Taksówkarz płaci mytaxi prowizję w wysokości 3 proc. opłaty za kurs. Wymianą danych z bankami przy wszystkich transakcjach zajmuje się licencjonowana firma partnerska Wirecard.

Najpierw jednak pasażer musi się zarejestrować w aplikacji. W tym celu wprowadza jednorazowo dane dotyczące wybranego sposobu płatności – karty kredytowej (VISA lub MasterCard) – a następnie może już bezpośrednio w taksówce płacić za przejazd przez aplikację mytaxi. Po zakończeniu kursu taksówkarz inicjuje proces płatności wprowadzając na swoim smartfonie cenę za przejazd zgodnie ze wskazaniem taksometru. Po chiwli cena wyświetla się na smartfonie pasażera, który może jeszcze dodać opcjonalny napiwek dla kierowcy, a następnie zatwierdza płatność i cenę wprowadzając kod PIN. Jak podkreśla mytaxi cały proces płatności, w którym transfer danych jest w całości zaszyfrowany, odbywa się w ciągu kilku sekund. Pasażer otrzymuje potwierdzenie płatności bezpośrednio po transakcji na swój adres e-mail.

– Obecnie mytaxi współpracuje z 500 tasksówkarzami w Warszawie. – A to oznacza, że o każdej porze dnia i nocy jest dostępna dla uzytkowników naszej aplikajci około 100 taksówek w stolicy – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzjący mytaxi w Polsce.

Do końca 2014 roku mytaxi planuje rozliczanie jednej trzeciej wszystkich kursów w Polsce poprzez usługę „Płać przez Aplikację”.