Przegląd prasy – czwartek 6 października

Publikacja: 06.10.2011 07:34

Dziennik Gazeta Prawna

Podłączeni i niecierpliwi: nowi użytkownicy mediów

Michał Fura

Nie mogą żyć bez internetu. W domu on siedzi przy swoim laptopie, ona przy swoim. Jednocześnie używają smartfonów i tabletów. Duży, plazmowy telewizor, choć włączony, stoi wyciszony. Przestał być głównym źródłem rozrywki. Centrum świata jest dla nich Facebook. To portret jednej z młodych par, która wzięła udział w projekcie badawczym na temat korzystania z mediów. – Gdy pewnego razu poszli na kolację do restauracji, nagle wysiadły im baterie w telefonach. Oboje wpadli w panikę. Nie mogli sprawdzić, co dzieje się na Facebooku, zameldować się. To było dla nich źródło stresu. Zaczęli narzekać, że w restauracji nie ma.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=381132 (dostęp płatny)

Samsung chwali się sprzedażą

oprac.PC

Koreański Samsung podał, że sprzedał już 10 mln sztuk najnowszego sztandarowego modelu smartfona Galaxy S II, który zadebiutował na europejskim rynku pod koniec kwietnia (w Chinach dopiero w lipcu, a w USA we wrześniu). Dzięki tak dobrej sprzedaży Galaxy S II firma ma nadzieję na sprzedaż w tym roku ponad 10 mln sztuk smartfonów z systemem operacyjnym Android.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=381143 (dostęp płatny)

Producent BlackBerry rośnie. Vodafone zainteresowany kupnem?

Bloomberg, Przemysław Poznański

Akcje firmy Research In Motion rosły w środę o 14 proc., do poziomu 23,86 dol. To efekt informacji, że jedną z firm chcących przejąć producenta BlackBerry jest Vodafone. RIM spadł w tym roku ponad 60 proc. Ponowne wzrosty akcji tej spółki zaczęły się w chwili, gdy pojawiły się pierwsze pogłoski o firmach chętnych na jej przejęcie. Według najnowszych informacji, jednym z potencjalnych nabywców może być Vodafone Group.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10416576,Producent_BlackBerry_rosnie__Vodafone_zainteresowany.html

Najtańszy tablet świata powstanie w Indiach

Tomasz Grynkiewicz

Tablet Aakash, który rząd indyjski będzie oferował studentom, ma kosztować tylko 35 dol. – Już wkrótce komputer za 35 dol. będzie dostępny dla każdego dziecka w szkole. Tablet powinien podnieść jakość edukacji wśród dzieci – zapowiada dziennikarzom Kapil Sibal, minister telekomunikacji i edukacji. Na razie rusza pilotaż – tablety Aakash, zaprojektowane przez niewielką spółkę DataWind z Wielkiej Brytanii, a składane w Indiach, mają trafić do 100 tys. uczniów. Mają kosztować 1750 rupii, czyli ok. 35 dol. (niska cena jest możliwa dzięki subsydiom rządowym).

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10412562,Najtanszy_tablet_swiata_powstanie_w_Indiach.html

Indie sprzedają najtańszy komputer

redakcja

Indie wprowadzają do sprzedaży najtańszy tablet na świecie. Komputer o nazwie Aakash, co oznacza „niebo”, w cenie 35 USD początkowo będzie dostępny w ramach pilotażu obejmującego 100 tys. egzemplarzy, a w ciągu kilku miesięcy sprzedaż wzrośnie do kilku milionów. Wkrótce ma być dostępny dla każdego dziecka w szkole. Indyjski Aakash oparty jest na Google Android.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=110761# (dostęp płatny)

Już w 700 tys. polskich domów nie ma telewizji

Magdalena Lemańska

Rośnie grupa ludzi, którzy od telewizora wolą ekran laptopa albo książkę. Rosnący dostęp do sieci powoduje, że ludzie coraz powszechniej przesiadają się sprzed telewizora przed interaktywny Internet. – Dotychczas się uważało, że brak telewizora w domu to wręcz patologia. Tymczasem dzisiaj przy rekrutacji osób do naszego badania znalezienie młodych osób z telewizorem okazało się trudne – komentowała Julia Izmałkowa, właścicielka firmy Izmałkowa Consulting, wyniki najnowszego badania Etnomedia na temat korzystania z mediów w Polsce, wykonanego na zlecenie domu mediowego PanMedia Western.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1084022_Juz_w_700_tys_polskich_domow_nie_ma_telewizji.html (dostęp płatny)

Ręczne sterowanie telefonem

Krzysztof Szwałek

Bruksela Obniżenie stawek roamingowych – również za transfer danych – dla Europejczyków jest jednym z największych osiągnięć Komisji Europejskiej. Dla ekspertów – wielką pomyłką. Opublikowane w sierpniu rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie roamingu to kolejny krok w procesie regulowania cen na unijnym rynku usług telekomunikacyjnych. W 2007 r. Bruksela wprowadziła maksymalne stawki za międzynarodowe rozmowy, w 2009 r. – za esemesy i hurtowy transfer danych (usługę, którą operator sieci świadczy dostawcy usług detalicznych). Tym razem regulacją objęła również detaliczny transfer danych, aktualizując przy okazji tabelę maksymalnych opłat za pozostałe usługi mobilne.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1084016_Reczne_sterowanie_telefonem.html (dostęp płatny)

Jeszcze przez rok numer 112 nie będzie dobrze działał

RK

Jeżeli szybko nie zostaną zmienione przepisy, straż pożarna i policja nie będą mogły od nowego roku przyjmować zgłoszeń alarmowych. Już od dłuższego czasu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad stworzeniem jednolitego systemu alarmowego – 112. Ministerstwo przygotowało projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Przewiduje on, że wojewoda będzie mógł – tak jak obecnie – powierzać (w drodze porozumienia) Państwowej Straży Pożarnej, policji lub jednostkom samorządu terytorialnego zadania centrów powiadamiania ratunkowego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1083915_Jeszcze_przez_rok_numer_112_nie_bedzie_dobrze_dzialal.html (dostęp płatny)

Internet w krzakach

Robert Biskupski

W parku Szczęśliwickim od wczoraj możemy korzystać z sieci za darmo. Hotspoty wśród drzew i krzewów planują też inne dzielnice. Na Górce Szczęśliwickiej ściągniemy pocztę, ale filmu już nie. Wystarczy wziąć ze sobą laptop, tablet lub smartfon i wyszukać na nich punkty dostępowe. Żeby połączyć się z siecią „Wi-Fi Park Ochota” nie musimy znać żadnego hasła. Wystarczy zaakceptować regulamin i już można surfować po sieci.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1083966_Internet__w_krzakach.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu