EBOiR będzie udziałowcem Polkomtela. Giełda niewykluczona

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zdecydował się zaangażować 200 mln euro w 16 proc. udziałów spółki Metelem Holding, do której docelowo trafi 100 proc. udziałów operatora sieci Plus. – Głównym celem naszej inwestycji jest wspieranie rozwoju Polkomtela. Gdy osiągniemy zamierzony skutek i nadejdzie odpowiednia chwila – rozważymy wyjście ze spółki w formie publicznej oferty – poinformowała Ina Coretchi z biura prasowego EBOiR-u

Publikacja: 14.10.2011 13:23

EBOiR będzie udziałowcem Polkomtela. Giełda niewykluczona

Foto: ROL

Grupa Polsat poinformowała, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zdecydował się zaangażować 200 mln euro w 16 proc. udziałów spółki Metelem Holding, do której docelowo trafi całe 100 proc. udziałów operatora sieci Plus. Pozostałą część będą kontrolowały – po uzyskaniu akceptacji dla transakcji przejęcia Polkomtela przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – podmioty zależne od Zygmunta Solorza-Żaka.

Przedstawicielka EBOiR pytana, czy na giełdę trafiłby tylko pakiet Polkomteka należący do banku, czy może większy powiedziała: – To będzie zależało od sytuacji i trudno o tym dziś przesądzać.

Zygmunt Solorz-Żak o giełdzie rozmawiać nie chce. – Najpierw trzeba spółkę przejąć, potem ją zrestrukturyzować, a potem ewentualnie myśleć co dalej – powiedział.

Dziś Polkomtel wciąż należy do PKN Orlen, KGHM, Polskiej Grupy Elektroenergetycznej, Węglokoksu oraz brytyjskiego Vodafone. Aby go przejąć Solorz-Żak potrzebuje zgody UOKiK. Wniosek w tej sprawie złożyła w urzędzie 27 lipca spółka Spartan Capital Holdings, kierowana przez Tobiasa Solorza, syna najbogatszego Polaka.

UOKiK nie precyzuje, kiedy podejmie decyzję w tej sprawie. – Z dużą dozą prawdopodobieństwa decyzja w sprawie Polkomtela zapadnie w tym roku – powiedziała w piątek agencji Reuters Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, szefowa UOKiK. Nie uściśliła jednak, ku jakiemu rozwiązaniu się skłania.

UOKiK wydając decyzję weźmie pod uwagę opinie branży, w tym Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Anna Streżyńska, szefowa UKE potwierdza, że opinia urzędu w tej sprawie jest pozytywna.

Jak to się dzieje, że wniosek o zgodę na przejęcie Polkomtela składa Spartan, a docelowym właścicielem sieci Plus będzie Metelem? – Metelem jest pośrednio właścicielem Spartana – tłumaczy Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Solorza-Żaka.

To nie pierwsza zmiana właścicielska w strukturze własnościowej Spartan Capital Holdings. Wpisy w Krajowym Rejestrze Sądowym świadczą o tym, że w ciągu ostatnich miesięcy własność udziałów przepisywano kolejno z Solorza-Żaka na spółkę Goldcup 100074 AB i Eileme 4AB.

Zmiany te należy wiązać ze złożonością transakcji przejęcia Polkomtela. Solorz-Żak posiłkuje się przy tym w dużej mierze długiem. Banki – liderzy konsorcjum organizującego finansowanie – zobowiązały się dostarczyć równowartość 3,6 mld euro długu w różnej formie. Dziś kwota ta odpowiada 15,4 mld zł, czyli o 1 mld zł więcej niż w chwili, gdy Spartan Capital Holdings podpisał warunkową umowę kupna akcji Polkomtela.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić