Play i Plus wysforowali się na czoło wyścigu o pozycję lidera 5G

Lokalni gracze komórkowi przekonują, że są bliscy startu komercyjnego 5G w Polsce. O tym, kto będzie pierwszy, może przesądzić decyzja UKE.

Publikacja: 07.01.2020 19:03

Play i Plus wysforowali się na czoło wyścigu o pozycję lidera 5G

Foto: Bloomberg

Jeszcze w 2019 r. Play ogłosił, że włącza ponad 100 nadajników 5G w paśmie 2100 MHz w Gdyni. We wtorek Jean-Marc Harion, prezes Playa, przedstawił więcej szczegółów tego projektu na konferencji poświęconej rozbudowie infrastruktury operatora. Wziął w niej udział także Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– To nie są testy – podkreślał Jean-Marc Harion. Jak argumentował, operator nie zamierza wyłączać 5G i zakupił 200 routerów.

CZYTAJ TAKŻE: Drony w Warszawie polecą dzięki 5G

Prezes Playa – i nie tylko on – uważa, że tegoroczne targi w Barcelonie przyniosą wysyp telefonów z 5G. A na razie z trzema grupami użytkowników będzie opracowywać możliwości konkretnego zastosowania technologii.

Sposoby na popularyzację 5G

Play planuje warsztaty z seniorami, aby zaznajomić ich z możliwościami technologii. Planuje też prace badawczo-rozwojowe ze studentami i chce przekazać sprzęt do testów wybranym gospodarstwom domowym. Jednak z formalnego punktu widzenia Play czeka na zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej, by zaoferować usługi na zasadach komercyjnych – włączając je na stałe do oferty.

""

Samsung Galaxy A90 5G. W najbliższych miesiącach czeka nas prawdziwy wysyp smartfonów 5G.Bloomberg

cyfrowa.rp.pl

Pod koniec ubiegłego tygodnia Polkomtel, operator sieci Plus, zapowiedział, że komercyjnie 5G odpali jako pierwszy. Chce to zrobić w tym kwartale w ponad siedmiu miastach, korzystając z pasma 2600 MHz. W kuluarach konferencji Play powątpiewano, czy plan Plusa się uda.

Play: mamy neutralność rezerwacji pasma

Chodzi o formalne decyzje UKE. Play przekonuje, że choć jego rezerwacja pasma 2100 MHz ma przypisaną tzw. neutralność technologiczną, to regulator nie zgadza się z automatu na zastosowanie częstotliwości dla usług 5G. Teoretycznie to samo może spotkać Plusa.

Jak usłyszeliśmy, Play dmuchając na zimne, wystąpił już nie tylko o specjalną zgodę na wykorzystanie częstotliwości 2100 MHz dla nowej technologii w Trójmieście, ale także – na przyszłość – o zgodę na wykorzystanie wszystkich częstotliwości pod usługi 5G.

CZYTAJ TAKŻE: Play chce uruchomić komercyjną sieć 5G nie czekając na aukcję częstotliwości

Plus: nie potrzebujemy dodatkowych zgód UKE

Tymczasem z punktu widzenia Plusa sytuacja wygląda inaczej. – Nie potrzebujemy dodatkowych zgód – mówi Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Polsat, pytany, czy także Polkomtel wystąpił o zgodę UKE na komercyjne uruchomienie 5G.

Z czego wynika ta różnica? Do zamknięcia tego wydania „Rzeczpospolitej” UKE nie odpowiedział nam na tak postawione pytanie.

Kłopot z pozwoleniach radiowych?

Być może trzeba jej szukać głębiej niż w decyzjach rezerwujących częstotliwości. Dla przykładu, w rejestrze urzędu widać, że tylko część pozwoleń radiowych Playa w paśmie 2100 ma przypisaną neutralność, a część – technologię UMTS. Różnica w sytuacji operatorów może wynikać z tego, że Play w Trójmieście przydziela to pasmo 2100 zamiennie urządzeniom 4G i 5G, a UKE mówi o „eksperymencie”. Plus ma zaś 50 megaherców pasma z TDD gotowe pod 5G. Tak czy inaczej w Playu czekają na to, co powie UKE.

Wygląda na to, że telekomom najbardziej doskwiera wyjściowa cena za pojedynczy blok pasma, czyli 450 mln zł

Play podsumował postępy w rozbudowie własnej sieci masztów w 2019 r. Jak podał Michał Ziółkowski, odpowiedzialny za sieć w zarządzie operatora, w ub.r. firma zbudowała 1001 stacji. Ponieważ część sieci, z różnych względów, musiała wyłączyć, to netto liczba stacji operatora powiększyła się o 865 do 7868. – W 2020 r. chcemy kontynuować prace i powiększyć sieć o ponad 800 stacji – mówił Ziółkowski.

CZYTAJ TAKŻE: Od kogo i do kogo w 2019 roku uciekali klienci sieci komórkowych

Telekomy z jednej strony odpalają 5G, z drugiej szykują się do pierwszej w Polsce aukcji częstotliwości 5G organizowanej przez UKE. Urząd do piątku czeka na stanowiska na temat warunków aukcji pasma 3,4–3,8 GHz. Wygląda na to, że telekomom najbardziej doskwiera wyjściowa cena za pojedynczy blok pasma, czyli 450 mln zł. Harion, pytany o to, powiedział krótko: – Albo wysokie wpływy, albo inwestycje w sieć.

Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, pytana o oczekiwania finansowe co do aukcji, zapewnia, że resort nie ma własnych szacunków, a analitycy mówią o 3–5 mld zł.

Jeszcze w 2019 r. Play ogłosił, że włącza ponad 100 nadajników 5G w paśmie 2100 MHz w Gdyni. We wtorek Jean-Marc Harion, prezes Playa, przedstawił więcej szczegółów tego projektu na konferencji poświęconej rozbudowie infrastruktury operatora. Wziął w niej udział także Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– To nie są testy – podkreślał Jean-Marc Harion. Jak argumentował, operator nie zamierza wyłączać 5G i zakupił 200 routerów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G